Контакт

Свет

Нелегален мигрант се обидел да го преплива Ла Манш

Објавено пред

Еден 47-годишен Ирачанец морало да биде спасен неделава кога се обидел да го преплива Ла Манш за нелегално да влезе во Велика Британија, пренесува „Франс бле“.

Ирачанецот успеал да преплива околу пет километри пред да бидат забележан во каналот во 6.30 часот изутрината од локалните риболовци, кои потоа ги предупредиле француските власти во владината канцеларија CROSS Gris-Nez.

Еден жандармерен брод бил испратен да го спаси човекот. По спасувањето, мигрантот бил пренесен во локалната болница, каде што му била дијагностицирана блага хипотермија.

Арно Шасери, специјалист за пливање, смета дека првите знаци на хипотермија кај мигрантот веројатно му се појавиле најмалку два часа пред неговото спасување.

„Има силни струи, треба да замислите реки со неверојатни струи што ќе ве одведат далеку на север“, рече тој.

Иако редок, случајот не е прв пат мигранти да се обидат да го препливаат каналот што ги одвојува Франција и Велика Британија. Во 2015 година двајца Сиријци се обиделе да преминат, но се удавиле, а нивните тела биле откриени во Холандија и Норвешка поради струите.

Претходно, годинава, Комитетот за внатрешни работи на долниот дом во Британија обелодени дека од јануари 2018 до февруари 2019 година 739 мигранти се обиделе да го преминат каналот, при што 135 успеале да стигнат во Англија, без да бидат пресретнати.

Иако повеќето од мигрантите биле пресретнати од властите, 293 биле пренесени во Велика Британија од страна на граничната служба.

Регион

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Објавено пред

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот извештај за прелиминарниот земјотрес што погоди делови од земјата на 26 ноември. Вториот прелиминарен извештај, како што најави Рама, ќе биде објавен на 16 декември, а финалниот во јануари следната година.

Владата соопшти дека од 6.000 згради што биле проверени, околу 2.450 се неупотребливи, 460 треба да се урнат, додека 43 веќе се урнати.

Училиштата почнаа да работат денеска во Драч и Тирана, но повеќе од 10.000 деца мораа да бидат префрлени во други училишта, јавуваат албанските медиуми.

Европската Унија и помага на Албанија да ги процени штетите и потребите за реконструкција, а Европската Комисија веќе испрати 15 милиони евра.

Албанија побара меѓународна финансиска помош за реконструкцијата.

Владата на Албанија издвои 117 милиони американски долари за реконструкција, додека другите седум милијарди се донирани.

Земјотресот од 6,4 степени, усмрти 51 лице, а повредени беа повеќе од 3.000 луѓе. Околу 13.000 луѓе ги загубија своите домови.

На денешниот состанок со Комисијата за реконструкција, Рама рече дека откако ќе биде објавен конечниот извештај за штети, ќе има пат за донации и обнова на уништените домови.

Рама им порача на оние кои намерно ги оштетуваат нивните домови, да не го прават тоа, бидејќи државата нема да може да им помогне.

Тој рече дека целата штета е веќе наведена и дека намерната штета нема да биде земена во предвид.

„Им порачувам на сите да не прават такви работи. Програмата е наменета за оние кои ги загубија своите домови и не можат да влезат во нивниот дом. Во овој момент, морам да бидам многу јасен дека овие штети предизвикани намерно нема да поминат“, рече Рама“, објави порталот Балкан Веб.

Инаку, претходно денеска, Рама беше во Драч, кој е еден од најтешко погодените места.

Во неделата, Рама беше во Истанбул, каде се состана со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и турските и арапските бизнисмени од кои очекува помош.

Турските инженери веќе се во Албанија, каде, како што вети претходно Ердоган, ќе градат 500 домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин, Меркел, Макрон и Зеленски разговараат за решавање на кризата во Украина

Објавено пред

Долгоочекуваниот самит на Нормандиската четврока се одржува денеска во Париз, каде тема е решавање на кризата во Украина, а главните актери – претседателите на Русија, Украина, Франција и канцеларката на Германија, веќе имаат одвоени состаноци.

Рускиот претседател Владимир Путин веднаш по пристигнувањето во Париз се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Средбата се одржува во Елисејската палата зад затворени врати, пренесе „ТАСС“.

Истовремено, францускиот претседател Емануел Макрон во својата резиденција разговара со украинскиот лидер Володимир Зеленски.

По билатералните средби, лидерите на четирите земји ќе одржат заеднички состанок.

По самитот на Нормандиската четворка, планирана е средба меѓу Путин и Зеленски, најави претходно денеска советникот на Кремљ, Јуриј Ушаков.

„Состанок ќе се одржи. Постои договор за тоа. Се ќе биде во формат кои Французите, како организатори на самитот, ќе го предложат, очевидно откако ќе завршат сите настани поврзани со самитот“, нагласи Ушаков.

Тоа ќе биде прв личен состанок на Путин и Зеленски, кој на должноста украински претседател стапи во мај годинава. Тие досега разговарале четирипати телефонски.

Главни теми на разговорите се детали од Договорот од Минск, мировниот план со 13 точки од 2015 година, кој предвидува враќање на границите со Русија под украинска контрола, одржување избори во сепаратистичките региони и разоружување и евакуација на руските сили во југоисточниот дел на Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес во Италија го исплаши населението, оштетена е црква

Објавено пред

Земјотресот што јa погоди областа Тоскана, северно од Фиренца, ги исплаши жителите кои излегоа на улиците среде ноќ.

Вечерта имаше повеќе земјотреси, од кои најсилниот изнесуваше 4,5 степени.

Градоначалниците на погодените градови во областа информираа дека нема повредени лица, пренесува АП.

Земјотресот ја оштети црквата Свети Силвестер во градот Барберино, а на дел од куќите можат да се забележат пукнатини, изјави гувернерот на Тоскана, Енрико Роси.

Роси рече дека обезбеден е објект каде луѓето ќе можат да престојуваат додека властите ја проценуваат штетата на нивните домови.

Најсилниот земјотрес од 4,5 степени беше регистриран во 4,37 часот по локално време.

Железничката линија помеѓу Фиренца и Болоња беше привремено прекината поради мерки на претпазливост.

Училиштата во градовите во близина на епицентарот се затворени поради претпазливост, а експертите проверуваат колку се безбедни овие објекти по земјотресот.

Геолозите потсетија дека пред 100 години истата област беше погодена од земјотрес и дека тогаш загинаа околу 100 луѓе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Заев не одговори на моите предложени закони за чистење на криминалот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес конференција изјави дека ќе поднесат амандмани за измени на Законот за јазици, согласно...

Македонија5 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион6 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт6 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет7 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија7 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет8 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет8 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет8 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион20 часа

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ22 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион23 часа

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ1 ден

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ1 ден

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија1 ден

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија1 ден

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура1 ден

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет1 ден

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ1 ден

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија1 ден

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Досие