Контакт

Свет

Научниците на чекор поблиску до пронаоѓање лек за еболата во Конго

Објавено пред

Два нови третмани против ебола се покажаа толку ефикасни што им се нудат на сите пациенти во Демократска Република Конго, каде што сегашната епидемија на болеста е втората најсмртоносна досега.

Првите резултати од тестирањето на лековите покажуваат дека научниците се еден чекор поблизу до истребување на болеста од која од минатото лето во Конго загинаа над 1.800 луѓе.

„Отсега, повеќе нема да велиме дека ЕВД (болест на вирусот ебола) е неизлечива“, Жан-Жак Мијембе-Тамфун, генерален директор на федералниот институт за медицински истражувања на ДРК изјави за новинарите. „Овој напредок, во иднина, ќе помогне во спасување илјадници животи.

Првичните резултати откриле дека 499те пациенти кои ги примиле двата третмани имале поголема шанса за преживување. Двата ефикасни лекови покажале уште подобри резултати кај пациентите кои биле лекувани рано, рече Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести (НИАИД) и еден од истражувачите што го водеше тестирањето.

„Тоа значи дека сега имаме лек за болеста, за која не многу одамна, воопшто немавме терапевтски пристап“, рече Фаучи на прес-конференција.

Истражувачите потенцираа дека ова се првични резултати и дека се потребни дополнителни истражувања.

Свет

Во Тунис уапсен кандидат за претседател

Објавено пред

Полицијата во Тунис го уапси кандидатот за претседател во земјата, Набил Каруи под обвинение за финансиска измама, иако од неговата партија „Срцето на Тунис“ тврдат дека станува збор за политички монтиран процес.

Локалните медиуми наведуваат дека тој бил уапсен на патот кон Тунис, пренесе „Ројтерс“.

Судијата определи притвор за 56-годишниот Каруи кој се соочува со обвинувања за затајување на данок и перење пари.

Во јули годинава, судија на претходна постапка одлучи да му се забрани патување во странство поради истрага за наводно перење пари.

Медиумскиот магнат е еден од главните кандидати за претседателските избори кои ќе се одржат на 15 септември.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Чиле најголема суша во последните шест децении

Објавено пред

Главниот град на Чиле, Сантијаго де Чиле и неговата околина се соочуваат со најголемата суша во последните шесет децении, соопштија властите во земјата.

Владата во голем број области прогласи вонредна состојба за да се обиде да им помогне на фармерите, пренесе „АП“.

Властите изразија загриженост поради ефектите од климатските промени. Токму тука во декември ќе биде одржана светската конференција за климатски промени.

Прикажи повеќе...

Свет

Џонсон: Ќе ги вратиме илегалните мигранти

Објавено пред

Велика Британија ќе ги врати назад мигрантите кои илегално се обиделе да навлезат на нашата територија од Франција, изјави премиеро во земјата, Борис Џонсон.

„Ќе ве вратиме назад“, одговори Џонсон запрашан која е неговата порака кон илегалните мигранти, бидејќи властите пресретнале чамец полн со мигранти покрај јужниот брег на Англија, пренесе „Ројтерс“.

На Велика Британија не треба да се гледа како место на кое можете да доаѓате и да го кршите законот, рече британскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија2 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Македонија18 часа

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија21 час

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија23 часа

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија23 часа

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет1 ден

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија1 ден

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Регион1 ден

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет1 ден

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет1 ден

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија2 дена

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија2 дена

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа2 дена

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ2 дена

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ2 дена

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија2 дена

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија2 дена

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија2 дена

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Досие