Контакт

Европа

Недостиг на јајца во Велика Британија

Објавено пред

Велика Британија е соочена со нов проблем со снабдувањето со храна, бидејќи има недостиг од јајца.

dobivaj vesti na viber

Според британските медиуми, поради птичјиот грип и зголемените трошоци за производство дошло до недостиг на јајца.

Супермаркетите веќе се принудени да ја рационализираат продажбата, па синџирот супермаркети „Теско“ во моментов дозволува продажба до три пакувања јајца по клиент.

Слични одлуки веќе донесоа и синџирите „Асда“ и „Лидл“.

Синџирот пабови „JD Wetherspoons“ објави дека во некои гранки од менито се избришани матени јајца.

Имаме проблеми да ја обезбедиме потребната понуда за покривање на побарувачката во сите пабови“, соопштија од компанијата, пренесува „Танјуг“.

Според Министерството за екологија, потврдени се повеќе од 200 случаи на птичји грип, што е најголем бран во Велика Британија.

Минатата година во Велика Британија беа произведени 11,3 милијарди јајца, а 1,4 милијарди требаше да се увезат за да се покрие целосната побарувачка.

Европа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

Објавено пред

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава „Anadolu Agency“.

dobivaj vesti na viber

Ова беше потврдено по извештаите објавени во грчките медиуми дека беспилотните летала и нивниот персонал за поддршка се стационирани во базата од 12 ноември.

Распоредувањето е направено како дел од договорот потпишан на 1 ноември меѓу Европската команда на САД (EUCOM) и грчката војска во согласност со Договорот за одбранбена соработка меѓу САД и Грција.

Грчката војска рече дека распоредувањето е дел од напорите за подобрување на соработката со сојузничките сили и „ќе придонесе за интероперабилноста и одвраќањето на НАТО“.

Прикажи повеќе...

Европа

Токаев положи заклетва

Објавено пред

Касим-Жомарт Токаев, победникот на претседателските избори во Казахстан одржани на 20 ноември, положи заклетва и официјално го продолжи својот мандат како прв човек на државата, пренесува ТАСС.

dobivaj vesti na viber

„Свечено се колнам дека вистински ќе му служам на народот на Казахстан, строго ќе се придржувам до Уставот и државните закони, ќе ги гарантирам граѓанските права и слободи и ќе ги исполнувам должностите на претседателот на државата што ми ја довери“, рече Токаев.

Казахстанскиот претседател додаде дека владата ќе се залага и за развој на односите со САД, ЕУ, земјите од Азија, Блискиот Исток, земјите од Кавказ и сите оние кои сакаат соработка со Астана.

Прикажи повеќе...

Европа

Започна евакуација од Херсон

Објавено пред

Воз тргна од Херсон за Хмелницки со првите 100 жители кои одговорија на повикот на владата за евакуација поради проблеми предизвикани од оштетување на инфраструктурата.

dobivaj vesti na viber

Меѓу нив има 26 деца, седум неподвижни пациенти и шест лица со попреченост, соопшти украинското Министерство за реинтеграција на привремено окупирани територии, а пренесува Укринформ.

Претходно, шефот на регионалната државна управа во Херсон, Јарослав Јанушевич, повика на евакуација на граѓаните во другите делови на Украина, поради, како што наведе, големата опасност од гранатирање од страна на руските сили и проблемите што се појавија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ22 минути

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија1 час

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа3 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет4 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија4 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет4 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа5 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа5 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија17 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет19 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија19 часа

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија19 часа

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет20 часа

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија21 час

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија22 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион23 часа

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....

Македонија24 часа

Ковачевски се сретна со грчката амбасадорка: „Имаме интерес за стратешки инвестиции во енергетиката“

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Република Грција, Софија Филипиду. Ковачевски ѝ посака топло...

Македонија1 ден

(Видео) Приватните автобуски превозници згрозени од однесувањето на градоначалничката Арсовска

Приватните превозници во јавниот градски превоз во Скопје се згрозени од однесувањето на градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, која...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Ковачевски дава македонско државјанство на шпионот и олигарх Онишченко, одговорност и оставки мора да има

„Во време на Ковачевски рускиот шпион и украински олигарх Онишченко добива македонско државјанство, одговорност и оставки мора да има. Онишченко...