Контакт

Свет

(Видео) Незадоволен комунален работник од САД пукал во општинската зграда и убил 12 лица

Објавено пред

Најмалку 12 лица се убиени, а четири се повредени кога незадоволен работник на градската комунална служба, пукал во зградата на општината во Вирџинија Бич, по што бил убиен од страна на полицијата.

Властите соопштија дека напаѓачот бил наоружан со пиштол со пригушувач и дека неколку пати ја надополнувал муницијата.

Првата жртва била погодена во возило пред зградата, по што напаѓачот влегол во зградата и веднаш неселективно пукал кон сите, пренесе „Ројтерс“.

Напаѓачот потоа долго разменувал оган со четворица полицајци во зградата, кои го спречиле да направи поголем масакр, соопшти полицијата.

Еден полицаец е ранет во текот на интервенцијата, но панцирот му го спасил животот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ерменското МНР не гледа алтернатива на механизмите за верификација во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Ерменија не гледа алтернатива на започнувањето меѓународни механизми за верификација во зоната на конфликт во Нагорно-Карабах, соопшти Министерството во вторникот, а пренесува ТАСС.

„Денес, ерменското Министерство за одбрана вели дека извештајот на Азербејџан за ракетен напад врз азербејџанскиот кварт Барда од територијата на Ерменија е апсолутно лажен: ниту една ракета не била лансирана во горенаведената насока од страна на ерменските вооружени сили или од одбраната трупите на Артсак [непризната Република Нагорно-Карабах] “, исвести Министерството.

„Ова е уште една евтина провокација од азербејџанската страна што уште еднаш докажува дека нема алтернатива за започнувањето меѓународни механизми за верификација. Интересно е што Азербејџан упорно избегнува создавање на систем од ваков вид”, се вели во соопштението.

На 25 октомври Азербејџан и Ерменија склучија примирје за хуманитарни цели со посредство на САД, кое стапи во сила на 26 октомври во 7 часот по московско време.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избувнаа на 27 септември, со интензивни битки во спорниот регион Нагорно-Карабах. Областа доживеа разгорување на насилството летото 2014 година, во април 2016 година и минатиот јули. Азербејџан и Ерменија воведоа воена состојба и почнаа со мобилизација. Двете страни во конфликтот пријавија жртви, меѓу нив и цивили.

Како резултат на консултациите иницирани од Русија во Москва, Баку и Ереван се согласија да прекинат со огнот на 10 октомври за хуманитарни цели за размена на воените затвореници и мртвите. Сепак, примирјето подоцна беше прекршено.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан за планинскиот регион Нагорно-Карабах, спорна територија што беше дел од Азербејџан пред распадот на Советскиот Сојуз, но мнозински населена со етнички Ерменци, избувна во февруари 1988 година кога автономниот регион Нагорно-Карабах најави повлекување од Советската Социјалистичка Република Азербејџан.

Од 1992 до 1994 година тензиите зовриваа во големи воени акции за контрола над енклавата и седумте соседни територии кога Азербејџан ја изгуби контролата над нив. Разговорите за решението за Нагорно-Карабах траат од 1992 година под водство на групата од Минск на ОБСЕ, предводена од Русија, Франција и САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Ево Моралес ќе се врати во Боливија на 9 ноември

Објавено пред

Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, кој беше принуден да си даде оставка и да избега во услови на големи протести минатата година, ќе се врати во земјата на 9 ноември, рече новоизбраниот сенатор Андронико Родригез, пренесува ТАСС.

„Нашиот брат, поранешниот претседател, ќе се врати во Боливија на 9 ноември, ден по положувањето на заклетвата на новоизбраниот претседател Луис Арце“, рече Родригез во интервју за телевизискиот канал „Телесур“.

Претходно, судот во Боливија ја откажа потерницата за Моралес, кој беше обвинет за тероризам откако привремената влада ја презеде власта во земјата. Привремената влада вети дека Моралес ќе биде уапсен веднаш по враќањето во земјата. Моралес, сепак, рече дека ќе се врати во Боливија кога ќе добие можност.

