Контакт

Свет

Ненси Пелоси пристигна во Ерменија

Објавено пред

Претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси пристигна во Ерменија во посета која ќе трае до 19 септември.

dobivaj vesti na viber

За време на посетата, Пелоси ќе се сретне со ерменскиот премиер Никол Пашинјан, со претседателот на Националното собрание Ален Симонјан и со други високи претставници, пренесе ТАС С.

Тие ќе разговараат за ерменско-американските односи и актуелната безбедносна ситуација, соопшти американската амбасада во Ерменија.

Регион

Воен дрон паднал на гробишта во Србија, друг во двор од семејна куќа

Објавено пред

Воено беспилотно летало слета на гробиштата во селото Обрва на југот на Србија. Истиот ден воен дрон слета во двор од куќа во село Тавник. Двете села се наоѓаат веднаш до воениот аеродром „Лаѓевци“, пишува „Нова.рс“.

dobivaj vesti na viber

Дрон, вчера, околу 14 часот, слета на гробиштата во село Обрва. Звукот на моторот ги вознемири мештаните. Велат дека кога го виделе падобранот отворен, сфатиле дека нешто не е во ред со леталото.

„Првин мислев дека нешто се вежба. Слушнав како моторот на леталото трокира. Кога се изгасна, а набргу откако го видов падобранот отворен, сфатив дека нешто не е во ред“, изјави Милан Среќковиќ од Обрва.

Како што изјави за „Нова.рс“, на гробиштата видел летало со падобран околу споменикот.

„Со десното крило се потпре на споменик. Не беше оштетен при слетувањето. Често ги гледаме, но никогаш не слетале во близина на населено место“, вели Среќковиќ.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Руси што војувале во Украина за регрутацијата: „Сите ќе загинат таму“

Објавено пред

Руските регрути, чија мобилизација неодамна ја најави претседателот Владимир Путин, се испраќаат директно на фронтот, без никаква обука или медицински прегледи, се наведува на канал на „Телеграм“.

dobivaj vesti na viber

„Новите регрути не учествуваат во вежби, не се прегледани од лекарска комисија и не поминуваат никаква обука“, се наведува во групата „Прво одделение“ во објава на „Телеграм“.

Групата сподели видео објавено од неименуван регрут, кој бил повикан да се бори, пренесе „Република.рс“.

„Здраво на сите, првиот тенковски полк е тука. Официјално ни беше кажано дека нема да има обука пред да бидеме испратени во воена зона. Командантите на полкот го потврдија тоа. На 29 септември ќе бидеме испратени во Херсон“, вели руски војник во видеото објавено на „Телеграм“.

Русија има намера да регрутира речиси 300.000 војници како дел од делумната мобилизација со цел да ја промени ситуацијата на бојното поле, која во последните недели беше во корист на Киев.

Во исто време, по обелоденувањето на мобилизацијата, голем број Руси побрзаа да ја напуштат земјата.

Рускиот портал „Медуза“ ги праша Русите што веќе беа на фронтот во Украина што мислат за мобилизацијата. Нивните одговори ги пренесе „Индекс“.

Кирил

„Искрено, сите ќе загинат таму. Тоа не е обучена војска! На пример, служев долго време како војник со договор, а потоа решив да одам на фронтот во Украина. Но, сè уште не бев подготвен за она што ме чекаше таму. „Првиот ден сфатив дека ја направив најголемата грешка во животот“, изјави Кирил.

„Кога решив да одам во Украина, тоа го направив од патриотизам. Верував дека таму има некакви нацистички организации. Сите канали во Русија промовираа таква пропаганда. Но, штом ја минавме границата, сфатив дека ние сме окупатори, дека ние сме фашисти“, додаде тој.

„Од камионот ги погледнав сцените околу мене. Сите тие уништени села во Харков. Сфатив дека, всушност, ја уништуваме земјата заедно со цивилите. Мојот свет се преврте наопаку, се чувствував празно внатре. Сфатив дека мојот претходниот живот беше фикција“, рече Кирил.

