Контакт

Свет

Научници: Човештвото на Марс технички е можно, но тоа никој не сака да го финансира

Објавено пред

Роботски ровери и сонди слетуваат на Марс веќе 50 години, но кога конечно човекот ќе зачекори на Црвената Планета.

Експертите веруваат дкеа техничките предизвици се речиси решени, но конечната одлука ја донесува политиката и поради тоа иднината на колонизацијата на Марс е неизвесна.

Програмата на НАСА за човечко истражување на Месечината, Артемис, предвидува повторно испраќање луѓе на Земјиниот природен сателит до 2024 година, користејќи ги искуствата стекнати таму како подготовка за Марс.

Најамбициозното ветување за заминување на Марс беше дадено во 1990 година од тогашниот американски претседател Џорџ Буш Постариот, кој вети дека човекот ќе чекори на Црвената Планета до 2019 година, односно до 50-та годишнина од слетувањето на Месечината.

Ветувањето не го исполнија ниту Буш Постариот ниту неговите наследници.

„Сум видел можеби 10.000 графикони, табели, различни идеи за тоа како да се стигне до Марс. Но тоа никој не сакал да го финансира. Мисијата би траела две до три години“, изјавил Џ.Скот Хубард, професор на „Стендфорд“ и поранешен службеник на НАСА.

Компаниите „Спејс икс“ на Илон Маск и „Блу ориџин“ на Џеф Безос градат ракети кои се во состојба да пренесат тони материјал кон Марс.

Илон Муск предложи колонизација на Марс, така што првата експедиција ќе изгради фабрика што ќе ги претвори водата и јаглерод диоксидот од атмосферата во кислород и метан.

„Да се биде вид кој живее на повеќе планети е многу подобро отколку да се биде вид што живее на една“, рече тој во 2017 година.

Свет

„Сигнал“ има технички проблеми откако за една недела стекна 40 милиони корисници

Објавено пред

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ не работи поради техничките проблеми, соопшти компанијата и вети дека брзо ќе го надмине проблемот. Милиони нови корисници неодамна се собраа на оваа апликација, промовирана од Илон Маск и Едвард Сноуден.

„ Сигнал доживува технички потешкотии. Ние работиме напорно за да ја вратиме услугата што е можно побрзо“, им соопшти компанијата на своите 378.000 следбеници.

Повеќето коментари од корисниците се дека ниту една услуга во светот не е изградена за да се справи со 40 милиони нови корисници за една недела без никаков проблеми. Некој дури забележа дека во просек, „Сигнал“ има стекнато 3.900 корисници во минута од 7 јануари.

Ова се случи кога сервисот за пораки „Вацап“ (WhatsApp) на Фејсбук воведе нови правила за „приватност“ што во основа ги принудува сите да ги споделуваат своите лични податоци, поттикнувајќи го основачот на „Тесла“ и „Спејсикс“, Илон Маск, да објави на Твитер: „Користете го Сигнал“.

Едвард Сноуден, кој со години ја поддржуваше употребата на „Сигнал“, новите политики на „Вацап“ ги нарече „веројатно најголемата дигитална миграција кон побезбеден месинџер што некогаш сме го виделе“.

Прикажи повеќе...

Свет

Расте бројот на загинати во земјотресот во Индонезија

Објавено пред

Од час на час се менува бројот на загинати во земјотресот во Индонезија. Досега се потврдени 67 смртни случаи, а се очекува бројот да се зголемува како што ќе пристигнуваат од терен извештаите на спасувачките тимови. Како што се наведува, има и над сто повредени.

Повеќе од 600 луѓе се повредени во земјотресот со јачина од 6,2 степени по Рихтер што го погоди островот Сулавеси. Речиси 15.000 луѓе се евакуирани во привремени засолништа.

Спасувачите се на терен и трагаат по преживеани под урнатините. Разурнати се голем број згради, меѓу кои и болници, а многу делови се без струја.

Властите соопштија дека најпогоден град е Мамуџу. Епицентарот на земјотресот бил на 36 километри јужно од тој град, на длабочина од речиси 18 километри, покажуваат податоците на американскиот Институт за геофизика.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на 20 јануари, пренесе „Ројтерс“.

Трамп, кој веќе соопшти дека нема да присуствува на инаугурацијата, планира да одржи проштален настан во базата Ендрјуз во близина на Вашингтон, во која е стациониран претседателскиот авион „ер форс уан“.

Според извори на „Ројтерс“, тој потоа ќе отпатува во Палм Бич на Флорида, во својот клуб Мар-а-Лаго.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија2 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија6 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија6 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет6 часа

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија7 часа

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија8 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа10 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија10 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија10 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет11 час

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет11 час

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет12 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија12 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија24 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа1 ден

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија1 ден

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен1 ден

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија1 ден

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Досие