Контакт

Европа

На Полјачки им се заканува затвор поради транспаренти со Богородица во боите на виножитото

Објавено пред

На три Полјачки им се суди за навреда на верските чувства поради поставување транспаренти на кои е претставена најсветата полска икона на Богородица со ореол во боите на виножитото, пишува „Политико“.

Доколку се докаже дека се виновни, им се заканува затворска казна од две години.

Судскиот процес, кој започна во средата, привлекува меѓународно внимание поради примената на контроверзниот полски закон за заштита на верските чувства и поради повторното покренување на прашањата за правата на ЛГБТ-заедницата во Полска.

Во април 2019 година, три жени, Елзбиета Подлешна, Ана Прус и Јоана Гзира-Искандар Подлешна, кренаа транспаренти во знак на протест против традиционалната велигденска поставка, поставена од црква во Плок, на околу 110 километри северозападно од Варшава.

Во нивниот приказ се наведени гревови против кои верниците треба да се борат – почнувајќи од традиционални како „алчност“, „омраза“ или „завист“ до „ЛГБТ“ и „полот“.

„Непосредна причина за нашето дејствување беше хомофобичлниот и болен приказ поставен во црквата“, рече Подлешна пред судот, додавајќи дека е верничка и дека не гледа ништо лошо во протестот во кој Богородица ја користела како универзален симбол на љубовта меѓу мајката и детето.

„Она што го видов е омраза, презир, агресија“, рече Прус.

Таа додеде дека трите користени транспаренти, кои веќе биле отпечатени за претходни протести, служат како знак на протест за, како што рече, лицемерието на црквата која не се справува со скандалите со педофилија, но ги напаѓа ЛГБТ-луѓето.

Европа

Италија сака да купи руска вакцина, Берлускони вели дека „спутник В“ е одличен

Објавено пред

Претседателот на партијата „Форца Италија“, Силвио Берлускони, како што објави весникот „Ла Стампа“, изјавил дека руската вакцина „спутник В“ функционира одлично и дека Италија треба да ја купи таа вакцина на слободниот пазар.

Берлускони не е единствениот кој инсистира да се бараат вакцини на друга страна, бидејќи системот за набавки на Европската Унија, Ковакс досега покажа сериозни недостатоци, а поради еднострано намалување на испораките го загрозува и националниот план за вакцинација во Италија.

Лидерот на партијата „Лига“, Матео Салвини, исто така, бара од владата на премиерот Марио Драги да го следи примерот на другите земји од ЕУ, како што се Австрија, Унгарија, Данска и Словачка, кои веќе донесоа одлука за купување на руска вакцина.

Засега, во Италија се користат вакцините на Модерна, Астра зенека и Бионтек, чија испорака е договорена преку единствена програма на ЕУ.

Производителите на овие вакцини однапред добија пари за истражување и производство на лекот, но трет месец по ред еднострано ја намалија испораката на договорените количини вакцини.

Во Италија, која има 62 милиони жители, досега се вакцинирани околу 4,4 милиони луѓе.

Оној кој е вакциниран нема можност да избере со која вакцина ќе биде имунизиран.

Властите во Италија потсетуваат дека руската вакцина „спутник В“ сè уште не добила одобрение за употреба од Европската агенција за контрола на лекови ЕМА.

Но, Матео Салвини инсистира на тоа да не се чека одобрување од Агенцијата, затоа што здравјето на Италијанците е во прашање.

Прикажи повеќе...

Европа

Саркози ќe бара правда од Европскиот суд за човекови права

Објавено пред

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, изјави дека е подготвен да побара правда од Европскиот суд за човекови права, како и дека ќе ја докаже својата невиност.

Ова е прва реакција на Саркози во јавноста откако беше осуден за корупција.

„Се жалев на пресудата, можеби дури и ќе треба да го изнесам ова прашање пред Европскиот суд за човекови права”, изјави Саркози за весникот „Фигаро”.

Тој рече дека ќе му биде болно да ја тужи сопствената држава.

„Но, јас сум подготвен на тоа, бидејќи тоа ќе биде цената на демократијата“, рече Саркози, додавајќи дека нема да се кандидира за претседател во 2022 година, но ќе поддржи некој кандидат во догледно време

Прикажи повеќе...

Европа

Во Германија планови за постепено олабавување на мерките протв Ковид-19

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и регионалните лидери се блиску до договор за постепено ублажување на ограничувањата поради коронавирусот, пренесува „Ројтерс“.

Агенцијата наведува дека властите во Германија подготвуваат одлука за постепено олеснување на епидемиолошките мерки на денешната средба, но дека правилата може повторно да се заострат доколку бројот на инфекции со Ковид-19 почне да се зголемува.

Според новиот план на владата, од 8 март на исто место ќе може да се соберат најмногу пет лица од две домаќинства, освен деца на возраст под 14 години, а исто така од тој датум ќе може да се отворат и цвеќарници, книжарници, градинарски центри, како и салони за услуги и за нега, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион3 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет3 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион3 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет4 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа4 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет5 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија20 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија22 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет24 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие