Контакт

Свет

НАТО загрижен поради испораката на С-400 на Турција

Објавено пред

НАТО изрази загриженост поради почнатата испорака на руските системи С-400 во Турција, пренесува „Франс прес“.

„Алијансата је длабоко загрижена поради настанатата ситуација. Генералниот секретар Јенс Столтемберг претходно повеќепати изјави дека секоја држава членка на НАТО има право  самостојно да носи одлуки за тоа кои типови вооружување ќе ги користи, но руските системи ќе бидат некомпатибилни со системите на американската противракетна одбрана, и тоа е проблем“, се наведува во соопштението.

Претходно беше соопштено дека почнала испораката на руските системи С-400 во Турцоија. Како што јавуваат медиумите, три авиони со компоненти за системите веќе слетале во авиобазата „Муртед“ во провинцијата Анкара.

Руското Министерство за одбрана соопшти дака преостанатите компоненти од ракетните системи С-400 ќе ѝ бидат доставени на Анкара во договорениот рок.

Свет

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп сакал повторно да воспостави нормални односи со Русија.

Во разговор со американскиот режисер, Оливер Стоун, кој во петокот беше објавен од страна на Кремљ, Путин рекол дека никогаш не бил, ниту пак ќе биде вмешан во избори во САД.

Односите меѓу Москва и Вашингтон долго време се затегнати поради откритието на американските разузнавачки служби дека Русија се обидела да влијае врз резултатите од претседателските избори во 2016 година, на кои Трамп дојде на власт.

Американските агенции велат дека Русија користела дезинформации и други тактики со цел да ја поддржи кампањата Трамп. Путин упорно го негира ова.

„Ако некој од нашите блогери, а јас не можам да знам кој се е на интернет, на еден или друг начин изразил став за политичката ситуација во САД, тоа сигурно не би можело да одигра одлучувачка улога во исходот на изборите. Таквите тврдења се бесмислени“, вели Путин.

„Но, го симпатизиравме него (Трамп), бидејќи пораката му беше дека сака повторно да воспостави нормални односи со Русија. Зарем тука има нешто лошо? Се разбира, не можевме, а де не ги поздравиме таквите негови позиции“, додаде рускиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Порторико: Во операција под назив „Косово“ уапсени шверцери на хероин и кокаин

Објавено пред

Американската федерална агенција за имиграција и царина (ICE) и специјалните агенти на американското Министерство за внатрешни работи, помогнати од полицијата во Порторико, спроведоа операција наречена „Косово“, во која се уапсени 11 лица за шверц на дрога и нелегално поседување на оружје, објавено е на официјалната интернет страница на ICE.

Во акцијата спроведена во четвртокот, службите постапиле по обвинение дека неименувана организација шверцувала кокаин, крек, хероин и марихуана во една населба во Порторико, пренесе „Танјуг“.

Обвинети се вкупно 14 лица, од кои тројца и натаму се во бегство.

Им се закануваат затворски казни од минимум пет години, а максимум доживотна робија.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: На Швеѓаните им кажав дека АСАП Роки нема да им побегне и се залагав за кауција

Објавено пред

Додека очите на светската јавност се насочени кон тензиите со Иран, американскиот претседател, Доналд Трамп, интензивно се бави со случајот на раперот АСАП Роки кој е затворен во Шведска.

„Имав многу добар и продуктивен телефонски разговор со шведскиот премиер Стефан Лофвен, кој ми вети дека тамошните власти ќе имаат фер однос кон американскиот државјанин АСАП Роки. Јас, исто така, го убедив дека АСАП нема да избега и лично се заложив за негова кауција или некоја друга алтернатива… Нашите тимови ќе бидат во контакт и се согласивме да разговараме повторно во следните 48 часа“, напиша Трамп на „Твитер“.

Како што претходно објави Си-ен-ен, првата дама на САД, Меланија Трамп и познатиот рапер Канје Вест побарале од Трамп да се вклучи во случајот Роки, што подоцна американскиот претседател и лично го обелодени на „Твитер“.

Роки, чие вистинско име е Раким Маерс, во Шведска беше уапсен на почетокот од јули, поради инцидент што се случил по концертот во Стокхолм на 30 јуни.

Реперот и неговата придружба, наводно, со стаклени шишиња претепале и расекле човек.

Судиите проценија дека АСАП Роки би можел да избега од Шведска, па му изрекоа мерка притвор додека трае истрагата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Македонија1 час

На преминот „Богородица“ за излез од државата се чека и по еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во...

Свет3 часа

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија6 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија7 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија9 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија10 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија10 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион10 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија11 час

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт2 дена

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Досие