Контакт

Свет

Нови проблеми за „боинг“, во авионите не работи системот за кислород

Објавено пред

По скандалот со боингот „737 Макс“, се појави нов проблем за оваа американска авиокомпанија. Поранешен вработен тврди дека не работи системот за кислород во авионот „787 дримлајнер“. Џон Барнет, кој 32 години работел во една од фабриките за авионите „боинг“, вели дека секој од патниците во авионот „787 дримлајнер“ може да остане без кислород доколку дојде до нагли промени на висината за време на летот.

Како што пренесе Би-би-си, до ненадејна декомпресија доаѓа многу ретко, но сепак се случува. Тогаш од покривот на авионот се спуштаат маските со кислород, кои на патниците би требало да им обезбедат кислород, за да нема фатални последици.

Барнет тврди дека дури една четвртина од системот за кислород во боингот „787 дримлајнер“ има грешка и најверојатно не би работел кога тоа би било неопходно. Тој тврди и дека неисправните делови намерно се вградени во авионот на производната лента во една фабрика.

Работата на Барнет во фабриката за „боинг“ била контрола на квалитет. Работел во една од најголемите фабрики, компанијата во Норт Чарлстоун во Јужна Каролина.

Свет

Либискиот воен лидер Хафтар прифати примирје без да потпише договор

Објавено пред

Либискиот воен лидер Калифа Хафтар прифати прекин на огнот, рекол германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, по состанокот со бунтовничкиот либиски генерал во Бенгази.

„Прифати да го почитува прекинот на огнот иако не го потпиша договорот на почетокот на неделата во Москва. Тоа е многу важно“, рекол Мас.

Мас се сретна со Хафтар денеска кога средбата меѓу либискиот воен лидер и неговиот главен противник, премиерот Фајез ал-Сераџем, во Москва претходно оваа недела заврши со непотпишување договор за прекин на огнот.

В недела во Берлин треба да се одржи меѓународна конференција за Либија, која на маса треба да ги седне Хафтар и Ал-Сераџем.

Прикажи повеќе...

Свет

Во секташки ритуал убиени 7, а измачувани 14 луѓе

Објавено пред

Седум луѓе се убиени, а 14 биле изложени на мачење во еден верски ритуал одржан во џунгла во Панама. За време на ритуалот десет водачи ги опколиле луѓето, ги мачеле, тепале, палеле и сечеле со мечеви за да се „покајат за своите гревови“.

Тоа се случило на оддалачен ранч, каде што е направена импровизирана црква на малку познатата секта Нова божествена светлина, а кога стигнала полицијата со хеликоптери, успеала да спаси 14 члена на автохоната група Нгабе Бугле, кои биле врзани и удирани со дрвени стапови и библии, пренесе АП.

На два километра од ранчот локалните власти пронашле тела на шестмина деца и една возрасна бремена жена, а се додава и дека еден од осомничените бил дедо на убиените деца.

Како што се наведува, се работи за релативно нова секта во таа област и се смета дека дејствувала приближно три месеци. Нгабе Бугле е најголема доморотска група, а областа во која живеат е толку многу оддалечена што повредените морало да бидат транспортирани со хеликоптер.

Прикажи повеќе...

Свет

ФБИ уапси група неонацисти кои планирале насилства

Објавено пред

ФБИ уапси тројца припадници на неонацистичка група кои планирале на собир за поддршка на поседувањето оружје да предизвикаат насилство и да почнат меѓурасни судири.

Тие биле уапсени во сојузната држава Мериленд и ќе се појават пред федералниот суд, објави „Њујорк тајмс“ повикувајќи се на неименуван извор од полиција.

Неколку илјади приврзаници на поседувањето оружје за понеделник планираат голем собир во Ричмонд во Вирџинија како одговор на новата иницијатива на демократите за заострување на законот за поседување оружје.

Гувернерот на Вирџинија, Ралф Нортмен вчера прогласи вонредна состојба и забрани носење огнено оружје и друго оружје околу зградата на локалната влада за време на викендот нагласувајќи дека постојат кредибилни закани на екстремистички групи кои планираат да присуствуваат на собирот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија8 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа8 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ10 часа

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија10 часа

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ10 часа

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет10 часа

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ11 час

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион14 часа

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Свет14 часа

Седум членови од Претставничкиот дом ќе го водат случајот против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес испрати резолуција за отповикување на претседателот Доналд Трамп до Сенатот.  Со тоа се создадени услови...

Свет1 ден

(Видео) Вулканот Таал направи пустош на Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот...

Свет1 ден

Путин го предложи Михаил Мишустин за нов премиер на Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, пред државната Дума за премиер го предложи Михаил Мишустин, претседател на Руската федерална даночна служба. „Претседателот...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Очекуваме одлука за почеток на преговорите со ЕУ пред самитот во мај

„Влегуваме во важен период во кој очекуваме сериозни исчекори напред кон реализација на една од нашите суштински стратешки цели –...

Естрада1 ден

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Холандија

Пејачот Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Ротердам, Холандија. За настапот на Гарванлиев одлучи МРТ на интерен...

Македонија1 ден

Дополнително покачување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници

Дополнително зголемување на платите од 5 отсто ќе добијат и здравствените соработници во јавното здравство. Покачувањето на платите на здравствените...

Свет1 ден

Медведев поднесе оставка од премиерската функција

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска поднесе оставка од позицијата, а рускиот претседател Владимир Путин планира да го назначи за заменик-претседател...

Топ1 ден

Скопјанец под истрага за нелегална набавка на хашиш од Албанија

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори истрага против скопјанец кој е осомничен дека од Албанија набавил хашиш смола и хашиш масло...

Македонија1 ден

(Видео) Судењето за „ТНТ“ повторно одложено поради здравствената состојба на Трајковски

Судењето за случајот „ТНТ“ повторно се одложи поради здравствената состојба на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски. Претходно судечкиот...

Македонија1 ден

Рустеми: На Тони Трајковски да му се суди посебно, не дај Боже може да почине

Обвинителот Бурим Рустеми по вторпат бара одвојување на постапката во „ТНТ“, односно на обвинетиот ексградоначалник Тони Трајковски да му се...

Македонија1 ден

За новогодишно украсување низ земјава потрошени 675 илјади евра

Новата 2020 година украсено ја дочекаа Градот Скопје и 20 општини и за тоа се потрошени 675 илјади евра. Споредено...

Досие