Контакт

Свет

Наркобосот Ел Чапо екстрадиран од Мексико во САД

Објавено пред

Озлогласениот мексикански „господар на дрогата“ Хоакин Гузман познат акко „Ел Чапо“, екстрадиран е во САД, јавуваат светските агенции пренесувајќи соопштение на мексиканската влада.

dobivaj vesti na viber

Тој пристигна во Њујорк со лет од Сиудад Хуарез. Гузман, кој се соочува со казна доживотен животот во САД, се бара под обвинение за трговија со дрога и шверц на огромни количини дрога во земјата.

За челникот на картелот Синалоа имаше две барања за екстрадиција – едно од Калифорнија, и друго од Тексас.

Минатата година тој беше преместен во затвор во Сиудад Хуарез, кој се наоѓа од другата страна на границата со Ел Пасо во Тексас, но властите во тоа време негираа дека трансферот е предвесник на екстрадиција.

Гузман водеше судска борба за да остане во Мексико, но неговите жалби беа одбиени. Тој претходно успеа да избега од два мекикански затвори со макимално обезбедување. Гузман треба да се појави во федералниот суд во Бруклин во петокот.

Мексиканскиот наркобарон Хоакин Гузман Лоер, познат и како „Ел Чапо“ (Кусиот) поради неговата височина од само 152 сантиметри, водач на наркокартелот Синалоа, беше уапсен во петокот во истоимената сојузна мексиканска држава, шест месеци по романескното бегство од затвори со висока безбедност во Алтипплан, каде што повторно е вратен. Мексиканската влада не сака да ризикува негово ново бегство, бидејќи тоа ќе има многу негативни последици за перцепцијата на сериозноста на владата.

Гузман кон средината во јули 2015 година избега по вторпат од затворот со максимално обезбедување. Според очевидци, наркобосот последен пат бил виден во туш кабината во еден од затворските блокови. Сознанијата велат дека осуденикот бегството го извел со помош на наркокартелот Синалоа, една од најголемите злосторнички организации во Мексико.

Лоер беше уапсен и осуден на дваесетгодишна затворска казна уште во 1993 година, Потоа, откако мексиканските власти решија да им го предадат на САД, тој започнал да подготвува бегство од затворот. Гузман тогаш поткупил неколку затворски чувари и на 19-ти јануари 2001 година побегнал, сокривајќи се во комбе кое превезувало валкана облека. Во неговиот план за бегство, како што подоцна откри истрагата, биле вклучени речиси осумдесет луѓе.

Тогаш властите понудија награда од 2,3 милиони долари за информација што би овозможила ликвидација на Гузман. Наркобаронот беше уапсен повторно во февруари 2014 година, во еден од хотелите во градот Масатлан во западно Мексико.

Со статусот на легендарен и недофатлив мексикански крал на дрогата, се проценува во моментов на една милијарда американски долари. Ел Чапо неколку години се наоѓаше и на листата на најбогатите и највлијателни личност на светот во рејтинг листата на списанието Forbes.

Магазинот го нарече Ел Чапо тие години еден од највлијателните луѓе на планетата, бидејќи го контролирал речиси целиот американски пазар на кокаин, кој тогаш му донел 300 милиони долари. Поради тоа американските власти распишаа награда за негово апсење од 5 милиони долари.

Магазинот Forbes рангирајќи ги личностите според „четири димензии на моќ“: влијание врз други луѓе, контрола на богатства, разновидност на влијанијата и активно користење на моќта во 2009 година Хоакин Ел Чапо Гусман, наркобаронот кој тогаш беше во бегство во зафрлените планини на северот на Мексико, го рангираше како глобално помоќна личност од тогашниот руски претседател Дмитриј Медведев, од поранешниот француски Николас Саркози и од сега починатиот венецуелски претседател Уго Чавез

На тој список на „најмоќните луѓе на светот”, Гузман беше рангиран на 41 место, две места пред Медведев и дури 15 места повисоко од Саркози, и само четири места подолу на листата од најбараниот терорист Осама бин Ладен, сега ликвидираниот водач на Ал Каеда.

