Контакт

Свет

Најмалку седум луѓе загинаа во две лавини на француските Алпи

Објавено пред

Најмалку седум луѓе загинаа денеска во две одделни лавини во одделот Савоа на француските Алпи, соопштија локалните власти.

Првата лавина се случила околу пладне во областа каде што се наоѓа ски-центарот Валуар, кога загинале четворица планинари на возраст од 42 до 76 години, соопштија властите на префектурата Савоа.

Според информациите, во втората лавина во подножјето на врвот Пури, загинале уште тројца луѓе.

Властите во префектурата Савој, која се граничи со Италија, ги повикаа планинарите, скијачите и другите луѓе да бидат внимателни, наведувајќи дека благи временски услови, како што се евидентирани сега по обилните снежни врнежи минатата недела, може да предизвикаат лавини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија досега издала пет милиони потврди за вакцинација

Објавено пред

Германскиот министер за здравство соопшти дека Германија издала пет милиони сертификати за вакцинација, кои се дизајнирани да бидат дел од системот на дигитални пропусници во цела Европска Унија.

Германија почна да издава сертификати кон крајот на минатата недела, потсетува агенцијата АП.

Аптеките во целата земја почнаа да им издаваат сертификати на лицата што се целосно вакцинирани и досега имаа само аналогни докази, а сертификатите може да се издадат и на самото место во големите центри за вакцинација.

Германските власти велат дека патниците на европските граници веќе ги користеле сертификатите без никаков проблем.

Досега 22,3 милиона луѓе во Германија се целосно вакцинирани, што е 26,8 проценти од вкупното население.

Прикажи повеќе...

Свет

Преговори во три дела и одвоени прес-конференции: објавени детали за средбата меѓу Путин и Бајден

Објавено пред

Помошникот на претседателот на Русија, Јуриј Ушаков, денеска соопшти дека самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, ќе почне утре во 13 часот по средноевропско време во вилата „Ла Гранж“ во Женева.

Путин ќе биде пречекан од претседателот на Швајцарија во вилата „Ла Гранж“, а потоа ќе дојде Бајден, пренесува „РИА новости“.

Ќе има традиционално заедничко фотографирање и обраќање на претседателот на Швајцарија по што претседателите на Русија и САД ќе се преселат во библиотеката.

Ушаков рече дека преговорите ќе се состојат од три дела – прво во тесен, а потоа и во проширен состав, по што ќе следуваат одделни прес-конференции на двете страни.

За време на разговорите во потесен состав, Путин ќе биде придружуван од министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, а Бајден ќе биде придружуван од американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

Ушаков рече дека не знае дали претседателите ќе сакаат да се тргнат настрана и да разговараат лице в лице и додаде дека тоа зависи од нив.

Покрај Ушаков и Лавров, во руската делегација ќе бидат и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рускиот амбасадор во Соединетите Американски Држави, Анатолиј Антонов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, Валери Герасимов, и рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков.

Биле повикани и заменик-шефот на претседателската администрација, Дмитриј Козак, и специјалниот претставник на претседателот за Сирија, Александар Лаврентјев.

По самитот, Путин ќе се сретне со својот швајцарски колега по што ќе се врати во Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Не можам да гарантирам дека Навални ќе излезе жив од затвор

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не може да гарантира оти опозицискиот лидер Алексеј Навални ќе излезе жив од затвор. Тој исто така негира дека нарачал обид за атентат врз Навални.

На прашањето дали може да гарантира дека Навални ќе излезе жив од затвор, Путин рече дека не зависи од него.

„Видете, ваквите одлуки во оваа земја не ги носи претседателот. Нема да се однесуваат кон него полошо од кој било друг“, рече Путин.

Рускиот претседател уште еднаш негира вмешаност во нападот врз Навални.

„Немаме ваква навика да убиваме во кое било време“, нагласи тој и исто така негира дека Москва стои зад неодамнешниот сајбер-напад врз американската компанија „Солар виндс“ и мешањето во американските избори во 2020 година.

„Ние сме обвинети за разни работи. Мешање во избори, сајбер-напади и така натаму. И ниту еднаш, ниту еднаш и ниту еднаш не се потрудија да дадат доказ. Тоа, едноставно, се неосновани обвинувања“, истакна Путин.

Тој оцени дека руско-американските односи „паднале на најниската точка во последните години“, но дека тој и Бајден ќе може да работат заедно на прашања од заеднички интерес, како што е контролата на оружјето. Путин неодамна рече дека Бајден е „кариерен политичар“, а неговиот претходник Доналд Трамп го опиша како „живописна личност“.

Изјавите на Путин дадени во интервју за „Ен-би-си њуз“ се нова провокација на рускиот лидер пред утрешниот самит со американскиот колега Џо Бајден. Двајцата лидери утре ќе се сретнат во Женева во услови на ескалација на тензиите во врска со сајбер-нападот на Кремљ и мешање во изборите во САД, а Бајден се очекува да го отвори прашањето за Навални.

Вчера, Бајден процени дека ќе биде трагедија доколку Навални умре во затвор.

„Тоа само би им наштетило на неговите односи со остатокот од светот и со мене“, рече тој на конференцијата во Брисел по самитот на НАТО осврнувајќи се на Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија3 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет3 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија3 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија3 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет5 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија5 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет6 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет6 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет6 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија20 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет22 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет24 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион1 ден

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија1 ден

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Досие