Контакт

Свет

Новинари првпат влегоа во затвор во кој се заробени пет илјади борци од ИД

Објавено пред

Кога Турција почна офанзива насочена кон расчистување на североисточна Сирија од курдските борци, беа заробени и борци на Исламската држава. Многу од нив веќе долго време се затворени во курдските затвори, а еден од тие објекти се наоѓа во сирискиот град Хасака. Новинарите од агенцијата АФП влегле во една од ќелиите, при што пренесоа ексклузивна приказна за милитантите, сега во портокалови затворски костуми.

Ќелијата се наоѓа во сирискиот град Хасака. Во неа се наоѓаат десетици затвореници чии матични земји не сакаат тие да бидат слободни граѓани, но исто така не сакаат да ги примат назад.

Уште 5.000 затвореници – Сиријци, Ирачани, но и Британци, Французи и Германци се наоѓаат во затворот. Групата е обвинета за злосторства на територии што некогаш биле контролирани од Ирак и Сирија, вклучително и масовни егзекуции, силувања и тортура. За најголем дел од злосторствата има и снимки.

„Сакам да го напуштам затворот и да одам дома кај своето семејство“, вели Асил Матан (22).

Тој го напуштил својот дом во Велс кога имал само 17 години за да му се придружи на својот брат во Мосул, северен Ирак, каде што се формира калифатот на Исламската држава.

Кога неговиот брат бил убиен, тој се префрлил во Рака во Сирија, второто најважно терористичко упориште.

„Сакам да се вратам во Велика Британија“, изјавил тој за АФП додавајќи дека жали што дошол.

Речиси третина од затворениците се пациенти на кои им е потребна итна медицинска помош.

Тие страдаат од тешки болести, како сида и хепатитис, а многу од нив имаат отворени рани на телото.

Лекарското одделение на затворот има капацитет од 300 легла.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Откажано традиционалното доделување на Нобеловата награда во Стокхолм

Објавено пред

Годинешните добитници на Нобеловата награда за медицина, физика, хемија, литература и економија првпат од 1944 година нема да патуваат во Стокхолм за да ги добијат своите награди поради епидемијата на коронавирусот, објавија организаторите.

Наместо церемонија во главниот град на Шведска, победниците ќе добијат медали и дипломи во земјите во кои живеат, се вели во соопштението на Нобеловата фондација.

Наградите традиционално се доделуваат на 10 декември, денот на смртта на шведскиот индустријалец Алфред Нобел, кој ја основа наградата. На тој ден шведската телевизија ќе емитува емисија, во која ќе биде прикажано доделувањето на наградите за оваа година во разни делови на светот, објави Нобеловата фондација.

Норвешкиот комитет за Нобелова награда, кој ја организира Нобеловата награда за мир во норвешката престолнина Осло, објави дека годинашната церемонија нема да се одржи во градското собрание поради пандемијата на коронавирусот, туку во универзитетската сала, каде што беа доделени наградите од 1947 до 1989 година.

Како што е најавено, ќе има ограничен број луѓе на церемонијата во Осло, а лауреатите оваа година ќе присуствуваат на церемонијата лично или преку интернет. Забавата, што традиционално се одржува по доделувањето на Нобеловата награда за мир, е откажана.

Добитниците на Нобеловтаа награда се објавуваат во октомври, а церемониите традиционално се одржуваат на 10 декември во Стокхолм и Осло.

Прикажи повеќе...

Свет

Палестина нема да претседава со Арапската лига поради договорите за нормализација со Израел

Објавено пред

Палестина се откажа од правото да го преземе ротирачкото претседателство со Арапската лига во знак на протест против неодамна потпишаните договори за нормализирање на односите на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин со Израел, пренесува „Франс 24“.

„Државата Палестина одбива да ја забележи во својата историја поврзаноста на нејзиното претседателство со регресијата во вредностите и принципите што беше очигледна на последниот состанок на советот на министри за надворешни работи“, се наведува во соопштението.

Оваа одлука е донесена по ставот на поддршка што го зазеде Секретаријатот на Арапската лига кон ОАЕ и Бахреин, кои ги нормализираа своите односи со Израел притоа прекршувајќи ја Арапската мировна иницијатива. Одредени влијателни арапски држави одбија да го осудат прекршувањето на иницијативата“, изјави палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад ал-Малики, на прес-конференција во Рамалах.

Ал Малики, сепак, истакна дека Палестина нема да се повлече од Арапската лига.

Палестинците претседаваа со последната седница на советот на почетокот на овој месец и требаше да останат во улогата до март. Нивната делегација поднесе предлог-резолуција на состанокот на советот, на кој се собрани министрите за надворешни работи на 22-члениот блок, за осуда на договорот за нормализација.

На 9 септември панарапското тело не издаде резолуција со која го осудува потегот на Абу Даби и Манама за нормализирање на нивните односи со Израел.

Состанокот во Каиро се случи пред друг ваков договор, кој Бахреин го објави со еврејската држава. И двата договора беа потпишани во Вашингтон на 15 септември. Договорите во Заливот се во спротивност со долгогодишната политика на Арапската лига за израелско-палестинскиот конфликт и беа осудени од Палестинците како предавство.

Во 2002 година блокот усвои мировен план предложен од Саудиска Арабија, кој беше обновен неодамна во 2017 година. Тој понуди нормализација само за возврат за целосно повлекување на Израел од териториите што ги окупира во шестдневната војна во 1967 година, палестинска држава со источен Ерусалим како главен град и праведно решение за палестинските бегалци.

Арапскиот план го тргна настрана американската администрација, која по неколку одложувања, го објави контроверзниот мировен план во јануари, кој предвидува анексија на делови од окупираниот Западен Брег од страна на Израел.

Владата на ОАЕ ја поздрави клаузулата од договорот со посредство на САД со која израелската анексија се става во мирување, но Израел посочи дека секое одложување ќе трае кратко и дека неговите планови за анексија остануваат на маса.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција: Санкциите на ЕУ за турската поморска компанија се пристрасни

Објавено пред

Турција денес ја критикува одлуката на Европската Унија за наметнувањето санкции врз турската поморска компанија обвинета за кршење на ембаргото за оружје за Либија воведено од ОН како доказ за двојни стандарди на ЕУ, пренесува РТ.

ЕУ претходно го замрзна имотот на „Аврасија шипинг“, чиј товарен брод „Циркин“ беше вклучен во поморскиот инцидент меѓу Франција и Турција и двете членки на НАТО во јуни. Брисел ја обвини компанијата дека го користела бродот за шверц на оружје во Либија. Анкара го негира тврдењето за трговија со оружје велејќи дека бродот носел хуманитарна помош.

„За нас нема вредност додавањето на нашата поморска компанија на списокот со санкции во контекст на Либија што произлезе од состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ. Многу жално што е донесена толку погрешна одлука кога се прават напори да се намалат тензиите во источен Медитеран. Операцијата ‘Ирини’ на ЕУ го поддржува либискиот воен лидер Калифа Хафтар и ја казнува владата за национално единство призната од ОН“, се вели во соопштението на турското Министерство за надворешни работи.

Воената операција, одобрена од министрите за надворешни работи на ЕУ на 31 март годинава, се спроведува од воздух, на море и со сателити за да се осигури дека сите земји ја почитуваат забраната за обезбедување оружје на страните вклучени во либискиот конфликт.

„Додека помошта што нашата земја ѝ ја дава на легитимната влада е опишана како кршење на ембаргото, игнорирањето на земјите и компаниите што му испраќаат оружје на пучистот Хафтар по копно и воздух, особено ОАЕ, е јасен показател за пристрасниот став на ЕУ“, велат од Министерството.

Во соопштението се вели дека ако ЕУ сака безбедност и стабилност во регионот, треба да се откаже од овој пристрасен став и да дејствува во консултација и соработка со Турција.

Сепак, ЕУ воведе санкции и за уште две други компании: казахстанската „Сигма ерлајнс“ и „Јорданс мед вејв шипинг“ и против двајца Либијци. Еден од нив е Махмуд ал-Верфали за кој ЕУ вели дека е командант во источна Либија, одговорен за убиството на 33 лица и едно масовно погубување. Вториот е Муса Дијаб кого официјалните претставници на ЕУ го обвинија за трговија со луѓе, силување и за убиство на бегалци.

Според либискиот премиер Фајез ал-Сараџ, иако операцијата има цел да го спроведе ембаргото на ОН за вооружување на завојуваните страни на Либија, главно се фокусира на поморските активности во Средоземното Море, а страната на Хафтар – непријател на легитимната либиска администрација – продолжува да прима оружје и муниција главно по воздух и копно, пренсува „Анадолија“.

Во Либија владее граѓанска војна од соборувањето на повеќедеценискиот лидер Моамер Гадафи во 2011 година. Во 2015 година беше формирана влада на национално единство според договорот предводен од ОН, но напорите за долгорочно политичко решение не успеаја поради воената офанзива од страна на силите лојални на пучистот Калифа Хафтар.

ОН ја признаваат владата предводена од премиерот Фајез ал-Сараџ како легитимен претставник на земјата што се бори против нападите на Хафтар. Дипломатските напори за постигнување решение за либискиот конфликт сè уште траат по низата победи на либиската Армија против милициите на Хафтар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија3 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија5 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија5 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет6 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа7 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт8 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија8 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија8 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет9 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија9 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија9 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија11 час

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија19 часа

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет1 ден

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија1 ден

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија1 ден

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија1 ден

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Досие