Контакт

Европа

НАТО самитот продолжува со фокус на војната во Авганистан

Објавено пред

Лидерите на НАТО планираат да го свртат своето внимание кон конфликтот во Авганистан, на вториот ден од самитот, на кој досега доминираат барањата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп вчера ги повика НАТО сојузниците да издвојат 4% од нивниот БДП на воените трошоци. Исто така, тој ја критикуваше Германија за трошоците за одбраната, како и за договорот со Русија за купување на гас.

Лидерите на НАТО се надеваат на помирлив тон денеска, пред Трамп да замине за Велика Британија. Во раните утрински твитови од Брисел, американскиот претседател ја продолжи својата критика.

“САД плаќаат десетици милијарди долари премногу за да ја субвенционираат Европа и ја трпи големи загуби во трговската размена!” објави тој.

„На врвот од се, Германија ѝ исплаќа на Русија, на земјата од која сака да биде заштитена, милијарди долари за нејзините потреби од гас. Тоа не е прифатливо! Сите членки на НАТО мораат да ги зголемат своите заложби од 2% на 4%!“ напиша Трамп.

Бројките на ЕУ покажуваат дека Русија е покрива меѓу 50 и 75 отсто од увозот на гас во Германија, но гасот сочинува помалку од 20 отсто од германскиот енергетски микс за производство на електрична енергија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија ги укинува тестовите за возачка на турски јазик

Објавено пред

Од

Кандидатите за возачка дозвола во Австрија наскоро нема да може да го полагаат теоретскиот дел на турски јазик, изјави австрискиот министер за сообраќај Норберт Хофер, кој оваа одлука ја оправда со загриженоста за процесот на интеграција на странците.

Од 299 687 испити за возачка дозвола минатата година, 3 631 бил на турски јазик. Во Австрија живеат околу 360 000 лица со турско потекло, од кои 117 000 со турско државјанство.

Хофер рекол дека мерката ќе стапи на сила од следната година. Тој навел дека на тој начин ќе бидат заштедени и пари затоа што секој дополнителен странски јазик подразбира трошоци кои тој ги смета за неоправдани.

„Испитите на турски јазик беа воведени во 1998 година и се засноваа на добрата волја на австриските власти“, рекол Хофер и додал дека познавањето на германскиот јазик е еден од клучните услови за интеграција на странските државјани.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Шведска се бори со незапаметени пожари

Објавено пред

Од

Шведска, пожар, Европска Комисија

Европската Комисија објави дека ќе обезбеди дополнителна помош за Шведска која се бори со огромни пожари кои зафатиле стотина хектари земјиште.

„Комисијата непрекинато работи на обезбедување дополнителна помош за Шведска откако земјата побара помош од ЕУ во борбата со шумските пожари какви што досега немала“, соопшти Европската Комисија.

Италија, Франција, Германија, Литванија, Полска и Данска ќе ѝ помогнат на Шведска во борбата со пожарите.

„ЕУ е покрај шведската влада и шведскиот народ во овие моменти“, навел комесарот за хуманитарна помош и кризен менаџмент, Христос Стиљанидес.

Шведските кризни служби соопштија дека бројот на пожари од 80 колку што изнесуваше вчеравечер, денеска паднал на 44.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанските служби спасија 450 мигранти

Објавено пред

Од

Шпанската крајбрежна спасувачка служба соопшти дека нејзините припадници денеска спасиле 450 лица што се обиделе од северна Африка да пристигнат во Европа.

Соопштено е дека меѓу нив 294 мигранти пловеле со 17 брода, но бројот би можел да биде и многу поголем бидејќи уште се трага по два брода.

Недалеку од првите, од три брода биле извлечени 156 мигранти вклучувајќи 30 жени и шест деца.

Агенцијата на Обединетите нации за миграција наведе дека од почетокот на годината во Шпанија стигнале повеќе од 18.000 мигранти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Коѕијас: Условите за постигнување на договорот за името беа зрели

Условите за постигнување на договорот за името беа зрели, изјави министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју...

Венко Филипче, тендер Венко Филипче, тендер
Daily news5 часа

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка...

Економија6 часа

Немаме мандат да ја проверуваме сопственоста на компаниите, велат од Фондот за иновации

По бурните реакции во јавноста за доделените грантови, од Фондот за иновации и технолошки развој велат дека немаат мандат, ниту...

Топ7 часа

Малолетник прободен со нож во автобус на ЈСП, двајца приведени

Седумнаесетгодишно момче вчера било прободено со нож во автобус на ЈСП со број 22, во близина на Поликлиниката Ѓорче Петров....

Македонија7 часа

Фротир производи и путер меѓу грантираните од Фондот за иновации

„Нова ера во индустријата за фротир производи“ гласи името на проектот кој бил одобрен од Фондот за иновации и технолошки...

Vlada na RM Vlada na RM
Македонија8 часа

Владата објави тендер од 2,6 милиони евра за обезбедување државни објекти

За сума од приближно 2,6 милиони евра без ДДВ, Службата за општи и заеднички работи при Владата објави тендер за...

Македонија9 часа

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија10 часа

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести10 часа

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија11 час

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија1 ден

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија1 ден

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион1 ден

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ1 ден

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет1 ден

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Досие