Контакт

Свет

Најмалку 14 лица загинаа при судир на автобус кој превезувал канадски хокеари

Објавено пред

Најмалку 14 лица загинаа при судир на камион и автобус во Канада. Според информациите кои ги пренесоа светските агенции, автобусот пренесувал јуниорски тим на канадски хокејарски клуб.

Јуниорите на „Humboldt Broncos“ патувале по автопат во Саскачеван, кога се случила несреќата. Во автобусот имало 28 лица, од кои 14 загинале, вклучувајќи го и возачот. Хокеарите биле на возраст меѓу 16 и 21 година.

По повод несреќата, премиерот на Канада, Џастин Трудо, рече дека не може ниту да замисли низ каков пекол минуваат родителите на момчињата.

Регион

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави словенечката влада.

Поради големиот пораст на бројот на новоинфицирани во последните две недели, Словенија беше ставена на списокот на епидемиолошки небезбедни дестинации од страна на британската влада, откако тоа го направија Норвешка, Шведска, Литванија и Естонија претходните денови, објавија словенечките медиуми.

Бројот на активни случаи на инфекција во Словенија во моментов е 1116, од вкупно 4195 потврдени инфекции регистрирани од почетокот на епидемијата, објави словенечкото Министерство за здравство.

Во болниците има 67 пациенти со Ковид-19, што е за седум повеќе од претходниот ден, а 11 од нив се на интензивна нега. Беа забележани четири нови смртни случаи, а бројот на жртвите се искачи на 138.

Бидејќи следните десет дена се сметаат за клучни за смирување на епидемиолошката состојба, владата на Јанез Јанша ќе воведе задолжително носење маски на јавни простори како што се пазари, но и во училници и универзитетски сали.

Владата разгледува и можно ограничување на дозволеното дружење на луѓето на најмногу шест лица. Покрај тоа, од следната недела ќе се ограничи работата на гостилниците, клубовите и другите локали, па ќе им биде дозволено да работат до 22 часот, а предвидени се и некои ограничувања за работата на продавниците, објавија медиумите.

Од друга страна, владата го повикува населението да преземе одговорност и доследно да се придржува кон основните епидемиолошки мерки – одржување на потребното растојание, хигиена на рацете и избегнување приватни собири надвор од семејниот круг, како што се родендени и други прослави.

Прикажи повеќе...

Свет

ФБИ: Русите ќе се вмешаат во изборите, тие имаат свој кандидат за претседател на САД

Објавено пред

Директорот на американскиот ФБИ, Кристофер Реј, вели дека Русија не се откажува од намерата да влијае на резултатот од претседателските избори во САД во ноември. Според наодите на американските разузнавачки служби, главната цел на Москва е да и наштети на кампањата на демократскиот кандидат Џо Бајден и на она што се смета како антируски естаблишмент.

Реј зборуваше пред членовите на Комитетот за национална безбедност во Претставничкиот дом и опиша дека операциите на Кремљ се многу активни на социјалните мрежи, државната телевизија во Русија и на другите платформи.

Изјавата на директорот на ФБИ е во согласност со проценките што се појавија на почетокот на август, а беа објавени од највисокиот службеник за контраразузнавање во Америка, Вилијам Еванина.

Тој предупреди дека Русите сакаат да и помогнат на кампањата на Доналд Трамп, што директорот на ФБИ не го кажа експлицитно, и наместо тоа се фокусираше на дезинформациите што ги погодуваат американските гласачи.

„Она што најмногу ме загрижува е постојан обид за ширење дезинформации и чести мали сајбер напади. Загрижен сум дека ова ќе доведе до пад на довербата кај американските гласачи со текот на времето”, рече Реј.

Одговарајќи на прашања во Конгресот, Реј рече дека нема причина за грижа во врска со зголемениот број гласови што ќе пристигнат по пошта поради пандемијата.

„Досега не видовме координиран обид за измама на гласачите на изборите“, рече директорот на ФБИ.

Претседателот Трамп во серија твитови предупреди дека гласањето по пошта ќе заврши како „изборна кражба“ и ќе доведе до „масовен хаос и конфузија“.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца турски војници загинаа во терористички напад во Северен Ирак

Објавено пред

Двајца турски војници загинаа, а друг е ранет откако курдските милитанти од ПКК истрелале ракети врз воена база во Северен Ирак што е дел од пограничната антитерористичка операција во Северен Ирак, соопшти турското Министерство за одбрана на Турција, пренесува „Араб њуз“.

„Двајца војници загинаа, уште еден е повреден во напад на терористите во операцијата „Канџа-тигар“ во Северен Ирак“, соопшти Министерството.

Турција редовно ги напаѓа милитантите на Курдската работничка партија (ПКК), како во нејзиниот главно курдски југоисток, така и во Северен Ирак, каде што групата е сместена. Во јуни, Анкара започна нова копнена офанзива, наречена Операција „Канџа-тигар“, со која турските трупи напредуваа подлабоко во Ирак.

Министерството за внатрешни соопшти дека 71 милитант на ПКК биле убиени од 13 јули во рамките на серијата операции во Турција, наречени „Молскавичнии операции“ и додаде дека 38 соработници биле заробени.

Турската операција „Канџа-тигар“ започна во средината на јуни со цел да се осигура безбедноста на турскиот народ и границите со неутрализирање на заканата која доаѓа од ПКК и од другите терористички групи во регионот.

Во својата повеќе 30 години долга кампања против Турција, ПКК, која се наоѓа на листата терористички организации на Турција, САД и ЕУ, е одговорна за смртта на околу 40.000 луѓе, меѓу кои и деца и жени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 час

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет2 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија2 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион2 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија2 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет3 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет3 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија3 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ4 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа4 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет4 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија16 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ16 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет17 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија17 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Топ18 часа

Бизнисменот Љупчо Палевски претепан со метален предмет во Скопје

Бизнисменот Љупчо Палевски попладнево бил нападнат во Скопје. „Денеска околу 17:15 часот пријавено е дека на ул.Златко Шнајдер од страна...

Топ20 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура20 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Досие