Анатолиј

„Не ми е јасно што сакаат да постигнат со оваа толпа луѓе. Ако Украинците се погрижија за нас професионалците, што ќе прават со нив. Најдоброто сценарио е да останат во резервите во Донбас, а најлошото е да умираат со херојска смрт. Имаат две опции. Особено ако ги пуштат на терен по една недела тренинг. Недела, тоа не е ништо! На борбените единици им требаат најмалку месец или еден и пол месец да се навикнат“, вели Анатолиј.

Џингис

„Оваа мобилизација е доказ дека руската армија е поразена и регрутира секого. Многу луѓе не разбираат, но тоа е така. Во последната половина година руската професионална армија беше уништена, а сега ја регрутираа целата резерва. Јас служев според договор, а ни ние немавме соодветен тренинг“, изјави Чингиз.

„Каква разлика ќе направат овие регрути на линијата на фронтот? Тие ќе загинат за ништо. Тие се само цивили што во одреден момент ја отслужиле својата задолжителна воена служба. Сите што моментно се во Украина само сакаат да си одат дома, сакаат некој да ги замени. Сакаат да се вратат и моите колеги војници што ја поддржуваат војната: ‘Мораме барем да се одмориме дома еден-два месеца, а потоа можеме да се вратиме и да ги победиме фашистичките ѓубриња’“, рече тој.

„Имам пријател кој е регрутиран и за две недели треба да оди во Украина. Се обидов да го предомислам, но тој е премногу послушен. Вели дека во спротивно би завршил една година во затвор и дека подобро е да им помагаш на другите на фронтот. Тоа стана стандардна фраза: „Морам да им помагам на другите. Но, сите нормални момци веќе избегаа од таму“, додаде тој.

„Отидов во Украина во јануари и точно е, сите мислевме дека одиме таму само на воени вежби. Видов колку е неподготвена руската армија. Само отидовме напред и нѐ бомбардираа. Потоа стигнавме во Киев и повторно почнаа да нѐ бомбардираат. Тоа беше војна. Цивилите бегаа, ние постојано влегувавме во празни села. Семејствата што останаа закачија бели знамиња и останаа во своите куќи“, рече Чингиз.

„Во едно село во близина на Киев видов семејство со дете што има болки. Мајка му плачеше и му велеше дека не може да повика брза помош поради војната. Детето имаше силни болки, имаше пет години. Неколку дена подоцна дознав дека умрело, што значи дека умрело поради нас. Затоа што отидовме во Украина“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка ја ангажира војската да ги заштити своите платформи за гас и нафта

Објавено пред

Норвешка ќе распореди војска за да ги заштити своите нафтени и гасни капацитети од можна саботажа откако беа нападнати два руски гасовода, кои носат гас во Европа, изјави норвешкиот премиер.

dobivaj vesti na viber

Истекувањето гас како резултат на можна саботажа откриена на гасоводите „Северен тек“ во вторникот предизвика конфузија на енергетските пазари и ја зголеми загриженоста за безбедноста.

Норвешка моментно е најголемиот европски снабдувач на гас. Има повеќе од 90 морски полиња за гас и нафта, од кои повеќето се поврзани со мрежа на гасоводи, што се протега на речиси 9.000 километри.

„Армијата ќе биде повидлива во норвешките нафтени и гасни постројки“, рече премиерот Јонас Гар Стоере на прес-конференција.

Нa нападот ќе биде одговорено заедно со нашите сојузници, рече тој. Норвешка е членка на НАТО.

На море морнарицата ќе биде ангажирана за заштита на поморските инсталации, а на копно полицијата би можела да го зголеми своето присуство на инсталациите, рече тој.

НАТО и Европската Унија ја истакнаа потребата да се заштити критичната инфраструктура и предупредија на „силен и обединет одговор“ доколку има повеќе напади.

Во понеделникот Норвешката агенција за безбедност на нафта повика на поголема внимателност поради неидентификуваните беспилотни летала видени во близина на морските платформи за гас и нафта на Норвешка предупредувајќи дека тие може да претставуваат ризик од несреќи или намерни напади.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија14 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија14 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија15 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија16 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион17 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ19 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија19 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија19 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет20 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет20 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет20 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет21 час

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет21 час

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа22 часа

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа22 часа

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа22 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа22 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...