Контакт

Свет

Научници произведоа водка во Чернобил со цел да ја подобрат економијата

Објавено пред

Водка направена од житарки и вода од Чернобилската отуѓена зона, беше опишана како „најважното шише жесток алкохол во светот“.

По катастрофата во Чернобилската нуклеарна централа во 1986, околу централата беше направена зона на отуѓеност во периметар од 4.300 квадратни километри.

Вкупно 355.000 лица беа приморани да ја напуштат околината, а по несреќата голем дел од околните места останаа напуштени поради екстремно високите нивоа на радијација.

Група научници дестилираше водка која ја нареше „Атомик“ и за која се надева дека ќе помогне во ревитализацијата на економијата во Украина.

„Нашиот продукт би можел да помогне во подобрување на економијата во заедниците околу напуштените места“, вели професорот Џим Смит од Универзитетот во Портсмут, кој е дел од тимот кој работи на проектот со водката.

„Илјадници луѓе се уште живеат во зоната во која биле принудно преселени, а таму се уште се забранети нови инвестиции и развој на агрономија“.

Иако некои житарки содржеа мала радиоактивност, сепак самиот алхохол поради процесот на дестилација не покажува радиоактивност.

Дестилатот се раствора со минерална вода од извор во градот Чернобил, 10тина километри од нуклеарниот реактор, но водата не е контаминирана.

„И по 33 години, во многу напуштени места е безбедно да се одгледуваат жита и без потоа да се дестилираат“, вели професор Смит.

Водката е еден од резултатите на проектот кој има за цел да открие дали и колку е безбедно да се користат продукти одгледани во напуштените области околу Чернобил.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австралија им се придружува на САД во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец

Објавено пред

Австралискиот премиер Скот Морисон објави дека неговата земја им се придружува на Соединетите Американски Држави во „обезбедување на безбедна навигација“ во Ормускиот Теснец и ќе испрати ограничен воен контингент во Персискиот Залив.

„Треба да дадеме свој придонес во меѓународната мисија за одржување мир и безбедна пловидба во Ормускиот Теснец“, рече Морисон.

Тој истакна дека околу 25% од нафтата доставена до Австралија поминува низ теснецот.

Како дел од воената мисија во Персискиот Залив ќе бидат испратени еден воен брод, авиони за набљудување и ограничен контингент на авиони и офицери на австралиската армија.

Велика Британија на 6 август објави дека се приклучува кон американската коалиција во Ормускиот Теснец.

Соединетите Американски Држави најавија создавање поморска коалиција откако Иран заплени британски танкер, поради наводно кршење на поморскиот закон и напад на непознати сили на бродовите во Персискиот Залив, тврдејќи дека целта ќе биде „да се обезбеди безбедност на навигацијата“ преку клучна рута за извоз на нафта.

Прикажи повеќе...

Свет

Гризли уби канадски музичар додека спиел

Објавено пред

Музичарот Џулијан Готијар, кој патувал по реката Мекензи во Канада, бил нападнат и убиен од гризли, според „Би-би-си“.

Музичарот кој патувал за да сними звуци од природата за неговиот проект бил нападнат од ѕверот додека спиел. Биологот Ками Тоскани, кој патувал со Готијар (44), контактирал со локалните власти и рекол дека неговиот другар среде ноќ го одвлекла мечка.

Канадската полиција испратила хеликоптер во потрага по музичарот чие тело било пронајдено следниот ден.

Симфонискиот оркестар на „Британи симфони оркестра“, за кој Готијар работеше како композитор, му оддаде почест соопштувајќи дека тој бил „чувствителен, дарежлив и талентиран човек“ кој „бил многу интелигентен и со чувство за авантура“, објави Индекс.хр.

Готијар е роден и израснат во Канада, но со неговите родители, на возраст од 19 години, се преселил во Франција, каде што живеел.

Прикажи повеќе...

Свет

Потврдена затворската казна за австралискиот кардинал кој злоставувал деца

Објавено пред

Судот во сојузната австралиска држава Викторија ја потврди затворската казна на кардиналот Џорџ Пел, кој е осуден за сексуално злоставување деца.

Одлуката на Апелацискиот суд ја поздравија жртвите од злоставувањата и групите за заштита на правата на жртвите, кои беа собрани пред ззградата на судот, пренесоа светските медиуми.

Кардиналот Пел, некогашен министер за финансии на папата Франциско, во декември минатата година беше осуден на шест години затвор за злоставување на двајца 13-годишници во катедралата Свети Петар во Мелбурн.

Неговите адвокати соопштија дека ќе бараат преиспитување на одлуката на судот и ќе поднесат жалба до највисокиот суд на Австралија.

Пел е највисокиот ватикански претставник кој досега е осуден на затворска казна, а заради пресудата австралискиот премиер Скот Морисон порача дека ќе му се одземе и австралискиот Орден на честа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 минута

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион2 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија3 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech13 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија20 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија22 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија23 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија24 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион2 дена

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет2 дена

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион2 дена

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа2 дена

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ2 дена

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ2 дена

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Досие