Контакт

Европа

На изборите во Франција, Алијансата на Макрон освои 25,75 отсто од гласовите, а левицата 25,66 отсто

Објавено пред

Центристичката алијанса „Заедно“, предводена од претседателот на Франција, Емануел Макрон, влегува во вториот круг од изборите за Долниот дом на парламентот со многу слаба предност пред левицата, покажаа конечните резултати од неделните избори во Франција.

dobivaj vesti na viber

Алијансата „Заедно“ освои 25,75 отсто од гласовите, покажува објавениот резултат на Министерството за внатрешни работи, додека левичарскиот блок „НУПЕС“ на чело со Жан-Лук Меланшон е втор со 25,66 отсто, пренесе Ројтерс.

Според последните податоци на стратешката агенција Елабе, сојузот на претседателот на Франција Емануел Макрон „Заедно“ ќе освои меѓу 260 од 300 места во парламентот, а за мнозинство му се потребни 289.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

20-ина лица приведени по бомбашкиот напад во Анкара

Објавено пред

Во полициските операции во Истанбул и Киркларели против Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација, по бомбашкиот напад во Анкара, беа приведени 20 лица.

dobivaj vesti na viber

Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, денеска изјави дека 20 лица се приведени во акции спроведени на 26 адреси во Истанбул и Киркларели, јавува „Анадолија“.

Тој наведе дека утврдиле кои „се лицата што собирале помош за членови на терористичка организација, кои биле уапсени и осудени за активности на терористичка организација“.

„Фатени се 20 луѓе. Со молитви и поддршка на нашата драга нација нашата борба ќе продолжи одлучно сè додека не биде неутрализиран и последниот терорист“, рече министерот.

Работничката партија на Курдистан ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад вчера во Анкара.

Бомбаш самоубиец активира експлозив во близина на Министерството за внатрешни работи во турскиот главен град Анкара неколку часа пред почетокот на седницата на парламентот по летниот распуст.

Двајца припадници на полициските сили се полесно повредени, а другиот напаѓач е убиен во размената на оган со полицијата, јавуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Зголемена разликата во платите меѓу мажите и жените во Холандија

Објавено пред

Родовиот јаз во платите во Холандија се зголеми и разликата во платите меѓу мажите и жените, кои вршат иста работа со исто образование и искуство, се зголеми од пет проценти во 2021 година на 7,4 проценти оваа година.

dobivaj vesti na viber

Зголемувањето на јазот настанало затоа што платите на мажите биле зголемени во поголем процент од зголемувањата што ги добивале жените кога 70 отсто од вработените во Холандија добиле зголемување на платата во последните две години, пишува холандскиот портал „Тајмс“.

Во просек, мажите сега заработуваат 16,4 отсто повеќе отколку во 2021 година, а жените забележале просечен пораст на платите од 9,1 отсто. „Едно можно објаснување е дека мажите, едноставно, бараат погласно покачување од жените во последните две години“, вели професорот по економија, Јап ван Мијен, од Универзитетот за бизнис во Нинрод. И мажите добиваат поголема стимулација од жените.

„Се чини дека мажите повеќе се грижат за тешките услови за секундарно вработување, а жените повеќе се грижат за суштинските аспекти на работата“, рече Ван Мијен, пренесува „Танјуг“.

Според порталот, мажите имаат трипати поголема веројатност да имаат службено возило или картичка за гориво и двојно поголема веројатност да добијат додаток за споделување профит и преместување. Разликата во платите значи и дека жените се финансиски поранливи од мажите – додека 87 отсто од мажите заработуваат доволно за да ги покријат сите месечни трошоци, истото тоа важи и за 82 отсто од жените.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија за потегот на САД: Ова е шоу за јавноста

Објавено пред

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, рече дека нацрт-законот за привремено финансирање, усвоен од американскиот Конгрес, кој ја изостави помошта за Украина, нема да промени ништо опишувајќи ја одлуката на Вашингтон како јавен настап, пренесе новинската агенција РИА.

dobivaj vesti na viber

Рјабков исто така рече дека ракетите од американско производство, кои претходно беа опфатени со сега веќе непостојниот договор за нуклеарни сили со среден дострел, може да се појават во Европа и во Азиско-пацифичкиот Регион, објави „Ројтерс“.

Вашингтон се повлече од договорот во 2019 година. Русија оттогаш рече дека нема да распореди такво оружје, освен ако Вашингтон не го направи тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион4 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет5 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија7 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија8 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија8 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ11 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија12 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ12 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија12 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија13 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија13 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија15 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион17 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија17 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет18 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...