Контакт

Свет

На илјадници Американци им стигнаа честитки од починати пријатели и партнери

Објавено пред

Повеќе од 60.000 луѓе во САД поради грешка во системот минатата недела добија смс-честитки испратени за Денот на вљубените – Валентајн, но со задоцнување од 8 месеци.

Грешката се случила во мрежата на сите големи оператори ширум Америка, а се работи за мобилните уреди на „Епл“ и „Анроид“.

„Syniverse“, компанијата која пружа услуги на големи телекомуникациски компании, им објаснила дека се случила грешка во „интерниот круг на одржување“. Таа предизвикала бурни реакции на незадоволни корисници на „Твитер“.

Некои се жалат дека пораките испратени до нивните пријатели или партнери, стигнале дури сега, по осум месеци, а на поединци им стигнале честитки од роднини и пријатели кои во меѓувреме починале.

„Штотуку добив порака од бројот на мојот најдобар пријател. Единствениот проблем е што тој човек почина во февруари“ напиша еден корисник на „Твитер“.

„Во три часот утрото ми стигна порака од татко ми во која пишува дека ме сака и дека ме поддржува, но тој не се сеќава ни дека ја испратил“ напишала друга корисничка на Твитер.

Некои корисници објавиле дека добиле пораки стари и до две години. Компанијата „Snyverse“ им се извини на сите корисници кои примиле спорни пораки.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Рускиот хакер Бурков се соочува со затворска казна до 80 години

Објавено пред

Рускиот хакер Алексеј Бурков може да се соочи со затворска казна до 80 години поради обвиненијата за измама и заговор за измама, изјави во вторникот во Министерството за правда на САД., пренесува ТАСС.  Бурков беше екстрадиран во САД во понеделникот вечерта од Израел.

„Обвинението кое беше отворено денес го товари Бурков за измама со трансакции, измама со пристап до уреди , измама со пристап до уреди, упади во компјутер, кражба на идентитет и перење пари“, се вели во соопштението.

Бурков може да се соочи со затворска казна до 80 години ако биде прогласен за виновен по сите обвиненија.

„Според судските документи, Бурков наводно имал веб-страница наречена „Карпенпланет”,  која продавала броеви од платежни картички кои биле украдени преку упади во компјутери. Многу од картичките понудени за продажба им припаѓале на американски државјани. Украдените податоци за кредитни картички од повеќе од 150.000 платежни картички, наводно биле продадени на страницата на Бурков и резултирале со штета од над 20 милиони американски долари во лажни набавки направени со кредитни картички во САД “, се вели во соопштението.

„Дополнително, Бурков наводно водел и друг интернет-форум за компјутерски криминал кој служел како клуб само за поканети, во кој елитните компјутерски криминалци можеле да се сретнат и да објавуваат на сигурна локација, да планираат разни компјутерски криминали, да купуваат и продаваат украдени стоки и услуги, како што се лични информации за идентификување и злонамерни софтвер и други криминални услуги, како што се перење пари и уреди за хакерство “, се додава во соопштението.

Руската амбасада во САД вложи протестна нота до американскиот Стејт департмент поради екстрадицијата на Бурков од Израел.

Во вторникот, рускиот специјален претседателски претставник за Блискиот исток и Африка, Михаил Богданов, оствари средба со Јаков Ливен, заменикот на израелскиот амбасадор и изрази жалење поради одлуката на израелските власти за екстрадиција на рускиот државјанин во САД. Според Богданов, ваквите активности се спротивни на конструктивното партнерство меѓу Русија и Израел, што напредуваше изминатите години.

Бурков беше приведен за време на пасошка проверка по барање на Вашингтон,додека се обидуваше да го напушти Израел во декември 2015 година. Москва претходно испрати барање за екстрадиција на Бурков. Неговиот случај го разгледа судот во Ерусалим зад затворени врати.

Прикажи повеќе...

Европа

Ограничување на брзината на 100 километри поради загадувањето со азот во Холандија

Објавено пред

Премиерот на Холандија, Марк Руте, изјави денеска дека ограничувањето на брзината за автомобили во земјата ќе биде 100 километри на час, што е дел од пакетот итни мерки за намалување на загадувањето со азот.

Владата на Рут е во криза поради одложувањето на илјадници градежни проекти во Холандија, наредено од судот откако земјата ги прекрши законите на ЕУ за емисиите на азот, пренесува „Ројтерс“.

Азотот најмногу се испушта од сточарски фарми, од автомобили и камиони и од градилиштата.

Прикажи повеќе...

Свет

Демонстранти ја нападнаа резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во Чиле

Објавено пред

Демонстрантите фрлаа камења кон резиденцијата на аргентинскиот амбасадор во главниот град на Чиле во вторникот, пренесува ТАСС. Амбасадорот на Аргентина во Чиле, Хозе Октавио Бордон, изјави дека никој не е повреден во инцидентот.

„Тие веќе половина час се обидуваат да влезат на територијата на резиденцијата и фрлаат камења кон зградата“, изјави Бордон за весникот „Кларин“ и додаде дека демонстрантите запалиле ресторан во близина на дипломатската резиденција.

Радио станицата „Био Био“ објави дека во вторникот имало протести во Сантијаго и во други градови во Чиле, вклучувајќи го и одморалиштето Виња Дел Мар. Демонстрациите во центарот на главниот град почнале мирно, но подоцна избиле судири меѓу полицијата и демонстрантите. Демонстрантите протестираат против социјалната нееднаквост и политиките на актуелната влада.

Пожар бил пријавен и во една од католичките цркви лоцирани во близина на местото каде што се одвиваа протестите. Причините за пожарот сè уште не се утврдени. Протестите во Сантијаго избија на 14 октомври откако цената за билетите во метрото се зголеми за 30 пезоси. Според официјалните извештаи, повеќе од 20 лица загинале во судирот меѓу демонстрантите и полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија2 часа

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“, каде што ќе се гради барокна катна гаража

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје, каде што од денес може да почне да...

Македонија2 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија3 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа4 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија4 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија4 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија4 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет5 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет5 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија5 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт5 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија16 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион16 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион19 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа19 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија22 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија23 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија1 ден

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Досие