Контакт

Свет

Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Објавено пред

Најмалку 21 лице загинаа во серија лавини што вчера ја погодија Дајкунда, централна провинција во Авганистан, соопштија властите.

Како што кажа портпаролот на Министерството за вонредни ситуации, седум лица се водат за исчезнати, додека 10 се повредени, јави АП.

Во лавините уништени се околу 50 куќи, а жртвите се членови на две семејства.

Спасувачките тимови бараат преживеани, а поголем број патишта се затворени поради опасност од нови лавини.

Оваа зима во тој дел на Авганистан беше многу тешка, со обилни снежни врнежи, лавини и поплави. Вкупниот број настрадани во временските непогоди во последните неколку месеци изнесува 72 лица

Свет

Саудиска Арабија со вонредни мерки – го забрани аџилакот на светите места

Објавено пред

Саудиска Арабија воведе вонредна мерка поради коронавирусот и го забрани патувањето до најсветите места на исламот. Мерката предвидува забрана за странците да ги посетат светиот град Мека и  Ќаба.

Одлуката важи и за патувањата до џамијата на пророкот Мухамед во Медина. Властите, исто така, го забранија влегувањето во кралството за сите со туристички визи од нациите погодени од новиот вирус.Во Саудиска Арабија нема потврдени случаи на новиот коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

Објавено пред

Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера била забележана најмала смртност од новиот вирус во претходниот месец.

Експертот за респираторни болести Џонг Нансан на прес-конференција во Гуангжу изјави дека епидемијата на коронавирус сè уште не го достигнала својот врв, но дека тоа ќе се случи до крајот на месецов.

„Убедени сме дека ќе имаме основна контрола врз епидемијата до крајот на април“, рече Џонг.

Епидемиолошките податоци покажуваат дека едно лице може да зарази две или три лица.

Во Кина се пријавени 433 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број заразени е 78.497, соопштија денеска властите. Од вирусот во Кина досега починаа 2.744 луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Гувернерот на Ломбардија во карантин, заразен е помошникот

Објавено пред

Гувернерот на италијанскиот регион Ломбардија, Атилио Фонтана, изјави дека ќе биде ставен во карантин две недели откако било утврдено дека неговиот помошник е позитивен на новиот коронавирус.

Фонтана ова го објави во видео порака на Фејсбук, пренесе Би-би-си.

Ломбардија е жариште на ширењето на коронавирусот во Италија.

Во земјата се пријавени 400 случаи на коронавирус, што е најголем број на заразени во Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија20 минути

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко...

Македонија1 час

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ2 часа

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија2 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија2 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион3 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет3 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет4 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа4 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија4 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија14 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија16 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион16 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија19 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија20 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија23 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет24 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион1 ден

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Досие