Контакт

Свет

Наскоро во Брисел состанок за противењето на Турција за прширувањето на НАТО

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека ќе свика состанок за противењето на Турција за приклучувањето на Шведска и Финска во Евроатлантската алијанса.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека за тоа ќе разговара со високи претставници на трите земји во Брисел, пренесува Ројтерс.

„Во близок контакт сум со претседателот на Турција, како и со лидерите на Финска и Шведска“, изјави Столтенберг во Вашингтон по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Свет

Пронајдени 17 тела во ноќен клуб во Јужна Африка

Објавено пред

Телата на најмалку 17 млади лица се откриени во ноќен клуб во пристаништето во источен Лондон во Јужна Африка, соопшти денеска локалната полиција.

dobivaj vesti na viber

Жртвите се на возраст од 18 до 20 години, изјави полицискиот функционер Тембинкоси Кинана и додаде дека во тек е истрага за околностите во кои загинале.

Телата се пронајдени во клуб во населбата Синери Парк.

На социјалните мрежи кружат фотографии од клубот на кои се гледаат телата на жртвите без видливи повреди.

Голем број луѓе се собраа недалеку од клубот во источен Лондон, милионски град на Индискиот Океан, на околу 700 километри јужно од Јоханесбург.

Прикажи повеќе...

Свет

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Објавено пред

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата.

dobivaj vesti na viber

Авионот на американскиот претседател Џо Бајден слета во близина на замокот Елмау во Баварија каде се одржува состанокот на светските лидери.

Посетата Бајден ја отвори со билатерална средба со домаќинот на самитот, германскиот канцелар Олаф Шолц на која двајцата разговарале за војната во Украина.

Бајден му се заблагодари на Шолц за неговото лидерство во одговорот на украинската криза.

„Рускиот претседател Путин се потпираше на инвазијата на Украина за да доведе до расцеп во НАТО и Г7, но тоа не се случило и нема да се случи“, рече Бајден.

Претседателот на САД во текот на денот ќе оствари формални и неформални разговори со лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Европската Унија, јавува АП.

Тој и другите лидери на Г7 ќе се обидат да изградат стратегија за обезбедување на енергетски резерви и борба против инфлацијата, со цел да се спречат последиците од конфликтот во Украина.

Групата најразвиени индустриски земји во текот на денот ќе разговара и за глобалната соработка, инфраструктурата и инвестициите, како и за ефикасноста на санкциите против Русија.

Се очекува учесниците на состанокот да одлучат за ограничување на цената на нафтата од Русија и поставување на горна граница за купување на руска нафта.

Се планира и ембарго на руското злато.

Официјалните лица, исто така, треба да разговараат за тоа како да се однесуваат одговорно во однос на климатските промени, а истовремено да ги задоволат критичните потреби во снабдувањето со енергија.

„Енергетските проблеми не можат да бидат изговор за прекршување на нашите климатски цели“, смета германската влада.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Експлозии го стресоа Киев – најмалку еден загинат, спасувачите на терен

Објавено пред

Четири експлозии го потресоа утринава Киев. Гранатирањето се случи во станбена зона во близина на центарот на градот каде избувнал пожар и извирал густ сив чад, јави агенцијата Франс прес.

dobivaj vesti na viber

Експлозиите се слушнале околу половина час по означената воздушна опасност во главниот град, кој не беше цел на руското бомбардирање околу три недели.

„Уште експлозии во областа Шевченковски“, напиша градоначалникот Виталиј Кличко на Телеграм.

„Амбулантни возила и спасувачи се на терен. Во тек е спасување и евакуација на жителите во две згради“, додаде тој.

Едно лице загина, според непотврдени информации на Јулија Мендел, поранешна портпаролка на претседателот.

Украинската пратеничка Лесија Василенко објави дека жртвата е татко на седумгодишно девојче кое е повредено во нападот. Таа рече и дека биле испукани најмалку осум проектили.

Претходно нејзиниот колега пратеник Олексеј Гончаренко изјави дека се лансирани 14 проектили.

Во тек е спасувачка акција за извлекување на луѓето кои се заглавени во урнатините.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 час

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет3 часа

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет5 часа

Вирусот добива ново име – „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите за наводното распродавање на македонскиот јазик и идентитетот, велат од СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ лажеше и ги поткопуваше државните позиции со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ, во период кога се решаваше евроинтегративниот процес на државата, ширеа...

Македонија5 часа

Опозицијата бара оставки од Османи и Маричиќ поради прегоравачките позиции со ЕУ

„Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад...

Европа5 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија17 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет21 час

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион24 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија1 ден

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија1 ден

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет1 ден

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија1 ден

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...