Контакт

Свет

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Објавено пред

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни за луѓето. Некои се поблаги, некои се поопасни, а некои се неутрални во споредба со оригиналот.

Некои мутации не претставуваат значителни промени, други ја намалуваат ефикасноста на вирусот, но одредени мутации го прават еволутивно и биолошки поефикасен бидејќи тој подобро се врзува за рецепторите на клетките што ги инфицира.

Таквиот вид е поуспешен во наоѓање место за негово размножување, така што значително ги зголемува шансите за негово продирање во човечката популација и се заканува да стане доминантна верзија на болеста.

Во моментот има повеќе од четири илјади видови на коронавирусот, а епидемиолозите се најзасегнати од четири од нив.

1. Британскиот вирус стана доминантен во поголемиот дел од Велика Британија и се прошири во повеќе од 50 други земји вклучувајќи ја и Македонија. Се карактеризира со зголемена преносливост, поголема од 40 проценти, што доведува до зголемена инциденца, хоспитализација и севкупен притисок врз здравствениот систем. Симптомите на британскиот вид се нешто пооинакви од оние на оригиналниот од Вухан и неговите други субваријанти: губењето на мирисот и вкусот е поретко, а кашлицата, заморот, болките во мускулите и грлото се доминантни симптоми во оваа верзија.

2. Јужноафриканскиот сој досега е потврден во најмалку 30 земји. Оваа варијанта има 17 мутациски промени во однос на вирусот од Вухан. Според истражувањето на научниците, јужноафриканската верзија на Ковид-19 има способност да ги избегне антителата во крвната плазма на веќе оздравените пациенти од оваа болест, а исто така ја намалува и ефикасноста на моментно достапните вакцини. Покрај тоа, тој е позаразен, најмалку 1,5 пат, од оригиналната варијанта.

3. Бразилскиот сој е причина за можеби најголемите стравови на епидемиолозите: тој претставува злобна комбинација на карактеристиките на англиските и јужноафриканските мутации. Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина на Универзитетот во Оксфорд, неодамна го нарече суперсој. Тој создаде сосема неочекуван хаос пред извесно време во бразилскиот град Манаус, каде што зарази голем број луѓе што веќе го прележале коронавирусот.

4. Њујоршкиот вид во моментот е најнеистражен од сите погоренаведени, но во однос на зголемената инфективност тој многу потсетува на јужноафриканскиот брат. Стана доминантен во Њујорк и во другите урбани делови на САД и полека ги потиснува другите видови коронавирус, а исто така има значителен потенцијал за реинфекција, т.е. повторна инфекција на човек што веќе закрепнал од оној од Вухан. Бидејќи предизвикува нешто потешки симптоми на болеста и хоспитализации, а најмногу се открива кај постари лица, тој е потенцијално голема закана за секое општество.

Иако сегашните вакцини се дизајнирани според претходните верзии на болеста, неодамнешните истражувања покажуваат дека сите достапни вакцини штитат барем до одреден степен од новите видови.

Вакцината на „Оксфорд/Астра зенека“ добро штити од британскиот вид, но во многу помала мера од јужноафриканскиот сој. Како резултат на тоа, Јужна Африка престана да ја користи оваа вакцина и има намера да ги продаде купените количини.

Првите резултати од „Фајзер“ и „Модерна“ сугерираат дека нивните вакцини се доволно ефикасни против јужноафриканската верзија иако имунолошкиот одговор можеби не е премногу силен или долготраен.

Научниците велат дека сите вакцини ќе бидат редизајнирани според новите соеви, но и на оние што допрва доаѓаат. Како и кај вирусот на грипот, кој постојано мутира, сите промени на коронавирусот мора да бидат придружени со постојан лабораториски мониторинг и адаптација на вакцините.

Свет

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Објавено пред

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил легално две полуавтоматски пушки.

Како што јавија американските медиуми, тој ги искористил овие пушки за да го изврши злосторството.

