Контакт

Свет

Нигерија ја укина забраната за „Твитер“ по повеќе од половина година

Објавено пред

„Твитер“ ќе стане повторно достапен во Нигерија откако тамошната влада во средата објави дека ќе ја укине блокадата за пристап до таа платформа.

По разговорите со американската компанија, беше договорено „Твитер“ да отвори канцеларија во Нигерија, изјави владин претставник без да открие детали.

Забраната се укинува од полноќ.

Претседателот Мухамаду Бухари на 5 јуни наложи да го забрани пристапот на „Твитер“ во земјата со околу 200 милиони жители.

Претходно „Твитер“ ја избриша контроверзната порака на претседателот за граѓанската војна во Нигерија и го суспендираше профилот на шефот на државата на 12 часа.

Владата тогаш не наведе конкретна причина за суспензијата. Сепак, се наведува дека платформата била користена многу пати за активности кои би можеле да го поткопаат постоењето на Нигерија.

Европа

Италија избира нов претседател – Марио Драги фаворит

Објавено пред

Во Италија денеска почнува процесот за избор на нов претседател, а за фаворит се смета актуелниот премиер Марио Драги.

Според Ројтерс, постои загриженост меѓу италијанските политичари дека резултатот може да предизвика нова политичка несигурност во третата по големина економија во еврозоната, која се соочува со оживување на инфекции и смртни случаи од коронавирус.

Околу 1.009 членови на двата дома на парламентот, Претставничкиот дом и Сенатот, и претставници на регионите и автономните покраини, ќе почнат да гласаат во 15 часот по локално време во првиот круг од изборите за наследник на Серџо Матарела.

Марио Драги, кој важи за фаворит, не може да ги извршува двете функции, а во Рим веќе со недели се преговара за тоа како ќе продолжи да работи неговата влада, во која се застапени речиси сите поголеми партии во парламентот.

Премиерот Драги е на чело на владата на национално единство и јасно стави до знаење дека би сакал да ја преземе таа функција.

Сепак, некои партии, наводно, се сомневале дали да го поддржат поради страв дека неговото заминување може да предизвика политички превирања и предвремени избори.

Поранешниот премиер Силвио Берлускони во саботата објави дека ја повлекува кандидатурата, а ниту десничарските, ниту левичарските партии се уште не се договориле за заеднички кандидат.

Затоа, тешко дека одлуката ќе биде донесена на првиот ден од гласањето, бидејќи на победникот на тајното гласање во парламентот му е потребно двотретинско мнозинство во кој било од трите изборни круга.

Меѓу оние кои се сметаат за можни кандидати се поранешниот претседател на Долниот дом на парламентот Пјер Фердинандо Касини, поранешниот премиер Џулијано Амато и претседателката на Сенатот Марија Елизабета Алберти Каселати.

Прикажи повеќе...

Свет

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Објавено пред

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за да се стави крај на пандемијата.

„Пандемијата сега е во својата трета година и ние сме во клучна пресвртница“, изјави генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Адана Гебрејесус на заедничката прес-конференција со германската министерка за развој Свења Шулц.

Тој ги повика сите земји во светот да работат заедно за да се стави крај на акутната фаза на пандемијата, наведувајќи дека сега ги имаат на располагање сите алатки за тоа.

Тедрос додаде дека за да се стави крај на акутната фаза на пандемијата, неопходно е сите земји да работат заедно.

„ Не можеме да ѝ дозволиме да продолжи да се одолговлекува и да се тетерави меѓу паниката и запоставувањето“, рече директорот на СЗО.

Тедрос рече и дека Германија стана најголемиот донатор на СЗО, но не даде дополнителни детали.

Во исто време, германскиот министер Шулц истакна дека главниот приоритет на Германија, која го презеде претседавањето со Г7, е да се стави крај на пандемијата ширум светот и повика на масовно забрзување на глобалната кампања за вакцинација со цел да се постигне тоа.

Со овој настан во Женева ќе започнат еднонеделните состаноци на Извршниот одбор на СЗО, на кои ќе се разговара за клучните аспекти на иднината на здравствената агенција на Обединетите нации, како и за вториот мандат на Тедрос на чело на СЗО.

Прикажи повеќе...

Свет

Залутан куршум уби осумгодишно девојче во Чикаго

Објавено пред

Осумгодишно девојче почина откако заскитан куршум ја погодил во глава на улица во Чикаго.

Мелиса Ортега се шетала со својот старател во саботата попладне, кога ненадејно паднала. Мажот кој бил со неа видел дека девојчето крвави и сфатил дека куршум ја погодил во главата. Детето итно било пренесено во блиската болница, каде што починало од повредите.

Според полицијата, цел на нападот не биле ниту девојчето ниту нејзиниот старател, пренесува „Телеграф“.

Наводно цел на убијците бил млад човек (26), кој излегувал од продавницата. Еден куршум го погодил младиот човек во долниот дел на грбот и тој е во критична состојба. Нападот го извршиле лица кои биле претходно познати на полицијата.

Властите понудија награда од 10.000 долари за луѓето кои ќе откријат каде се убијците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет21 минута

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија49 минути

Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет1 час

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет2 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет2 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија14 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија15 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет17 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија19 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија22 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ23 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет23 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 дена

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Досие