Боливија одржа претседателски избори на 20 октомври 2019 година, на кои се покажа дека тогашниот актуелен претседател Ево Моралес освоил најголем дел од гласовите, според Врховниот изборен трибунал во Боливија. Карлос Меса, неговиот клучен противник, објави дека не ги признава изборите и дека нема да ја признае победата на Моралес во првиот круг.

Откако резултатите беа официјално објавени, противниците на Моралес организираа протестни собири и земјата беше втурната во немири и превирања.

По три недели хаос, Моралес се повлече, карактеризирајќи ги случувањата како државен удар. Тој замина во Мексико, а потоа отиде во Аргентина, каде што доби статус на бегалец.

На 18 октомври во Боливија се одржаа претседателски и парламентарни избори. Поранешниот министер за економија на Боливија и кандидатот на партијата на Ево Моралес, Движење кон социјализмот (МАС), Луис Арце победи на изборите.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Порака со смртни закани оставена во џамија во Франција: Војната почна

Објавено пред

Џамија во областа Вернон во северна Франција, каде што е забележан раст на исламофобичните напади, доби порака со смртна закана чија цел се исламот и муслиманите, пренесува „Анадолија“.

Според соопштението објавено на твитер-профилот на „Islam&Info“, во пораката оставена во поштенското сандаче на џамијата во Вернон биле напишани смртни закани и навреди кон Турците, Арапите и заедницата што редовно ја посетува џамијата.

„Војната почна. Ќе ве истераме од нашата земја. Ќе одговарате за смртта на Самуел“, се вели во пораката, во која биле користени вулгарни изрази за покриените муслимански жени.

Самуел Пети, професор на колеџот Боа-д-Олн во Конфланс-Сант-Онорин, беше обезглавен на 16 октомври од Абдулах Анзоров, 18-годишник со чеченско потекло, како одмазда за прикажувањето на контроверзните карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед на своите студенти за време на едно од неговите предавања за слободата на говорот.

Инаку, пред извесно време Големата џамија во Пантин беше затворена за шест месеци откако сподели видео на својата страница на Фејсбук во кое го критикува Пети пред неговото убиство.

Претходно овој месец, францускиот претседател Емануел Макрон ги обвини француските муслимани за сепаратизам и го опиша исламот како религија во криза низ целиот свет.

Тензиите дополнително ескалираа по убиството на Пети. Макрон му оддаде почит и рече дека Франција нема да се откаже од карикатурите, а карикатурите на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ беа проектирани и врз зградите во неколку града.

Неколку арапски земји, како и Турција, Иран и Пакистан, го критикуваа односот на Макрон кон муслиманите и исламот, а турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека на францускиот лидер му треба ментален третман.

Додека повиците за бојкот на француските производи кружат преку Интернет во многу земји, Ердоган ги повика Турците никогаш да не им помагаат на француските брендови или да ги купуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Утре ќе се одржи седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“  утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот ќе се одржи...

Свет15 минути

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирус

Куба официјално регистрираше втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да започнат наскоро, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија1 час

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Регион2 часа

Во Хрватска рекорден број на починати и 2.378 новозаразени со Ковид-19

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.378 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2. Рекорден број на смртни...

Свет2 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Свет2 часа

Турција остро ја осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли ебдо“

Водечките турски претставници ги осудија карикатурите на претседателот Реџеп Таип Ердоган во денешното издание на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“....

Македонија3 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет3 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет4 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет4 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа4 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет14 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија15 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа17 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија18 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија18 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Македонија19 часа

Одобрена набавката на лекот „ремдесивир“, државата ќе потроши 67,5 милиони денари

Владата одобри набавка на лекот „ремдесивир“ за третман на пациенти со коронавирус. За испорака на овој лек во следните пет...

Спорт21 час

Нови заразени во Вардар, одложен е натпреварот со ПСЖ

Ракометниот клуб Вардар 1961 потврди дека е одложен натпреварот против ПСЖ, во Лигата на шампионите. Вардар, во рамките на 6....

Свет21 час

Во Русија од утре маските се задолжителни во јавниот превоз, парковите и во лифтовите

Русија од утре воведува задолжително носење маски поради зголемувањето на бројот на случаи со коронавирус. Според уредбата објавена на веб-страницата...

Свет23 часа

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон беше цел на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата на пророкот...

Досие