Контакт

Свет

На космонаутите од Меѓународната вселенска станица им истекува и воздух и време

Објавено пред

Во рускиот дел на Меѓународната вселенска станица (МСС) космонаутите ја бараат пукнатината од која истекува воздух. Резервите на кислород се намалуваат и сè уште не е јасно од каде протекува, пренесува агенцијата ТАСС по разговорите меѓу седиштето во Москва и екипажот на Вселенската станица.

Космонаутот Сергеј Рижиков им рече дека воздухот излегува при преминот кон модулот Звезда, но дека екипажот сè уште не знае од каде. Падот на притисокот беше регистриран на почетокот на август, но сега времето истекува така што можно е целосно да се запечати тој дел од МСС за да не се загрози целата станица. Но, тоа во голема мера би ја ограничило работата на МСС.

Не помогнало ниту излегувањето на еден космонаут кон надворешноста на станицата. Руската вселенска агенција „Роскосмос“ секогаш потенцира дека нема непосредна опасност за екипажот. „Сè е под контрола“, тврди Димитриј Рогозин, шеф на „Роскосмос“.

За февруари е планиран лет на товарната сонда „Прогрес“, која треба да достави нови количини кислород до МСС. Ако во меѓувреме ситуацијата стане сериозна, американската НАСА би можела да испрати беспилотно летало со кислород.

Меѓународната вселенска станица е стара повеќе од две децении. Пред две години е откриена дупка што предизвика контроверзии. Во последно време астронаутите тешко се снабдуваат со електрична енергија и тоалет.

Во моментот има седум лица на МСС на 400 километри од Земјата: двајца Руси, четворица Американци и еден Јапонец.
МСС е единствената вселенска станица – всушност вештачки сателит со човечки екипаж – која воопшто постои.

Регион

Парламентот на Црна Гора повторно го усвои Законот за слобода на вероисповед

Објавено пред

На денешната вонредна седница, Парламентот на Црна Гора повторно гласаше со мнозинство гласови за изменување и дополнување на Законот за слобода на вероисповед. За измените и дополнувањата на Законот за вероисповед гласале 41 пратеник од парламентарното мнозинство, без гласови против и воздржани.

Парламентот усвои и други закони што црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ претходно одби да ги потпише и ги врати на повторно изјаснување.

Пакетот закони првпат беше усвоен на седницата на Собранието на крајот на декември минатата година.

Неколку десетици граѓани со знамиња на Црна Гора и НАТО се собраа пред зградата на парламентот.

Опозициските пратеници од редовите на Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ не присуствуваа на собраниската седница.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп ја напушти Белата куќа

Објавено пред

Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и со тоа му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Џо Бајден.

„Го сакам американскиот народ. Ова е збогум, но се надевам дека не е збогум засекогаш“, кратко рече Трамп по излегувањето од Белата куќа во придружба на сопругата Меланија.

На тревникот зад Белата куќа тие беа пречекани од хеликоптер „марин оне“, со кој полетаа во воздухопловната база „Ендрус“.

Таму Трамп ќе го одржи последниот говор како претседател на САД.

Трамп претходно најави дека нема да присуствува на инаугурацијата на Бајден, што ќе се одржи денеска.

Прикажи повеќе...

Свет

Палестина ќе го гони амбасадорот на САД во Израел за признавање на проектот за населби

Објавено пред

Палестинската самоуправа (ПА) вети во вторникот дека законски ќе го гони американскиот амбасадор во Израел, Дејвид Фридман, откако во Ерусалим го призна проектот за населување наречен Градот на Давид, објави новинската агенција „Вафа“.

Во изјавата на Министерството за надворешни работи и иселеници, ПА рече дека целиот Источен Ерусалим е палестинска територија окупирана од 1967 година. Во изјавата се повторува дека „Источен Ерусалим е вечна престолнина на државата Палестина и покрај Фридман и неговата администрација во заминување, која ги прекрши сите законски, дипломатски и етички норми“.

Во изјавата се додава дека фанатичните изјави на Фридман се флагрантно кршење на меѓународното право, меѓународните резолуции и на меѓународните дипломатски традиции.

Министерството истакна дека ќе преземе одговорност да го следи ова прашање со правни експерти и со надлежните власти за да се разговара за можноста Фридман да биде повикан на одговорност пред меѓународните и специјализираните судови.

Во изјавата, ПА го осуди признавањето на Фридман за проектот за населување Градот на Давид, што се случи два дена пред крајот на неговите должности како американски амбасадор во Израел. Фридман во изјавата рече дека Амбасадата на САД го признава Градот на Давид како доказ за американското јудео-христијанско наследство и принципите на основање.

„Признавањето на Фридман е незаконско, неважечко и ги рефлектира неговите намери и неговата мрачна идеологија која тој се обидува да им ги припише не само на својата земја, туку и на американскиот Устав и принципи и да ги примени во корист на израелскиот наратив за Ерусалим,“ се вели во изјавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет23 минути

(Видео) Трамп ја напушти Белата куќа

Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и со тоа му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Џо Бајден....

Свет3 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет3 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ4 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет5 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет6 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија6 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет18 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет19 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија20 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија20 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Досие