Тој го купил оружјето неколку месеци откако излегол од психијатриска установа, соопшти полицијата.

19-годишниот убиец Брендон Хол, поранешен вработен во филијалата на „Федекс“ во Индијанаполис, купил две пушки, едната во јули, а другата во септември минатата година, потврди полицијата на Индијанаполис, не сакајќи да открие каде точно е купено оружјето, пренесува „Ројтерс“.

Федералното биро за истраги (ФБИ) објави дека полицијата во Индијанаполис привремено го привела Брендон Хол во март 2020 година поради психијатриски проблеми, откако неговата мајка поднела пријава и предупредила дека нејзиниот син може да изврши таканаречено „самоубиство со помош на полицијата“, односно да ја испровоцира полицијата да го убие.

Во тоа време во неговата куќа била запленета ловечка пушка, а поради запленување на оружје и други предмети пронајдени во спалната соба на Хол во април 2020 година, убиецот од Индијанаполис бил интервјуиран од ФБИ, потврди Пол Кинан, специјален агент кој ја води истрагата.

По злосторството во Индијанаполис, американскиот претседател Џо Бајден рече дека убиствата со оружје се национална срамота и го повика Конгресот да забрани употреба на автоматско оружје слично на она што го користат припадниците на вооружените сили.

Претходно, Белата куќа објави дека пукањето во зградата на „Федекс“ во Индијанаполис е доказ за епидемијата на вооружено насилство во САД, што покажува потреба од итна акција на Конгресот за мерки за побезбедна продажба и ракување со оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Објавено пред

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални да умре во затвор.

„Секако дека нема да дозволиме да умре, но можам да кажам дека Навални се однесува како хулиган и дека се обидува да го прекрши секое правило во затворот“, рече Келин.

Според него, еден ден Навални се жали дека го боли левата рака, а следниот ден левата нога.

„И сето ова го прави за да привлече внимание. Ако се однесуваше нормално, ќе имаше веројатност дека, како и секој друг затвореник, ќе биде ослободен порано“, рече Келин, додавајќи дека нормалното однесување подразбира само почитување на прописите за време на издржувањето на казната.

Четворица руски лекари, вклучувајќи ја и личната докторка на Навални, Анастасија Васиjeева, испратиле писмо до затворските власти со барање да им биде дозволено веднаш да го прегледаат.

Тие тврдат дека врз основа на лабораториски анализи, чии резултати ги добиле, Навални е во опасност од откажување на срцето и бубрезите и дека тоа може да се случи во секој момент.

Претходно денеска, Џејк Саливан, советник на претседателот на САД, Џо Бајден, во емисијата на Си-Ен-Ен „Стејт оф јунион“ изјави дека владата ѝ соопштила на Русија дека ќе има последици доколку Алексеј Навални почине.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата апелира да се намалат тензиите во источна Украина

Објавено пред

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, денеска апелираше да се намалат тензиите во источна Украина, изразувајќи вознемиреност од трупањето на воени сили.

Според „Ројтерс“, Папата навел дека е длабоко убеден дека може да се избегне зголемување на напнатоста.

„Недостасуваат потези што ќе ја промовираат меѓусебната доверба, ќе го поттикнат помирувањето и мирот што се толку неопходни и толку посакувани“, рекол Папата за време на традиционалната молитва денеска напладне, прва по неколкунеделни мерки за заклучување.

Говорејќи пред неколку стотици верници на плоштадот Свети Петар, Папата рече дека ги следи засилените воени активности на границата меѓу Украина и Русија и ги осуди честите прекршувања на договорот за прекин на огнот во последните неколку месеци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет8 часа

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија9 часа

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија11 час

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија12 часа

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија13 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Свет16 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет16 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија18 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет18 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион18 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија18 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет1 ден

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет1 ден

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија1 ден

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет1 ден

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија2 дена

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија2 дена

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Досие