Контакт

Свет

Нетанјаху повторно го назначи Ганц за министер за правда

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го назначи лидерот на Сино-белите, Бени Ганц, за министер за правда во сегашната привремена влада, објавија локалните медиуми.

Во вторникот вечерта Израелскиот висок суд го замрзна обидот на Нетанјаху да го назначи членот на Ликуд и министер за регионална соработка, Офир Акунис, за министер за правда.

Нетанјаху во изјавата наведе дека неговиот договор да го назначи Ганц е излез од ќорсокакот иако смета дека може да ја брани својата правна позиција.

Во изјавата објавена во „Џерусалим пост“, Нетанјаху рече дека има детални правни аргументи за спротивставување на тврдењата на Високиот суд и на јавниот обвинител Авичај Манделблит, кој рече дека предлогот за назначување на Акунис претставува кршење на законот.

Местото министер за правда е испразнето веќе четири недели. Ганц претходно ја извршуваше функцијата на привремена основа во траење на три месеци, која заврши на почетокот на април, а Нетанјаху не сакаше да го препушти министерството во рацете на својот партнер во власта.

„Ние го следевме нашиот завет дека ќе го запреме планот на Биби и ќе продолжиме да ја штитиме демократијата“, рекоа од партијата „Сино и бело“ во изјавата.

Европа

Раб негира дека било пукано на британскиот разурнувач: Руското објаснување не е точно

Објавено пред

Британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб, денес соопшти дека не било пукано во британскиот разурнувач во Црното Море и дека руското објаснување за инцидентот е предвидливо неточно, а тој исто така ја повика Кина да ги почитува договорите поврзани со Хонг Конг .

Властите во Москва вчера објавија дека руски патролен брод и борбен авион испукале предупредувачки истрели во близина на британскиот разурнувач „Дефендер“, бидејќи наводно влегол во руските територијални води во близина на Крим, што Велика Британија го негира.

„Не е пукано во британскиот разурнувач „Дефендер“, кој минуваше низ украинските територијални води“, изјави Раб пред новинарите за време на посетата на Сингапур, пренесуваат агенциите.

Тој нагласи дека бродот пловел во согласност со меѓународното право, и дека рускиот извештај за настанот е очекувано неточен.

За време на своето обраќање, Раб зборуваше и за неодамнешните настани поврзани со Хонг Конг и апсењето на новинарите на „Епл Дејли“ според законот за национална безбедност и ја повика Кина да ги почитува своите обврски кон независните медиуми во Хонг Конг, во согласност со договорот кој го има со Велика Британија.

„Ние следиме многу внимателно што се случува во врска со затворањето на „Епл Дејли“ и апсењето на новинари и ја повикуваме Кина да ги почитува договорите што слободно ги прифати и веруваме дека станува збор за доверба и е важно за луѓето од Хонг Конг“, рече Раб.

Властите во Хонг Конг претходно објавија дека полициските активности преземени во „Епл Дејли“ не се насочени кон слободата на печатот, а кинеското Министерство за надворешни работи по повод тоа рече дека правата и слободите не можат да бидат пред националната безбедност.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел: Европа е на тенок мраз во борбата против Ковид-19, „делта“ сојот закана за напредокот

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел денес изјави дека Европа е на тенок мраз во борбата против коронавирусот, бидејќи заразниот сој „делта“ се заканува да го поништи напредокот постигнат во намалувањето на инфекциите.

Во обраќањето до парламентот, Меркел рече дека понатамошниот одговор на пандемијата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот состанок на лидерите на Европската Унија во Брисел, пренесуваат агенциите.

Таа истакна дека бројот на новозаразени случаи со Ковид-19 во европскиот блок од 27 члена продолжува да опаѓа, додека стапката на вакцинација се зголемува.

“Сепак, иако има причина за надеж, пандемијата не е завршена, особено во сиромашните земји во светот. Но, исто така, во Германија и Европа, ние сè уште се движиме по тенок мраз”, рече Меркел.

“Треба да бидеме претпазливи. Особено новоформираните соеви, особено сега со новиот „делта“ сој, тоа е предупредување за нас да продолжиме да бидеме внимателни”, додаде Меркел.

Во Германија, видот „делта“ сега сочинува околу 15 проценти од новите случаи, според германската агенција за контрола на болести.

Германија инсистира на тоа земјите од ЕУ да договорат единствен став за карантин за патниците кои доаѓаат од области во кои доминантните соеви предзвикуваат голема загриженост. Ова се однесува на Англија, каде што „делта“ сојот, првпат откриен во Индија, веќе ги сочинува повеќето новозаразени случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Се сруши зграда во Мајами Бич, во тек е операција за спасување

Објавено пред

На Мајами Бич, се урна зграда во среде ноќ според локално време, а Противпожарната служба испрати 80 единици на местото на настанот, беше објавено од нивна страна на Твитер.

Не е познато колку луѓе имало во зградата, но локалните медиуми јавуваат дека под урнатините се слушаат повици за помош.

Сè уште не е познато што го предизвикало уривањето на зградата на раскрсницата од 88-та улица и авенијата Колинс, пишуваат агенциите.

Засега нема детални извештаи за жртви, а пожарникарите соопштија дека во тек е операција за спасување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија2 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија3 часа

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет3 часа

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија3 часа

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа4 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет5 часа

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија17 часа

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет18 часа

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ18 часа

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија22 часа

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија22 часа

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа22 часа

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија23 часа

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија1 ден

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа1 ден

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија1 ден

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија1 ден

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет1 ден

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет1 ден

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Досие