Контакт

Свет

Нобеловата награда за физика ја делат тројца научници

Објавено пред

Научниците Шјукуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Паризи се добитниците на Нобеловата награда за физика во 2021 година за нивниот „револуционерен придонес во разбирањето на сложените физички системи“, објави Шведската кралска академија на науките.

Манабе (90) е американски државјанин, Паризи е Италијанец, а Хаселман е Германец.

Името на добитникот на наградата за хемија ќе биде објавено в среда, в четврток за литература и в петок за мир.

Наградата за економија ќе биде објавена в понеделник, завршувајќи го годинашниот циклус.

Свет

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Објавено пред

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата, по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето на филмот, кога оружјето пукнало и ја погодило камерманката во градите, се вели во писмената изјава за судот, објавен во неделата.

Во изјавата под заклетва се дадени дополнителни детали за случајното пукање минатиот четврток во Ново Мексико во кое загина 42-годишната Халина Хачинс, а режисерот Џоел Соуза беше ранет, пренесува „Ројтерс“.

На Болдвин му бил даден пиштол за сцената и му било кажано дека не е наполнет, навеле властите во Санта Фе во судските документи.

„ Џоел рече дека Алек седел на клупа и снимал сцена во импровизирана црква и вежбал вкрстено влечење пиштол. Џоел рече дека гледал преку рамото на Хачинс кога слушнал звук налик на удар на камшик, а потоа силен истрел“, тој рекол во изјавата.

Хачинс потоа била погодена во пределот на градите, се наведува во документот.

„ Џоел тогаш нејасно се сеќава како Хачинс се жалела на нејзиниот стомак и како го фатила неговиот среден дел. Џоел исто така рекол дека Хачинс почнала да се тетерави наназад и паднала на земја“, се додава во соопштението.

Халина Хачинс рекла дека не ги чувствува нозете, изјави Рид Расел, снимател кој стоел до неа во моментот на снимањето.

Вознемирениот Болдвин (63) е фотографиран како се гушка и разговара со Мет Хачинс, сопругот на Халина Хачинс и нивниот деветгодишен син во саботата пред хотел во Санта Фе.

Никој не е обвинет за фаталниот инцидент за време на проба во четвртокот на ранчот Бонанка Крик кај Санта Фе, додека канцеларијата на шерифот ја продолжува истрагата.

Неколку медиуми и социјални мрежи изразија загриженост за безбедносните протоколи за снимањето на нискобуџетниот филм, додека самиот Рид изјави дека филмската екипа имала проблеми со продукцијата, вклучително и плаќањето и домувањето. Рид изјави и дека шест лица го напуштиле снимањето на филмот.

Серж Светњој, главниот електричар ангажиран во снимањето, во објава на Фејсбук рече дека ја држел Хачинс за рака додека таа умирала и ја обвини „негрижата и непрофесионалноста“ за нејзината смрт.

Веб-страницата TMZ.com, повикувајќи се на неидентификувани извори поврзани со продукцијата, наведува дека пиштолот што му бил даден на Болдвин претходно го користеле членовите на екипажот за вежби за гаѓање цели надвор од сетот, користејќи вистински куршуми.

Прикажи повеќе...

Европа

Европските земји сакаат боцкави жици на границите

Објавено пред

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, ја оцени како легитимна желбата да се заштитат границите среде мигрантската криза на полската граница.

Европските земји бараат помош од Европската Унија за изградба на ѕидови од боцкава жица и спречување на масовното доаѓање на мигрантите.

Полска побара 350 милиони евра и мобилизира илјадници војници на границата да подигнат ограда на границата со Белорусија.

На прашањето за потребата од таа ограда што ја изгради Полска, Зехофер зборуваше за весникот „Билд“.

„За нас се чини легитимно да ја заштитиме надворешната граница на ЕУ за да спречиме нелегални преминувања“, рече германскиот министер.

Илјадници мигранти, главно од Блискиот Исток, се обидоа да ја преминат границата од август во миграциски потег за кој ЕУ верува дека беше охрабрен од Белорусија како одговор на санкциите на Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Свет

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Објавено пред

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со дрога. Весникот „Семана“ наведува дека Отониел, за да формира мрежа за илегална трговија, воспоставил врски во Панама, Мексико, Доминиканската Република и Белгија.

„Семана“, исто така, наведува дека досието до кое имала пристап, содржи извештај за преговори со емисари на мексиканските картели, калабриската и сицилијанската мафија во Италија и организации за трговија со дрога на Балканот.

Колумбиските вооружени сили го уапсија Отониел за време на операцијата „Озирис“ во рурална област во регионот Ураба. Тој е обвинет за испорака на десетици пратки кокаин во САД, како и за убиства на полицајци, сексуално злоставување деца и регрутирање малолетници.

Во акцијата за негово апсење учествуваа 500 војници, а беа користени и 22 хеликоптери. Според Би-Би-Си, Отониел користел мрежа од селски безбедни куќи. Постојано се селел од една во друга и така се криел од властите. Не користел мобилен телефон, туку комуницирал со курир. Полицијата претходно во скривалиштата наоѓала специјални ортопедски душеци наменети за Отонел. Се наведува дека овие специјални душеци ги користел поради болки во грбот, односно дискус хернија.

Весникот „Ел Тијемпо“ објави дека властите пред две недели на крајот успеале да го утврдат точното место каде бил уапсен нарко-босот. Како што се наведува, неговото движење го следеле повеќе од 50 доушници со помош на сателитски снимки. Во потрагата беа вклучени американски и британски агенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата, по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет2 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен нарко бос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци...

Свет3 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион13 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион16 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија17 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ18 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион20 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион22 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет23 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ23 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 дена

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 дена

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион2 дена

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет2 дена

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија3 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Досие