Контакт

Свет

Нападната американска воена база во Сирија, напаѓачите непознати

Објавено пред

Група неидентификувани лица нападнале американска воена база во југоисточна Сирија, соопшти сирискиот државен ТВ-канал „Ел Инхбари“.

Се проценува дека станува збор за нелегална американска база на нафтеното поле „Омар“ на североисток од провинцијата Деир ел Зор.

Според медиумите, нападот се случил во моментот кога камиони со воена опрема пристигнале во базата.

„Американските окупатори одговорија на нападот со артилериски оган и шок-гранати“, објави каналот.

САД и нивните сојузници спроведуваат воена операција против терористичката организација ДАЕШ (Исламска држава) од 2014 година во Сирија и Ирак. Тие се во таа арапска држава без одобрение од сириските власти и ООН.

Во есента, Вашингтон објави дека ги повлекува своите трупи, но подоцна беше кажано дека дел од контингентот нема да ги напушти сириските нафтени полиња.

Во ноември началникот на Пентагон, Марк Еспер, изјави дека не е донесена конечна одлука за тоа колку американски војници остануваат во Сирија, а подоцна имало разговори за 500-600 американски војници во Сирија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

ОН тврдат дека бројните нелегални мигранти со бродови не се закана за Британија

Објавено пред

Рекордниот број на нелегални имигранти кои го преминале Ла Манш – близу 7.000 или повеќе од тројно повеќе од 2019 година, не претставува закана за Велика Британија, па дури може да биде и благодет за даночните обврзници, тврдат Обединетите Нации (ОН).

Зборувајќи пред Комитетот за внатрешни работи на британскиот парламент во средата, претставници од меѓународното тело тврдеа дека Велика Британија треба да отвори нови канали што ќе им дозволат на многу повеќе нискоквалификувани и неквалификувани мигранти од Третиот свет легално да влезат во земјата за да ги спречат поединците да плаќаат за трговија со луѓе.

Претставничката на УНХЦР во Велика Британија, Росела Паључи-Лор, им рече на пратениците дека илјадниците луѓе кои влегле во Велика Британија во последните месеци не се проблем. Таа тврди дека единствените „опасности“ од ситуацијата се ризиците по животот на мигрантите кои патуваат преку каналот во гумени чамци, заедно со уште еден поразличен вид на ризик, а тоа е критичкото известување за феноменот во медиумите.

„Луѓето што ќе ги најдете во чамците се речиси истите што во спротивно би ги нашле во некој камион. Нема вистинска разлика – главниот ризик е за нив е во однос на опасноста од самиот премин,“ вели таа.

Паључи-Лор исто така ја отфрли идејата дека чамците може да се вратат назад во Франција, нагласувајќи дека обидите да се направи ова може да ги доведе во опасност животите на мигрантите и затоа не треба да бидат опција за Велика Британија.

Пагључи-Лор и Винсент Кочетел, специјален пратеник на УНХЦР за нелегална имиграција во Европа преку медитеранската рута, изјавија дека Велика Британија е популарна дестинација за мигрантите поради нејзината репутација на шампион во мултикултурализмот и ја повикаа владата да создаде безбедни, легални патишта за миграција.

„Во моментов, правилата за повторно обединување на семејството во Велика Британија се прилично ограничувачки. ОН се залага за нешто пошироко дефинирање на семејството“, се пожали Паљчи-Лор, објаснувајќи дека владата ги ограничува барањата на членовите од потесното семејство, како што се родителите и децата.

Таа тврди дека огромното ширење на миграцискиот синџир нема да претставува огромен товар за Велика Британија и нејзиниот систем на социјална помош и јавните служби.

Како одговор на прашањето дали би било поекономично за Велика Британија да им помага на бегалците во конфликтните области отколку да ги преселува тука, Паључи-Лор посочи дека видела студија која покажува дека мигрантите придонеле повеќе во британската каса отколку што чинат во услугите.

Всушност, промиграциските истражувачи од Универзитетскиот колеџ во Лондон, спонзорирани од ЕУ, откриле дека миграцијата од надвор од Европа ги чинела британските даночни обврзници 118 милијарди фунти помеѓу 1995 и 2011 година.

Студии во цела Европа дошле до слични заклучоци, откривајќи дека мигрантите од Третиот свет и нивните потомци се значително поверојатно да бидат невработени или со ниско платена работа отколку домородното население.

Повикот на ОН за Велика Британија да ги прошири можностите за миграција доаѓа неколку дена откако невладините организации, заедно со повеќе од 70 инфлуенсери, упатија слични барања до владата за значително зајакнување на имиграцијата од најсиромашните земји во светот, преку обединување на семејството.

Прикажи повеќе...

Свет

Каракас одобри зголемено присуство на претставници на ОН за човекови права во Венецуела

Објавено пред

Венецуелската влада се согласи да го зголеми присуството на претставници на Канцеларијата на Високиот комесаријат на Обединетите Нации за човекови права (УНХЦР) во земјата, соопшти претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, пренесува ТАСС.

„Се согласивме да ја подобриме координацијата и дијалогот како и да го прошириме присуството на претставниците на Канцеларијата на ОН за човекови права во Венецуела за да продолжат да работат”, рече тој.

Мадуро, кој разговараше со високиот комесар за човекови права на ОН, Мишел Башелет, истакнал дека претставниците на канцеларијата работат доста добро во земјата и го олеснуваат подобрениот дијалог. Канцеларијата за човекови права и владата на Венецуела договорија трајно присуство на нејзините експерти во јуни минатата година кога Башелет беше во посета на земјата.

Претходно, меѓународната мисија за утврдување факти за кршење на човековите права во Венецуела тврдеше дека националните власти биле вклучени во злосторства. Поточно, шефот на мисијата откри дека има основа да верува оти властите и безбедносните сили планирале и вршеле груби повреди на човековите права од 2014 година.

Извештајот на мисијата составен минатиот септември со одлука на Советот за човекови права на ОН содржи 411 страници. Тој се заснова на 274 далечински интервјуа што мисијата ги спровела со наводните жртви откако властите во Венецуела не одговориле на барањата за посета на земјата.

Експертите регистрирале 53 случаи на вонсудски егзекуции како и 2.552 дополнителни инциденти во кои безбедносните служби извршиле 5.094 убиства.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција ги криела вистинските податоци за обемот на епидемијата, призна министерот

Објавено пред

Турската влада е обвинета за криење на вистинскиот обем на пандемијата на коронавирусот.

Обвинувањата следуваа откако министерот за здравство, Фахретин Коча, призна дека податоците за бројот на заразени лица на дневна основа, објавени од ресорното министерство, се однесуваат само на пациенти со симптоми, а не на сите позитивни случаи.

Коча на прес-конференција изјави дека Турција пријавувала пациенти кои биле згрижени во болниците или во нивните домови од 29 јули.

Тој додаде дека овие податоци не вклучуваат асимптоматски позитивни случаи, а АП наведува дека го игнорирал прашањето за бројот на позитивни случаи на дневна основа, што е клучен показател за состојбата поврзана со пандемијата во една земја.

Министерот зборуваше откако опозицискиот пратеник Мурат Емир рече дека реалниот број на заразени лица на дневна основа во Турција е 19 пати поголем од податоците објавени од владата.

По признавањето на Коча, граѓаните изразија негодување на социјалните мрежи, повикувајќи ја владата да ги открие вистинските податоци за ширењето на коронавирусот меѓу граѓаните на Турција, кои ги има околу 83 милиони.

Турското лекарско здружение, кое со месеци ја обвинуваше владата дека не ги пријавила сите случаи, повика на транспарентност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент за Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога  би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски што беше навестена...

Регион2 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ4 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија5 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија6 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија19 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Досие