Контакт

Свет

На дарквеб, доза вакцина чини до 750 долари

Објавено пред

Вакцини против коронавирус, ковид-пасоши и лажни негативни тестови се продаваат на дарквеб, пишува Би-би-си.

Цената за доза вакцина на „Астразенека“, „спутник В“, „Синофарм“ и „Џонсон и Џонсон“ се движи од 500 до 750 долари, додека лажните сертификати за вакцинација се продаваат за 150 долари.

Истражувачите кои следат хакерски форуми и други продажни места од јануари, кога се појавија вакцините, велат дека е забележано големо зголемување на бројот на реклами поврзани со вакцините.

Тие тврдат дека бројот на реклами е тројно зголемен и дека сега има повеќе од 1.200.

Продавачи на вакцини има во САД, Шпанија, Германија, Франција и Русија, а истражувачите откриле дека огласите биле објавени на руски и англиски јазик.

Еден продавач ветува испорака за само еден ден, а некои за два купени негативни теста даваат еден тест гратис.

Дарквеб, односно темната мрежа, е дел од интернетот кој е достапен само преку одредени алатки на прелистувачот.

Европа

Чешка ги попушта мерките, укината е вонредната состојба

Објавено пред

Библиотеки, училишта, зоолошки градини и некои продавници се отвораат во Чешка во понеделник по повеќемесечна блокада во земја која е меѓу најпогодените од коронавирусот во светот.

Вонредната состојба во траење од шест месеци истече на полноќ, со што се укинаа полицискиот час и забраните за патување меѓу регионите.

Децата во предучилишните установи и до петто одделени се враќаат на училиште, а ќе мора да прават брис од нос двапати неделно.

Министерството за здравство пријави 976 нови случаи во неделата, што е најмал дневен број од септември минатата година.

Седумдневниот просек падна на под четири илјади, но сепак е висок во споредба со повеќето европски земји. Сепак, забележливо е значително подобрување во споредба со 12.000 дневни случаи во просек во март кога беа воведени најстрогите мерки.

Во октомври минатата година, владата затвори кафулиња, ресторани и сите неесенцијални продавници. Тие се отворија накратко во декември, но наскоро повторно се затворија.

Чешка, која има 10,7 милиони жители, објави 1,58 милиони случаи на инфекција со коронавирус и скоро 28 000 смртни случаи, што е највисока стапка по глава на жител во светот.

До 11 април се дадени 2.089.570 дози вакцини во оваа земја.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ набавува уште 2 милијарди вакцини за следните фази на пандемијата

Објавено пред

На ЕУ ќе и бидат потребни дополнителни две милијарди дози вакцини против Ковид-19 од 2022 година понатаму, објави Европската комисија.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека веќе е договорено да се потпише договор за набавка на дополнителни 900 милиони дози на вакцината од „Фајзер“ по повисока цена во споредба со првичните договори.

Брисел потврдува дека веќе се започнати договори за набавка на дополнителни дози на вакцини што ќе се користат за следните фази на пандемијата.

„Ние мора да бидеме подготвени за фактот дека има потреба од уште една ревакцинација, потреба за одбрана од нови видови на вирусот, како и потреба за идна вакцинација на деца и тинејџери“, изјави портпаролот на Комисијата Стефан де Керсмекер.

Тој вели дека постои препознатлива потреба од скоро 2 милијарди дози во ЕУ за да се исполнат предизвиците што претстојат и дека се потпишани нови договори во консултација со земјите членки.

ЕК не сакаше да ги коментира наводите на бугарскиот премиер за повисоката цена на вакцината Фајзер, наведувајќи дека деталите од договорот не можат да бидат презентирани или дека може да се споредуваат претходните договори, што би значело инвестиција во развој на вакцини со нови набавки.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Турција го замрзна договорот за хеликоптери со Италија по обвинувањето за диктатура

Објавено пред

Турција замрзна профитабилен договор за купување хеликоптери од Италија, вреден 70 милиони евра, откако минатиот четврток италијанскиот премиер Марио Драги го нарече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган диктатор, пренесуаат италијанските медиуми.

За време на посетата на највисоките претставници на ЕУ во турската престолнина Анкара минатата недела, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и Ердоган седнаа во позлатени столови, додека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, остана збунета и немаше стол, па  беше седната на троседот покрај нив, спроти турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Распоредот на седење беше остро критикуван од меѓународната заедница како мизоген, а вината беше префрлена на Турција како домаќин.

Иако Турција подоцна објасни дека Мишел и тимот на ЕУ се тие што ги подготвиле аранжманите за седење и им ги дале на турските власти пред посетата – што некои го толкуваат како игра на моќ меѓу европските лидери – италијанскиот премиер Драги на прес-конференција изјави жалење за понижувањето на Фон дер Лајен и го обвини Ердоган дека е диктатор и дека несоодветно се однесува.

По овие обвинувања, Чавушоглу ја осуди неприфатливата популистичка реторика на Драги и неговите грди изјави за турскиот претседател, при што турската влада му вложи протестна нота на италијанскиот амбасадор и побара извинување од Рим.

Сепак, одговор од италијанската влада нема, што ја поттикна Турција да го замрзне значајниот договор за набавка на хеликоптери за обука од Италија, што требаше да биде потпишан оваа недела, пишуваат „Ла Република“ и „Ил фато куотидиано“.

Освен тоа, турската влада, наводно, издала предупредување до голем број италијански компании кои работат во Турција, како што е енергетската компанија „Ансалдо енергија“, која гради електрани во земјата.

Овој скорешен спор меѓу Анкара и Рим доаѓа во време кога двете земји ја зголемија политичката и економската соработка во регионот во изминатите неколку години, што се покажа со објавата во февруари дека од Италија во Турција влегле речиси милијарда американски долари директни инвестиции минатата година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

Експерти: Ни доаѓа нов „супер-коронавирус“, комбинација од 18 мутации

Нов „супер“ сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 различни мутации, вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика...

Македонија2 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет4 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија4 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија4 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија5 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет5 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет5 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет6 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија9 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија24 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Досие