Контакт

Свет

Националните влади во ЕУ мора да одлучуваат за новите санкции против Русија, велат од Брисел

Објавено пред

Сите нови санкции против Москва во случајот со нападот на поранешниот руски шпион во почетокот на годината, мора да бидат земени предвид од земјите членки, изјави Европската комисија.

Додека блокот од 28 земји сака да ги обнови санкциите кон Русија поради нејзината поддршка на бунтовниците во Украина, земји како Австрија и Италија се противат на овие мерки и сакаат поблиски бизнис релации со Москва.

Велика Британија се огласи и изјави дека нападат врз Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Салисбури бил извршен од страна на двјаца припадници на руските воени разузнавачки служби што е речиси целосно потврдено од страна на високи официјални лица во Кремљ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Германското министерство за животна средина нема да го блокира планот на Европската комисија за ограничување на издувните гасови

Објавено пред

Германското министерство за животна средина нема да се противи на предлогот на Европската Комисија за ограничувањето на емисиите на јаглерод диоксид за автомобили и комбиња, вели портпаролот на министерството.

„Доколку предлогот биде блокиран тоа ќе донесе зголемени ризици. Според нас тоа ќе доведе да нема никакви ограничувања на овие емисии во наредните години, што би било многу лошо сценарио за животната средина,“ порпаролот изјави.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европските производители на автомобили може да постане некомпетитивно доколку целта на ЕУ е намалување на емисиите на јаглерод диоксид од автомобилите и комбињата за повеќе од 30 проценти до 2030. Министерството за животна средина претходно поддржуваа построги ограничувања.

Прикажи повеќе...

Свет

Укажувачот за Данске Банк е поранешен шеф на балтичката гранка за трговија

Објавено пред

Внатрешниот укажувач кој помогна за откривање на процесот на перење пари во естонската гранка на Данске Банк е Хауард Вилкинсон, поранешен шеф на бизнис трговија во балтичките земји, велат од Данскиот весник Берлингске.

Берлингске, кои целосно известуваа за скандалот, велат дека Вилкинсон кој е британец и бил шеф единицата банката за балтикот од 2007 до 2014, ја потврдил оваа информација на мејл.

Директорот на Данске Банк поднесе оставка минатата недела откако истрагата откри за сомнителни 200 милијарди евра, кои биле префрлени преку естонската гранка.

Прикажи повеќе...

Свет

Корбин: Лабуристите ќе ја признаат палестинската држава ако победиме на изборите

Објавено пред

Лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, за време на својот говор на партиската конференција во Ливерпул изјави дека неговата партија ќе ја признае палестинската држава штом ќе дојде на власт, пренесува „Раша тидеј“. Корбин рече дека партијата ќе ја признае државата Палестина со цел да се спроведе решение со две држави со посредство на ОН.

„Но, и четвртина век од договорот од Осло ние не сме поблиску до правдата и мирот, а палестинската трагедија продолжува додека надворешниот свет стои и набљудува. Како што рече мојот голем израелски пријател, Ури Авнери, кој почина годинава: Што е алтернатива на мирот? Катастрофа за двата народа. А за да помогнеме да се постигне тоа решение од две држави, ќе ја признаеме палестинската држава веднаш штом ќе ја преземе власта“, изјави Корбин.

Корбин го осуди и убиството на претежно невооружените палестински демонстранти во Газа за време на големиот марш за враќање од страна на војниците на израелските одбранбени сили (ИДФ) кога шестнеделната демонстрација почна на 30 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија4 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет6 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион7 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија24 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија1 ден

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие