Контакт

Свет

Нафтали Бенет именуван за министер за одбрана на Израел

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, го именува Нафтали Бенет, лидерот на ултрадесничарската партија Ново Пправо, за министер за одбрана. Тој ќе го преземе местото министер за одбрана од Нетанјаху, кој речиси една година ги извршуваше функциите премиер и министер за одбрана.

Во претходниот состав на владата на Нетанјаху, Бенет го предводеше Министерството за образование.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Кипар ги „враќа“ мигрантите преку СМС-пораки

Објавено пред

Кипар ќе почне повеќејазична СМС-кампања за да ги одврати мигрантите да доаѓаат на островот заради погрешно убедување дека ќе дојдат на континентот преку оваа членка на Европската Унија, рече министерот за надворешни работи, Никос Нурис.

Нурис за „Асошиејтед прес“ изјави дека кампањата има за цел да ги разбие погрешните убедувања на мигрантите пропагирани од трговците со луѓе дека нивниот статус на баратели на азил во Кипар ќе биде „билет“ за другите европски земји.

Министерот рече дека мигрантите кои доаѓаат на Кипар се „заробени“ на островот затоа што оваа земја не е дел од шенгенот.

Со околу 880.000 жители, Кипар има најголем процент на мигранти во рамките на ЕУ меѓу земјите кои беа први погодени од бегалскиот бран.

Во оваа земја тој процент е 3,8 отсто, додека во другите земји кои се прва „станица“ за мигранти во ЕУ, како што се Грција, Италија, Шпанија и Малта, има помалку од еден отсто баратели на азил, рече Нурис.

Се проценува дека околу 25-30 отстоти од мигрантите на Кипар доаѓаат од области зафатени со војна.

Според официјалните податоци, повеќето баратели на азил во оваа земја лани биле од Сирија, Грузија, Индија, Бангладеш, Пакистан, Камерун, Виетнам, Египет, Нигерија и Шри Ланка.

Повеќето мигранти доаѓаат на северот од Кипар и потоа преку тампон-зоната, која е под контрола на Обединетите нации, преминуваат на меѓународно признатиот југ со цел да побараат азил.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од половина милион заразени со коронавирус во Бразил, САД им испратија 2 милиони дози хидроксихлорокин

Објавено пред

Бразил регистрира 16.409 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што вкупниот број се искачи на 514.849, што е втора најлоша епидемија на Ковид-19 во светот, по Соединетите Држави, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во соопштението се вели дека во Бразил се регистрирани 480 нови смртни случаи во последните 24 часа, што е вкупно 29.314 смртни случаи. Така, Бразил е четврта земја во однос на бројот на починати, по Соединетите Држави, Велика Британија и Италија.

Соединетите Држави му испратија на Бразил два милиони дози хидроксихлорокин за лекување на заболени од Ковид-19, соопшти Белата куќа, иако ефикасноста на лекот е сомнителна и студиите сугерираат можна штета.

„Американскиот и бразилскиот народ се солидарни во борбата против коронавирусот. Денес, како доказ за таа солидарност, известуваме дека американската влада испрати два милиони дози хидроксихлорокин за бразилскиот народ”, се вели во соопштението на Белата куќа.

Хидроксихлорокинот ќе се користи превентивно за да се заштити медицинскиот персонал од вирусот и во третманот на заразените Бразилци, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Европа

Британската кралица фотографирана како јава пони

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора е фотографирана како јава пони во паркот во Виндзор. Ова е првпат да е забележана надвор од палатата од воведувањето на мерките на изолација.

Кралицата е позната како голем љубител на јавањето коњи.

Од воведувањето на мерките, таа живее во дворецот Виндзор, заедно со својот сопруг, принцот Филип (98). Оттаму неколкупати ѝ се обрати на нацијата, преку соопштенија или телевизиски обраќања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија53 минути

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија1 час

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија1 час

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет2 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет2 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет13 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија15 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија18 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт19 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија19 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија19 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија20 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија20 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија20 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет23 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија23 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет24 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Досие