Кога во 2007 година 52-годишниот Гузман правеше свадба со 18-годишна убавица, банкетот беше толку добро обезбедуван што армијата не се ни обиде да го приведе младоженецот./крај/мф/сн

Европа

Хорор во Ливерпул, кучиња убија 60 годишна жена

Објавено пред

Во Ливерпул попладнево 60 годишна жена била убиена од кучиња. Според извештаите, жената не била нападната на улица туку „внатре во имотот“, а за тоа биле известени нејзините роднини, пренесува „Мирор“.

dobivaj vesti na viber

Според детективскиот инспектор Гевин Мулкахи, шокот што овој настан ќе го предизвика во локалната заедница е разбирлив. Тој побара од соседството да контактираат со полицијата, која ќе продолжи со увид на местото на настанот, доколку има дополнителни информации.

Останува непознато дали жената била убиена од нејзините кучиња и од која раса биле тие.

Повеќе од 200 сопственици на кучиња се под истрага во Мерсисајд, Ливерпул, за напади од нивните миленици во последните 5 години, пишува „Liverpool Echo“.

Според Министерството за правда, бројките покажуваат дека минатата година 43 лица од Мерсисајд биле кривично гонети затоа што им дозволиле на нивните кучиња опасно да излезат од контрола на јавно место и за нанесување повреда на друго лице.

Од тој број, 38 резултираа со осудителна и само една затворска казна.

Десет сопственици на кучиња добија општокорисна работа, 18 прекршочни пријави, а 3 сопственици добија налози за обесштетување.

Прикажи повеќе...

Свет

Маск има четири предлози како да се реши конфликтот во Украина

Објавено пред

Илон Маск – шефот на Tesla и SpaceX на својот твитер-профил претстави предлози за решавање на конфликтот во Украина. Тој наведе четири главни точки кои можат да доведат до мир.

dobivaj vesti na viber

Пред сè, Маск предложи одржување повторени референдуми во регионите на LDNR, Запорожје и Херсон под надзор на ОН. Ако нивните резултати се разликуваат, тогаш Русија ќе мора да ги напушти овие територии, рече тој.

„Крим формално е дел од Русија, како што беше од 1783 година (пред грешката на Хрушчов)“ – рече Маск за втората точка.

„Обезбедено водоснабдувањето на Крим и Украина останува неутрална“ напиша Маск.

Прикажи повеќе...

Европа

Рекордни 83 отсто од Украинците сакаат членство во НАТО

Објавено пред

Рекордни 83 отсто од Украинците сакаат нивната земја да се приклучи на НАТО-алијансата, објави денеска киевската Агенција за испитување на јавното мислење, повикувајќи се на резултатите од истражувањето спроведено откако Киев поднесе барање за членство во воениот блок.

dobivaj vesti na viber

Агенцијата „Рејтинг груп“ спроведе истражување на примерок од 2.000 испитаници на 1 и 2 октомври, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот објави дека Украина поднесува забрзана апликација за членство во НАТО.

Ова е највисокиот регистриран процент на луѓе во Украина кои го поддржуваат членството во НАТО, соопшти „Рејтинг груп“.

Само четири отсто од испитаниците рекле дека би гласале против влезот во блокот, а девет отсто рекле дека воопшто нема да гласаат.

Во ноември минатата година 55 отсто од испитаниците го поддржаа приклучувањето кон алијансата, што покажува колку се промени јавното мислење откако Русија ја започна инвазијата на Украина.

Со години Русија се спротивставува на проширувањето на НАТО, кое го смета за безбедносна закана.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа8 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет9 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија12 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион12 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија12 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија13 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија13 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија13 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет14 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет14 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија15 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет16 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија16 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет17 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет17 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет18 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа18 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет18 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет18 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...