Контакт

Свет

Нилс Мелцер: Асанж е подложен на психолошка тортура

Објавено пред

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е подложен на психолошка тортура и неговите права на редовна законска постапка систематски се повредени од сите вклучени држави, тврди специјалниот известувач на Обединетите нации за тортура, Нилс Мелцер, пренесува РТ.

Двајца медицински експерти го придружуваа Мелцер кога го посетил Асанж во затворот „Белмарш“ во Велика Британија.

„Дојдовме до заклучок дека тој подолг временски период бил изложен на психолошка тортура. Тоа е медицинска процена“, рекол Мелцер на прес-конеференцијата во седиштето на ОН во Њујорк, на која присуствувале мал број новинари.

Ова не е првпат Мелцер да се обиде да го сврти вниманието кон маките на Асанж. Тој напиша колумна за тоа во јуни, но таа беше игнорирана или отфрлена од мејнстрим-медиумите, а потоа во јули објави отворени писма до владите на САД, Британија, Еквадор и на Шведска.

„Побаравме сите инволвирани држави да го испитаат овој случај и да го ублажат притисокот што е извршен врз него, а особено да се почитуваат неговите права за време на постапката, кои според мое мислење биле систематски повредени во сите овие надлежности. Ниту една земја не се согласи да го стори тоа иако тоа е нивна обврска според Конвенцијата за тортура“, рече Мелцер.

Британската полиција го уапси Асанж од еквадорската амбасада на 11 април кога владата на претседателот Ленин Морено му го одзеде азилот доделен во 2012 година. Асанж помина речиси седум години во амбасадата во Лондон, каде што побара прибежиште од апсење и екстрадиција во САД по обвиненијата од 2010 година поврзани со објавување највисоки тајни владини документи поврзани со војните во Ирак и Авганистан.

Асанж беше притворен, а подоцна и осуден на казна од 50 недели затвор за прекршување на условите за кауција во установа со максимално обезбедување, која се користи за сместување терористи, убијци и други криминалци од висок профил.

Иако тој требаше да биде пуштен на слобода на 22 септември, судијата пресуди дека Асанж ќе остане затворен во исчекување на рочиштата за неговата екстрадиција во САД закажани за февруари 2020 година. Ако биде екстрадиран во САД и осуден, Асанж се соочува со 175 години затвор.

 

Свет

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Објавено пред

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба во градот Лот.

Сирените кои предупредуваат на ракетниот напад се огласија во Тел Авив во раните утрински часови, а во градот се слушнале неколку експлозии, само неколку минути откако припадниците на Хамас од Газа рекоа дека испукале 110 ракети кон Тел Авив, како одговор на израелскиот воздушен напад во кој беше уништен солитер од 13 ката во Газа.

Израел посочува дека нивните авиони собориле и убиле неколку разузнавачки лидери на Хамас рано утрово, откако извршија стотици воздушни напади врз Газа.

Палестинските сили потврдија дека истрелале стотици ракети кон Тел Авив по израелскиот воздушен напад во Појасот Газа, а израелската армија соопшти дека ги гаѓале милитантите во Газа како одговор на ракетните напади врз Ерусалим и другите области, пренесува „Ројтерс“.

Една висококатница во Газа беше срушена, а друга беше сериозно оштетена откако беше погодена неколкупати во израелските воздушни напади.

Здравствените власти во Газа потврдија 32 жртви, но радиостаница поврзана со Хамас подоцна објави дека уште три лица, вклучително и една жена и дете, биле убиени нешто пред два часот по полноќ во израелски воздушен напад.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Индија 250.000 починати од Ковид-19

Објавено пред

Индија објави дека рекорден број луѓе починале од коронавирус во последните 24 часа, со што вкупниот број на починати достигна четвртина милион, додека водечки вируолог рече дека е рано да се каже дали инфекцијата со коронавирусот го достигнала врвот.

Бројот на починати од Ковид-19 се зголеми за 4205, додека дневниот број на заразени се зголеми за 348.421, а вкупниот број на случаи регистрирани во Индија надмина 23 милиони, објави министерството за здравство.

Експертите сметаат дека официјалните податоци во голема мера го потценуваат реалното ниво на влијание на пандемијата со коронавирус и дека реалниот број на смртни случаи и заразени можеби е пет пати поголем.

„Прерано е да се каже дали сме достигнале кулминација“. Постојат некои индикации дека бројката со новозаразени се стабилизира. Но, не смееме да заборавиме дека ова е многу високо ниво на заразени со коронавирус. Изгледа дека застанавме на околу 400.000 случаи на ден “ вели официјално лице од министерството за здравство.

Според анализите на светските агенции, медицинскиот персонал е исцрпен а болниците се пред колапс, како и мртовечниците и крематориумите. Залихи на лекови и медицински кислород речиси и да нема, пишуваат агенциите.

Жестокиот втор бран на заразата со Ковид-19 се прошири од градовите во малите градови и селата, уништувајќи го слабиот здравствен систем кој е недоволно опремен за кризи од вакви размери.

Прикажи повеќе...

Европа

Рау: ЕУ нема заеднички став за Западен Балкан

Објавено пред

Европската унија нема заеднички став кога станува збор за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во блокот, изјави полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау.

Во неговата изјава за полски медиуми, тој ја нарече пристапната политика на ЕУ „анемична“ и додаде дека неодлучноста на Брисел во врска со тоа го става под сомнеж концептот на стратешка автономија.

„ЕУ не е во позиција да изрази јасен став за пристапот на земјите од Западен Балкан. Тоа ја доведува во прашање ефикасноста на нејзината таканаречена доктрина за стратешка автономија “, рече Рау.

Шефот на полската дипломатија истакна дека концептот на стратешка автономија, што ЕУ го поставува како независен и суверен политички субјект на меѓународната сцена, ќе бара опипливи и видливи изгледи за пристапување на Западен Балкан во европскиот блок.

Тој исто така предупреди дека неуспехот на ЕУ да развие единствена политика за пристапување на земјите од Западен Балкан може да ги стави земјите во регионот под влијание на трети земји кои се во ривал со Европската унија, пренесуваат полските агенции.

Збигњев Рау учествуваше на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во Брисел во понеделникот, на кој, меѓу другото, беше разговарано и за состојбата на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија2 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа2 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа2 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет3 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет3 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија15 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија19 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија19 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија21 час

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија22 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија22 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие