Контакт

Свет

На плажа во Нов Зеланд пронајден кокаин вреден неколку милиони долари

Објавено пред

Новозеландската полиција соопшти дека во текот на изминатата ноќ бил пронајден многу скап товар на популарната плажа во Оукланд.

Деветнаесет пакети кокаин во вредност од 3 милиони новозеландски долари (1,9 американски долари) биле пронајдени утрово насукани на плажата, оддалечена 30 километри западно од центарот на градот Оукланд.

„Постои веројатност на плажата да се појават уште пакети, затоа ги замолуваме граѓаните веднаш да нè контактираат ако ги пронајдат“ рекол детективот Колин Парментер.

Според глобално истражување за дроги, објавено оваа година, се наведува дека Нов Зеланд е најскапата земја за купување кокаин. Истражувањето покажало дека Новозеланѓани во просек плаќаат 375 долари за грам кокаин, што е речиси четири пати повеќе од цената за која се продава истата количина во САД.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Мира Фурлан починала од западно-нилска треска

Објавено пред

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западно-нилска треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста во САД, каде што живее од 90-те години.

Информацијата ја пренесоа хрватските медиуми кои се повикуваат на блиска личност од нејзиното семејство. Засега нема официјана потврда.

Утрово беше објавени дека Мира Фурлан починала во средата. Режисерот на „Бабилон 5“, Мајкл Страчински објави дека екипата од серијата веќе подолго време знаела дека на Фурлан и е нарушено здравјето.

Прикажи повеќе...

Свет

Масовно тестирање во Кина поради зголемување на бројот на новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Во Кина, во последните 24 часа се потврдени 103 нови случаи на коронавирус, од кои 94 се локални преноси.

Поради повторното појавување на нови случаи во Кина, масовното тестирање на коронавирус е започнато во Пекинг, додека тестирањето на сите здравствени работници е започнато во Шангај, пренесува „Ројтерс“.

Во провинцијата Хајлонгџијанг, сите нови случаи и асимптоматски случаи се поврзани со фабриката за преработка на месо и се смета дека тоа е првиот кластер на случаи во Кина.

Десетици милиони жители на северните провинции на Кина се наоѓаат во еден вид блокада.

Од почетокот на епидемијата на коронавирусот во Кина, крајот на 2019 година, во Кина се потврдени 88.804 случаи на заболување и 4.635 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија пријави рекорден број од 44.357 новозаразени со коронавирус

Објавено пред

Шпанија објави рекордни 44.357 нови инфекции со коронавирус за еден ден.Во претходните 24 часа, 404 лица починаа од коронавирус во Шпанија, со што бројот на смртни случаи од инфекцијата достигна 55.000.

Просечниот број на заразени во последните 14 дена денес се зголеми на 796 од вчерашните 736 на 100.000 жители.Во Шпанија, 36 проценти од креветите се моментално зафатени во единиците за интензивна нега, а во регионите Ла Риоха и Валенсија, повеќе од 50 проценти.Коронавирусната инфекција е потврдена кај 2,5 милиони Шпанци, со што е на седмата позиција во светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Мира Фурлан починала од западно-нилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западно-нилска треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа42 минути

Урсула фон дер Лајен: ЕУ ќе мора што поскоро да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на...

Свет59 минути

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и се закани дека ќе ги тужи другите заради...

Европа2 часа

ЕУ воведува темно црвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена...

Свет2 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет13 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа14 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија15 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија17 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија19 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија21 час

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија22 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија22 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија23 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија24 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа1 ден

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет1 ден

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Досие