Контакт

Свет

Неизвесен аџилакот во Мека на муслиманските верници

Објавено пред

Првпат во модерната историја се очекува Саудиска Арабија да го намали бројот или целосно да го откаже годинашниот аџилак во Мека, што би било подеднакво опасна одлука како и заразата со коронавирус, пренесува Франс прес.

Муслиманските нации го притискаат Ријад да ја донесе својата многу одложувана одлука дали годишниот ритуал ќе тече како што е планирано кон крајот на јули. Но, додека кралството ги чека политичките и економските ризици во регион, истекува времето за организирање логистика за еден од најголемите масовни собири во светот.

Целосниот аџилак, кој минатата година привлече околу 2,5 милиони верници, се чини дека е малку веројатен откако властите кон крајот на март ги советуваа муслиманите да ги одложат подготовките поради пандемијата.

„Прашање е дали ќе се организира основен аџилак или воопшто нема да го има,“ изјави за Франс прес официјален претставник на Јужна Азија кој е во контакт со саудиските власти за аџилак.

Индонезија, најнаселената муслиманска држава во светот, се повлече од аџилакот овој месец откако го притисна Ријад за јасност, а министерот го нарече потегот многу горчлива и тешка одлука. Слични најави следеа и Малезија, Сенегал и од Сингапур.

Многу други земји со муслиманско население – од Египет и Мароко до Турција, Либан и Бугарија – рекоа дека сè уште ја чекаат одлуката на Ријад. Во земјите како Франција, верските лидери ги повикаа муслиманите да ги одложат своите планови за аџилак до следната година поради ризиците што преовладуваат.

Аџилакот, задолжителен за муслиманите барем еднаш во животот, претставува голем потенцијален извор на зараза затоа што собира милиони верници во преполните верски места. Но, секоја одлука да се ограничи или откаже настанот ризикува да ги вознемири тврдокорните муслимани за кои религијата е поважна од здравствените проблеми. Исто така, може да го сврти фокусот кон саудиското чување на најсветите места во исламот – најмоќниот извор на политичка легитимност, пишува агенцијата.

Серија смртоносни катастрофи со текот на годините, вклучително и стампедото во 2015 година во кое загинаа над 2.300 верници, предизвика критики кон кралството за управувањето со аџилакот.

„Саудиска Арабија е притеснета в ќош. Доцнењето во објавувањето на својата одлука покажува дека ги разбира политичките последици од откажувањето на аџилакот или намалувањето на неговиот обем “, вели Умар Карим, визитинг-предавач во Ројал јунајтед сервисес институт во Лондон.

„Кралството купува време и внимателно постапува. Ако Саудијците во последен миг речат ‘подготвени сме за целосен аџилак’ (логистички), многу земји нема да бидат во позиција да учествуваат,“ рече јужноазискиот претставник.

Во услови на постојан прекин во меѓународните летови, намален аџилак со само локални жители е веројатно сценарио, додаде официјалниот претставник.

Одлуката за откажување на аџилакот би била прва од основањето на кралството во 1932 година. Саудиска Арабија успеа да го одржи аџилакот за време на претходните епидемии на ебола и МЕРС, но сега се бори да го контролира Кови-19 во услови на сериозен подем во бројот на заразени на дневно ниво и на смртни случаи откако властите почнаа да го олеснуваат строгиот режим на движење кон крајот на мај.

Извори велат дека во саудиските болници, креветите за интензивна нега брзо се пополнуваат и се поголем број здравствени работници се заразуваат со вирусот, а вкупниот број на заразени достигна 130.000. Бројот на смртни случаи во понеделникот надмина 1.000. За да се спротивстават на пикот, властите овој месец ги зајакнаа мерките во Џеда, портата кон Мека.

„Аџилакот е најважното духовно патување во животот на кој било муслиман, но ако Саудиска Арабија продолжи во ова сценарио, нема да изврши притисок само врз сопствениот здравствен систем туку би можело да биде одговорно за ширење на пандемијата “, рече Јасмин Фарук од Фондацијата Карнеги за меѓународен мир.

Откажан аџилак ќе претставува голема загуба на приходите за кралството, кое веќе страда од двојниот удар поради пандемијата и падот на цената на нафтата. Помалиот годишен аџилак умра веќе беше откажан во март. Двата аџилака секоја година придонесуваат со 12 милијарди долари во саудиската економија.

Регион

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Објавено пред

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во леталото избило пожар, соопштија грчките власти.

Авионот на летот од Берлин кон Атина побарал дозвола за принудно слетување на најблискиот аеродром поради пожар во кабината во моментот додека леталото било над Халкидики, соопшти грчкото Министерство за цивилна заштита.

Авионот со 157 патници, едно дете и шест членови на екипажот успешно слетал на аеродромот во Солун, се додава во соопштението пренесено од Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Објавено пред

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство, вели шведскиот епидемиолог Андре Тенгел.

Тој во отворено писмо вели дека карантинот и другите ограничувања што ги вовеле сите европски земји може да функционираат само во кус период, а на долг период подобар е шведскиот модел.

Шведската влада не воведе рестриктивни мерки, туку само им даде упатства на граѓаните како да се однесуваат, што како последица има голем број заразени и починати од коронавирус отколку во земјите што воведоа карантин.

Во писмото се објаснува дека шведскиот модел не е исто она што го примениле во САД и Бразил, ниту е модел секој да се грижи за себе, туку е модел сите за сите.

„Шведскиот модел на одбрана од коронавирусот има историски корени и се базира на идејата дека секој треба да учествува во одбраната (не само од заразата, туку и во други ситуации) и секој да даде свој придонес. На долг рок ќе се покаже дека шведскиот модел е подобар бидејќи строгите мерки, црваната зона и карантинот може да се применат само краткотрајно, тврди тој.

„Да се спротивставиш на кризата што трае долго или се враќа во бранови е можно само со одговорно учество и однесување на сите граѓани“, пишува во писмото од Стокхолм, кое го објави онлајн-магазинот „Политико“.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Објавено пред

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на Светската здравствена организација, Марија ван Керхове.

„Во моментот има повеќе од 60 илјади познати синџири на вирусот. Мутацијата Д614Г првпат е откриена во февруари, така што не е нова, но беше пронајдена во примероците од претходните синџири во Европа, Мексико, Бразил и во Вухан. Експертите на СЗО во моментот го испитуваат тоа, истакна Керхове и додава дека во моментот нема докази оти доведува до зголемување на вирусот.

Според Сумија Сваминатан, соработник за истражување во СЗО, оваа мутација на вирусот е идентификувана во лабораторија и може да доведе до побрзо размножување и ширење на болеста.

Таа истакна дека вирусите мутираат и тоа треба да се очекува. Но, може да потрае подолго време од тоа да се најде во лабораторија за да влијае на епидемијата.

Сегашното доминантно оптоварување на Ковид-19 е три до шест пати позаразно од првичната верзија, која се појави во Кина. Резултатите од лабораториските тестови покажуваат дека сегашната мутација е повеќе пренослива меѓу луѓето отколку претходната манифестација на вирусот.

Научниците открија дека сегашната варијанта на вирусот – Д614Г, има мала, но значајна промена во протеините на површината на вирусот, со која ги инфицира човечките клетки.

Луѓето заразени со новата варијанта на вирусот имаат повеќе честички на вирусот во своето тело, но тоа не влијае на сериозноста на нивната болест.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет5 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет5 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ9 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија10 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа11 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија11 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ12 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет13 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија13 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет14 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија15 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија15 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион15 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа16 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет16 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија17 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет17 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија18 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион18 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Досие