Контакт

Свет

На кого му припаѓа нафтата во Сирија?

Објавено пред

Шефовите на дипломатиите на Иран, Русија и на Турција во Женева ја осудија одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да задржи засилено воено присуство во близина на нафтените полиња во североисточна Сирија. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, вели дека каква било експлоатација на природни ресурси на една суверена држава е незаконска.

Изјавите на Трамп дека „Ексон мобил“ или некоја друга американска нафтена компанија би можеле да работат на сириските нафтени полиња наидоа на критики од Москва и Техеран, но и од експерти за право и енергетика.

Шефот на Пентагон таквите подрачја ги нарече стратешки области, кои американските трупи ќе ги чуваат со целосна воена опрема.

„Изгледа САД остануваат да ја штитат нафтата. Барем Трамп чесно рече што планираат Американците да направат. Иран и Русија се во Сирија на повик на владата во Дамаск и ќе останат таму сè додека Сиријците го сакаат тоа“, вели шефот на иранската дипломатија, Мухамед Џавад Зариф.

„Тоа е незаконски, тие активности се нелегални, а во САД во тек е дискусија меѓу експерти за најновите потези на Вашингтон, кои ја цитираат одлуката на меѓународните судови за слични ситуации“, истакна Лавров.

Според Лавров, каква било илегална експлоатација на природни ресурси на некоја суверена држава, без нејзино одобрување, може да биде само незаконска.

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, порача дека ставот на Анкара е ист и дека сириските национални извори им припаѓаат само на Сиријците.

Пентагон, сепак, предупреди дека на секој обид за одземање на нафтените полиња од силите што имаат американска поддршка, ќе одговорат со силна употреба на сила, било да е противник на Исламската држава или сили под заштита на Русија и Сирија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грчките острови ќе бидат поврзани со копното со хидроавиони

Објавено пред

Воздухопловната компанија „Grecian Air Seaplanes“ најави дека ќе воведе летови со хидроавиони во септември за подобро поврзување на островите со копното, откако пристаништата добија дозволи за овој вид на транспорт.

Во почетната фаза, флотата ќе вклучува три хидроавиони со 19 седишта, кои ќе летаат од пристаништата на Јонското Море, а со текот на времето нивниот број треба да се зголеми.

Хидроавионите можат да функционираат како дополнување на другите превозни средства, вклучувајќи траекти и стандардни авиони, а исто така можат да се користат за чартер летови, медицински превоз и товарни услуги, истакнува „Ројтерс“.

Грција има вовлечено крајбрежје од 16.000 километри кое е идеално за услуги со хидроавиони. Превозниците може да го подобрат пристапот до многу туристички дестинации и слабо поврзани острови, што би го зајакнало туризмот.

Компанијата соопшти дека планира да ги прошири деловните активности паралелно со издавање лиценци на пристаништата на островите во Јонското Море, вклучувајќи ги Крит, Киклади, Споради и Додеканези.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Песков: Путин самиот ќе објави дека ја примил втората доза од вакцината против коронавирусот

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, самиот ќе објави дека ја примил втората доза од вакцината против Ковид-19, изјави денеска за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Претседателот ќе добие втора доза. Тој ќе ја информира (јавноста) за втората доза, исто како што направи со првата“, изјави портпаролот на Кремљ.

На 10 април Песков за ТАСС изјави дека Путин сè уште не ја примил втората доза од вакцината.

Рускиот лидер ја прими првата доза на 23 март.

Тогаш не беше откриено која вакцина ја примил Путин, а неговиот претставник ја објасни одлуката со фактот дека сите три руски вакцини се ефикасни и безбедни.

Три вакцини против коронавирусот се регистрирани во Русија – „спутник В“, „епивак корона“ и „ковивак“. Сите три се даваат во две дози.

Прикажи повеќе...

Свет

САД: Се бара прекин на имунизацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Објавено пред

Центрите за контрола и превенција на болестите и Американската администрацијата за храна и лекови на САД препорачуваат САД да ја паузираат употребата на вакцината против коронавирусот на „Џонсон и Џонсон“ поради шест пријавени случаи на редок и тежок вид крвно згрутчување.

Шест пријавени случаи биле меѓу повеќе од 6,8 милиони дози вакцини на „Џонсон и Џонсон“ применети во САД. Сите шест случаи се случиле меѓу жени на возраст од 18 и 48 години, а симптомите се појавиле 6-13 дена по вакцинирањето, се вели во заедничката изјава на д-р Ана Шухат, заменик-генерален директор на ЦДЦ, и д-р Питер Маркс, директор на Центарот за процена и истражување на биолошките лекови на ФДА.

„ЦДЦ в среда ќе свика состанок на Советодавниот комитет за имунизациски практики (АЦИП) за понатамошно разгледување на овие случаи и процена на нивното потенцијално значење“, се вели во соопштението. „ФДА ќе ја разгледа оваа анализа бидејќи ги испитува и овие случаи. Додека не заврши оваа постапка, препорачуваме прекин на употребата на оваа вакцина од претпазливост“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 час

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа3 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија3 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ4 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа4 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет5 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија6 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет6 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион6 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа7 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион19 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет20 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ22 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија23 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Досие