Контакт

Свет

Научник именува инсект по Грета Тунберг

Објавено пред

Нов вид инсект го носи името на младата климатска активистка Грета Тунберг.

Станува збор за Nelloptodes gretae, инсект долг само 1 милиметар. Нема крилја, ниту очи, но има две долги антени, пишува Би-би-си.

Инсектот е именуван од страна на д-р Мајкл Дарби, импресиониран од кампањата за животна средина што ја почна Грета Тунберг.

Инсектот првпат го пронашол Вилијам Блок во Кенија во 60-тите и донирал примероци во музеј во Лондон во 1978 година. Дарби ја проучувал колекцијата на музејот и наишол на сè уште неименуваниот инсект.

Свет

Судан го исклучи интернетот во земјата поради приемните испити на студентите

Објавено пред

Повеќе од 500.000 матуранти наскоро ќе полагаат приемни испити за запишување факултет во Судан, поради што државата секој ден по три часа го исклучува интернетот во земјата.

Судан има долга практика во ова. Интернетот бил исклучуван за време на протести со цел да се наруши координацијата на демонстрантите, но оваа година исклучувањето на интернетот се користи како мерка за спречување на „мамење на големи размери“ на приемните испити на факултетите.

Во средата, во 8 часот наутро, жителите на Судан сфатија дека и покрај тоа што навреме ги платија сметките, интернетот на нивниот мобилен телефон не работи. Откако добија илјадници поплаки, операторите објавија дека владата наложила секојдневно прекинување на мобилниот интернет до 24 септември, како начин да ги одврати кандидатите од измама на испитите.

Агенцијата ЕФЕ потсетува дека суданските власти донеле контроверзна мерка со цел да спречат големи измами што се случија пред три години, кога се појавија испитни прашања на Интернет, а Министерството за образование мораше да организира уште еден испит. Секој ден, до 24 септември, Суданците не можат да користат мобилен интернет од 8 до 11 часот.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Објавено пред

Кинескиот министер за наука и технологија Ванг Џиганг изјави дека земјата во моментов спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против вирусот Ковид-19 и додаде дека четири вакцини веќе влегле во третата фаза на тестирање.

Тој на здравствениот форум во Пекинг оцени дека епидемијата сè уште се шири низ целиот свет и дека не е целосно под контрола, како и дека може да има ново зголемување на случаите во есен и зима, пренесува TАСС.

Тој додаде дека Кина и доставила навремени информации за коронавирусот на Светската здравствена организација, што обезбедило важна основа за истражувачите ширум светот да спроведуваат медицински студии и да развиваат фармацевтски производи.

Прикажи повеќе...

Свет

Гренел: Манипулациите со ковид се нечуени, политичарите мислат дека Американците се глупави

Објавено пред

„Политичарите сметаат дека Американците се глупави. Манипулацијата со ковид е нечуена. Јавноста мора да проговори”, објави Ричард Гренел на Твитер.

Гренел реагираше на наводите во медиумите во кои канцеларијата на градоначалникот на Нешвил и локалната здравствена служба се обвинети за прикривање податоци за пациенти со коронавирус, откако протекоа имејл пораки кои ги разменувале официјалните лица, пренесува Спутник.

Судејќи според содржината на електронската пошта, високиот советник на градоначалникот Џон Купер и службениците на одделот за здравство „се согласиле“ за тоа колку селективно треба да објавуваат информации во врска со случаи на инфекција со коронавирус, а коишто имаат врска со барови и ресторани во делот на градот кој е познат по својот ноќен живот.

Во најмалку два случаи во јуни и јули, официјалните лица, наводно, одлучиле да не откриваат конкретни бројки, што покажуваат дека релативно мал број случаи се поврзани со барови и ресторани, кои инаку се борат да преживеат откако биле затворени два месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Жените се уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ1 час

Тачи ќе му додели на Трамп „Орден на слободата“

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа1 час

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи...

Свет1 час

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот, со петнаесетина...

Регион1 час

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија13 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ13 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет14 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија14 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ15 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ17 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура17 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија19 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија19 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија19 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија20 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија21 час

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија21 час

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија22 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија23 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Досие