Контакт

Свет

На новиот аеродром во Истанбул дневно ќе полетуваат и слетуваат 2 илјади авиони

Објавено пред

За изградбата на првата фаза на аеродромот во Истанбул, кој вчера беше свечено отворен, само досега биле ангажирани 10 илјади работници, а инвестирани се 6 милијарди евра. Кога ќе бидат завршени сите четири етапи, од аеродромот дневно ќе полетуваат и слетуваат 2 илјади авиони на 50 внатрешни и 250 надворешни линии, а ќе им бидат понудени услуги на 250 авиокомпании.

Се очекува новиот аеродром што ќе се простира на вкупна површина од 76,5 милиони квадратни метри да создаде можност за 200 илјади нови работни места до 2025 година и со тоа да даде голем придонес на домашната економија.

Се работи за трет аеродром на турската метропола, кој по својата површина, бројот на дестинации и годишниот капацитет на патници ќе биде најголем аеродром во светот што зад себе ќе ги остави лондонскиот „Хитроу“, парискиот „Шарл де Гол“, аеродромите на Дубаи, Атланта, Амстердам и Пекинг. Тендерот за изградба на аеродромот во висина од 26 милијарди 140 милиони евра во 2013 година го доби претпријатието ИГА („Истанбул гранд аирпорт“) формирано од страна на конзорциумот „Лимак – Колин – Џенгиз – Мапа – Калјон“.

Отворањето се случи по заокружување на првата фаза од аеродромот во рекордни 4 години, а кога ќе бидат завршени сите четири фази, аеродромот ќе има годишен капацитет од 200 милиони патници и 500 авиони, отворен и покриен автопарк за 70 илјади возила и 6 независни писти. Како што синоќа истакна во обраќањето турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, аеродромот ќе продолжи да се развива и наредните десет години и ќе биде завршен во 2028 година. На секоја писта ќе полетуваат и слетуваат 19 авиони на час, меѓу кои ќе може да слетуваат и најголемите авиони во светот „ербас А380“ и „боинг 737−800“.

Ердоган, во обраќањето на самото отворање го откри и новото име на аеродромот, кое долго време беше тема на полемики и интересирање во турската јавност. И покрај отворањето на новиот аеродром, кој ќе се вика „Истанбул“, сегашниот аеродром „Ататурк“ ќе продолжи да функционира со тоа што во неговата околина ќе се изгради голем народен парк и конгресен простор, истакна Ердоан. На крајот од својот говор турскиот претседател упати пораки за мир и соработка до земјите од регионот и светот. На отворањето на аеродромот, што се совпаѓа со празнувањето на 95−годишнината од основањето на Републиката, присуствуваа околу 2.000 гости, меѓу кои највисоки државни претставници, претседатели на држави и премиери од светот и регионот, како и домашни и странски бизнисмени, уметници и спортисти. Меѓу државниците се наоѓаа претседателите на Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина, Бугарија, Азербејџан, Киргистан, Судан, Пакистан и др.

Аеродромот е импозантен и по својот архитектонски изглед, со терминалот чија височина од подот до покривот изнесува 28 метра, но исто така и со најврвната технологија со која е опремен. Во неговата инфраструктура се употребени 1.700 километри фибер и 4.500 километри бакарен кабел, безбедноста на аеродромот ќе се одржува со 9 илјади камери и 3.500 службени лица, ќе има 228 шалтери за пасошка контрола, капацитет од примање на повеќе од 10 илјади парчиња багаж на час и во него ќе се наоѓа и најголемиот фришоп на светот, во кој се вложени 120 милиони евра. Во неговата изградба претежно се употребени материјали од домашно производство, со што се става акцент на домашната економија.

Досегашните два аеродрома во Истанбул, „Ататурк“ и „Сабиха Ѓокчен“, од кој едниот во европскиот, а другиот во азискиот дел, не беа доволни за да ги задоволат потребите на авиосообраќајот кон и од метрополата. Со отворањето на новиот аеродром се очекува Истанбул да ја зајакне својата позиција на Истанбул како туристички и транзитен центар за многубројни дестинации во светот.

Асуде А. Кочан

Регион

Во Грција уште 358 заразени со коронавирус, пет лица починаа

Објавено пред

Во Грција се потврдени уште 358 нови случаи на коронавирус, а пет лица починаа како резултат на инфекција со вирусот.

Националната организација за јавно здравје соопшти дека од крајот на февруари, кога е регистриран првиот случај на Ковид-19, вкупно се заразени 16.286 лица, од кои се верува дека речиси 3.000 биле заразени во странство, а 6.808 се поврзани со веќе познати случаи, јавува агенцијата АНА.

Вкупно 73 лица се на апарати за дишење. Од болниците се пуштени 191 пациент, кои оздравеле од вирусот. Досега починаа 357 лица како резултат на инфекција со коронавирусот, од кои 132 се жени.

Прикажи повеќе...

Свет

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Објавено пред

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале кај него на преглед.

Тој потоа ги силувал и го снимал сето тоа, објавија германските медиуми.

„Згрозени сме од овие обвинувања за кои се чини има многу докази. Оваа вест нè погоди како струен удар“, изјави директорот на клиниката, Матијас Ернст, пренесува „Ројтерс“.

Локалните медиуми објавија дека неименуван лекар е уапсен и дека биле пронајдени видеа при претрес во неговата куќа. Како што се наведува, лекарот претходно бил осомничен дека им препишувал непотребни лекови на пациентите, а неговото име повеќе го нема на списокот на вработени на веб-страницата на клиниката.

Засега е непознато колку жени силувал и дали го снимал секој напад.

Прикажи повеќе...

Свет

Неколкумина повредени и десетмина приведени на протестите во Минск

Објавено пред

Неколку лица се повредени кога полицијата употребила водни топови за време на протестот во Минск, а повеќе од 10 лица се приведени, пренесува „Ројтерс“.

Според очевидци на британската агенција, илјадници луѓе денеска излегле на улиците во Минск во знак на протест против ненадејната инаугурација на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

Демонстрантите носеле знамиња на опозицијата во црвена и бела боја, а автомобилите свиреле додека поминувале во знак на солидарност. Руската новинска агенција „Интерфакс“ објави дека неколку лица биле повредени кога биле употребени водни топови, а РИА соопшти дека повеќе од 10 лица биле приведени во притвор.

Демонстрантите почнале да се собираат во мали групи во Минск, некои извикувале: „Саша (прекар за Лукашенко), излези, ќе ти честитаме!“

Опозицискиот политичар Павел Латушко рече дека полагањето заклетва било како тајна средба на крадците.

Лукашенко денеска положи заклетва за новиот мандат на претседателот на Белорусија на ненадејна инаугурација, која претходно не беше најавена.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет8 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет10 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет11 час

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија11 час

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија11 час

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија13 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија13 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион13 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија14 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија14 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет15 часа

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија15 часа

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија16 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија16 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа17 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа17 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет18 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија18 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Досие