Контакт

Европа

Најголема заплена на марихуана во историјата на Шпанија

Објавено пред

Шпанската полиција заплени 2 700 килограми марихуана наменета за пазарите во Велика Британија и Холандија, објавија денеска официјални претставници.

Во операцијата изведена во Барселона уапсени се 25 лица, а ова е најголемата заплена на марихуаната некогаш извршена во Шпанија, соопшти шпанското Министерство за внатрешни работи, а пренесе агенцијата АП.

Дрогара се одгледувала и се преработувала во североисточниот регион на Шпанија, а потоа од земјата се изнесувала со камиони. Полицијата верува дека нарко-групата ја предводеле британски и холандски шверцери на дрога.

 

Европа

Познат илузионист и магионичар сака да го спречи брегзит со телепатија

Објавено пред

Познатиот израелски илузионист и магионичар Ури Гелер преку социјалните мрежи ѝ порача на британската премиерка Тереза Меј дека ќе го спречи брегзитот со телепатија.

„Физички многу силно чувствувам дека повеќето Британци не го сакаат брегзит. Многу ве почитувам, но јас нема да ви дозволам да ја одведете Британија во брегзит. Колку и да ви се восхитувам, со телепатија ќе ве спречам да го сторите тоа. Јас верувам дека сум способен за тоа”, напиша 72-годишниот Гелер кој живее во Израел.

Тој ја повика британската премиерка веднаш да го запре процесот, односно пред то да преземе „драстичен потег”. Тој додаде дека иако во моментов живее во Израел, сè уште е британски државјанин и е приврзан на таа земја и на луѓето кои ги сакал.

Тој потсети дека успешно предвидел дека Тереза ​​Меј ќе стане премиер и дека Доналд Трамп ќе биде американски претседател.

Тој потсети дека неговите паранормални способности може лесно да се проверат на веб-страницата на ЦИА. Всушност, оваа агенцијата во 2016 година ја објави информацијата за експериментот во 1973 година, по што беше заклучено дека токму тој ја покажал својата психичка способност на убедлив и недвосмислен начин.

Гелер моментално е член на жирито на израелскиот „Јас имам талент“ и работи на отворање музеј во Џафа за неговиот живот.

Илузионистот тврди дека Меј ја знае повеќе од дваесет години и дека неговите моќи биле потврдени од Мосад и од британската тајна служба МИ5.

На јавноста ѝ е познат по свиткување на лажици и слични вештини.

Прикажи повеќе...

Европа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Објавено пред

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа.

Како што пишуваат германските медиуми, на 31-годишниот Војновиќ, кој потекнува од Србија и служеше затворска казна поради нанесување сериозни повреди, му беше одобрена посета на родителите, а за време на посетата избега низ прозорецот на родителскиот дом.

Посетата на Војновиќ на родителите му беше одобрена бидејќи издржа една година од вкупно три години и осум месеци затвор.

Двајцата чувари, кои беа задолжени за него, тргнаа по него, но не успеаја да го стигнат. Тој избегал со автомобилот на своите родители.
„Ако го видите, не зборувајте со него. Повикајте нè веднаш“, порача полицијата.

Owl24.de известува дека му било дијагностицирано дисоцијално растројство на личноста и дека му кажал на терапевтот дека ќе убие неколку луѓе и ќе се врати во затвор. Од затворот, пак, негираат дека најавил убиства. Војновиќ извршил повеќе кражби во Германија, а во затворот сериозно го повредил цимерот.

Прикажи повеќе...

Европа

Тереза Меј соочена со притисок да поднесе оставка

Објавено пред

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на поддршка за нејзиниот план за брегзит.

Британските медиуми пренесуваат дека денеска високи функционери од Конзервативната партија ја повикале Меј да ја признае ослабената политичка позиција и да си поднесе оставка.

„Сандеј Тајмс“ пишува дека оставка од Меј побарале 11 министри во владата.

Премиерката ја навести можноста пратениците трет пат да го гласаат договорот кој Лондон и Брисел го постигнаа за излез на Британија од Европската Унија.

Неколку стотици илјади луѓе се собраа на улиците во Лондон, барајќи нов референдум околу излезот на Велика Британија од Унијата.

Доколку парламентот го прифати договорот, брегзитот би требало да почне на 22 мај, а во случај на одбивање на договорот, брегзитот ќе почне порано на 12 април.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Шпанскиот крал заглави во авионот за време на посетата на Аргентина

Посетата на добра волја на Аргентина од страна на шпанскиот кралот Фелипе Шести имаше урнебесен почеток кога кралот и неговата сопруга, кралицата...

Македонија2 часа

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Бранкица Димитровска од здружението „Хендикеп“ на прес-конференција пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе...

Свет2 часа

Израел за ракетниот напад го обвини Хамас: почнува мобилизација, Нетанјаху веднаш се враќа од САД

Израелската армија го обвини исламскoто движење на отпорот Хамас за ракетниот напад врз Израел изведен во утринските часови од Појасот...

Свет3 часа

На врвот на највисоката зграда во светот поставена фотографија на премиерката на Нов Зеланд

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го одушеви светот со своето снаодливо и вешто справување со ситуацијата по терористичкиот напад...

Европа4 часа

Опасен затвореник во бегство, во цела Европа го бараат Даниел Војновиќ

Даниел Војновиќ е опасен и непредвидлив, предупредува германската полиција, која ја прошири потрагата по него во цела Европа. Како што...

Свет4 часа

Франција: Поради немирите на протестите на „Жолтите елеци“, осудени се 2.000 лица

Во Франција од почетокот на протестите на граѓанското движење „Жолти елеци“ во ноември минатата година, па досега, осудени се приближно...

Свет4 часа

Палестинска ракета погоди куќа во Тел Авив, седуммина повредени

Седум лица се повредени во понеделникот наутро кога е погодена куќа во близина на Тел Авив со ракета лансирана од...

Свет4 часа

Трамп за извештајот на специјалниот обвинител: Пропадна обидот да ми се наштети

„Целосно ослободување“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на „Твитер“ по објавувањето на главните наоди од истрагата на специјалниот обвинител Роберт...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Свет5 часа

Ердоган: „Аја Софија“ може повторно да стане џамија

Тускиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека светски познатата „Аја Софија“, која денеска е музеј, повторно би можела да стане...

Свет16 часа

Објавени резултатите од големата истрага – Трамп не соработувал со Русија

Кампањата на Доналд Трамп за претседателските избори во 2016 година не заговарала со Русија, покажува извештајот на специјалниот советник Роберт...

Свет16 часа

Руски воени авиони со војници слетале во Венецуела, никој не знае зошто

Два руски воени авиони слетале вчера на аеродромот во Каракас со високи офицери и стотина војници, објавил локален новинар. Една...

Регион18 часа

Шешељ повторно ги запали знамињата на ЕУ и НАТО

Лидерот на српските радикали, Воислав Шешељ, на денешното одбележување на 20-годишнината од бомбардирањето на поранешната Сојузна Република Југославија, ги запали...

Македонија21 час

(Видео) Рудник нема да има, ако треба со жив ѕид ќе ги браниме Иловица и Штука, порачаа младите

Не сакаме рудници, сакаме здрава котлина и здрав живот, очекуваме конечно властите да се залагаат за активности што ќе бидат...

Топ22 часа

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да...

Македонија1 ден

Повторно гореа трски на брегот на Охридското Езеро

Вчера покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и селото Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска, соопшти Министерстото...

Топ1 ден

Мотоциклист прегазил жена и побегнал

(Фото: Илустрација) Вчера на улицата Пере Тошев,  мотоцикл со скопски регистерски таблици управуван од непознато лице удрил во 44-годишнен пешак...

Македонија1 ден

Уставен в среда ќе одлучува дали обвинетите на СЈО кои го оштетиле буџетот може да добијат пониски казни

Уставниот суд на седница закажана за среда 27 март ќе одлучува дали да поведе иницијатива за оценка на уставноста на...

Свет1 ден

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот донесе 2 века казна за луѓе кои не направиле ништо лошо

Недолжни граѓани станаа жртви на политички прогон само затоа што не се согласуваат со политиките на Зоран Заев, вели ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

Сончево време со температури до 23 степени

Времето днеска ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Максималната температура ќе...

Досие