Контакт

Европа

Новиот вид коронавирус ќе стане доминантен во Германија

Објавено пред

Новиот британски вид коронавирус ќе стане доминантен во Германија, истакна шефот на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Хелге Браун.

„Во моментов гледаме дека веќе сега имаме работа со новиот вид коронавирус во неколку болници. Ова значи дека новиот вид влегол во земјата и дека, како и во другите земји, ќе го потисне стариот и ќе ни создаде проблеми“, изјави Браун за јавниот сервис АРД.

Затоа, посочува тој, сега е важно да се задржи курсот, да се намали бројот на новозаболени што е можно повеќе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Германија планови за постепено олабавување на мерките протв Ковид-19

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел и регионалните лидери се блиску до договор за постепено ублажување на ограничувањата поради коронавирусот, пренесува Ројтерс.

Агенцијата наведува, дека властите во Германија подготвуваат одлука за постепено олеснување на епидемиолошките мерки на денешната средба, но дека правилата може повторно да се заострат доколку бројот на инфекции со Ковид-19 почне да се зголемува.

Според новиот план на владата од 8 март, на исто место ќе можат да се соберат најмногу пет лица од две домаќинства, освен деца на возраст под 14 години, а исто така од тој датум ќе можат да се отворат и цвеќарници, книжарници, градинарски центри, како и салони за услуги и за нега , пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕК разгледува итно одобрување на вакцини против Ковид-19

Објавено пред

Европската комисија објави дека разгледува итно одобрување на вакцините против Ковид-19 како побрза алтернатива на сегашните строги услови што се применуваат при одобрување на вакцините, пренесува Ројтерс.

„ Подготвени сме да разговараме со земјите-членки за сите можни начини за навистина да го забрзаме одобрувањето на вакцините“, рече портпаролот на Комисијата на прес-конференција.

Промената во тактиката може да дојде откако земјите од Источна Европа, вклучително Унгарија, Словачка и Чешка, одобрија руски и кинески вакцини со итни постапки на национално ниво. Нов чекор во ЕУ би значел голем пресврт во одобрувањето на вакцините, бидејќи тоа вклучува процедура што Унијата ја смета за опасна, а пред пандемијата на Ковида-19 да биде резервирана само за исклучително национално одобрување на лекови за неизлечиво болни пациенти, вклучително и третман на рак.

Потенцијалните промени доаѓаат во време кога ЕК и Европската агенција за лекови се под зголемен притисок поради побавното одобрување на вакцините, што придонесе за побавно воведување на вакцини во Унијата, во споредба со САД и поранешната членка на ЕУ, Велика Британија.

Една можност може да биде „итно овластување за вакцини на ниво на ЕУ со заедничка одговорност меѓу земјите-членки“, рече официјален претставник на Европската комисија, истакнувајќи дека процесот може да започне многу брзо доколку владите на ЕУ ја поддржат идејата.

Сè уште не е познато дали постапката за одобрување вонредна состојба во цела ЕУ, доколку е договорена, ќе имплицира на истите услови како и одобренијата за итни случаи издадени на национално ниво, изјави портпаролот на ЕК за Ројтерс.

Европската агенција за лекови (ЕМА) не може да издаде одобренија за итни случаи за вакцини во моментот, потсетува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Европа

Австријците без можност за избор на вакцина

Објавено пред

Скептицизмот во врска со вакцината нa „Астра зенека“ во Австрија е голем и затоа се погласни се барањата на граѓаните за избор на вакцина со која ќе бидат имунизирани. Но, од Министерството за здравство велат дека нема можност за избор и дека граѓаните, без оглед на достапниот серум, треба да ја искористат можноста да се пријават за вакцинација, бидејќи сите одобрени вакцини се ефикасни.

„И покрај скептицизмот кон вакцината, нема да биде можно да се избере вакцината подолго време“, изјави Министерството за агенцијата АПА.

Според сегашната состојба, изборот на вакцина нема да биде можен уште многу месеци, бидејќи сè уште има недостиг на вакцини.

Оние кои не сакаат да се вакцинираат со „Астра зенека“, како што истакнува Министерството, не мора да го сторат тоа, тие можат да се пријават за друг термин, но тогаш не им се гарантира кога ќе се вакцинираат.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 час

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 час

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион2 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет2 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа2 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет3 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија18 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија21 час

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет22 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ24 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие