Контакт

Свет

Новозеландски авион на лет до Кина вратен зашто не бил регистриран

Објавено пред

Авион на новозеландската авиокомпанија „Ер Њу Зеланд“ на лет до Шангај е вратен од административни причини, а инцидентот ќе нема политички импликации врз нашите односи со Кина, изјави денеска премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн.

Авионот, со околу 270 патници, го напуштил Аукленд во саботата околу полноќ, но по неколку часа патување, свртел и се вратил назад, соопшти превозникот, кој делумно е во сопственост на владата, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Ардерн рекла дека сите авиони што летаат кон Кина мора да бидат регистрирани, што не било случај со ова патничко летало, информира АП.

Авиокомпанијата се извини што им ги расипала плановите на патниците велејќи дека и вработените се длабоко разочарани и фрустрирани од ситуацијата.

Објавено е дека во меѓувреме сите клиенти пристигнале во Шангај.

 

Регион

Вучиќ по средбата со Помпео: Moже да сметаме на американска поддршка за укинување на таксите

Објавено пред

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, вечерва како продуктивен го оцени разговорот со српскиот претседател Александар Вучиќ во врска со дијалогот Белград-Приштина и пристапот на Србија во ЕУ.

Тој ова го напиша на својот профил на „Твитер“ по средбата во Њујорк.

„Нормализацијата на односите со Косово ќе ги зајакне стабилноста и просперитетот на Србија, Западен Балкан и трансатлантската заедница“, наведува Помпео во објавата.

Српскиот претседател по средбата порача дека Србија може да смета на американска поддршка кога станува збор за укинување на таксите и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

„Зборувавме долго за сè. Тој сакаше да слушне што мисли Србија пред сè за решавање на косовскиот проблем. Ми се чини дека на најкраток и наједноставен начин го претставив ставот на Србија“, напиша на „Инстаграм“ српскиот претседател.

Средбата меѓу Вучиќ и Помпео траела подолго од очекуваното, околу два часа, пренесуваат српските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

„Лекари без граници“: Брод со над 100 мигранти е потонат во близина на Либија

Објавено пред

Организацијата „Лекари без граници“ денеска изрази стравување дека брод со повеќе од 100 мигранти потонал во близина на брегот на Либија.

„Имаме многу причини да стравуваме дека се случило најлошото и дека се изгубени повеќе од сто животи“, соопштија од организацијата на „Твитер“.

Либиската крајбрежна стража нема објавено информации за инцидентот.

Брод со 250 луѓе, претежно од Еритреја, потона минатиот месец источно од Триполи – 134 од нив веа спасени, а 115 се водат за исчезнати.

Прикажи повеќе...

Регион

Амфилохие: Ѓукановиќ не знае што е црква, тој не е ни крстен

Објавено пред

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохие денеска во врска со критиките што можат да се слушнат во Црна Гора, изјави оти е апсолутна бесмислица дека тој е експонент на некоја големасрпска, проруска идеја, наведувајќи притоа дека не е заинтересиран за политика, туку дека се грижи за народот, иако понекогаш може да му излета некој поостар збор.

„Мило Ѓукановиќ е човек политичар, тој е партиски човек, за него црквата е иста како партија. Тој не знае што е црква, не може ни да знае бидејќи не е крстен“, рече митрополитот Амфилохие во интервју за Радио-телевизија Србија (РТС).

Тој, исто така, истакна дека со признавањето на Косово како независна држава, црногорските власти направиле предавство на Црна Гора.

На прашањето за неговите врски со српскиот претседател Александар Вучиќ, митрополитот Амфилохие изјави дека се плаши од неговите изјави за некаква демаркација, бидејќи тој е за целовито Косово што припаѓа на Србија.

„Јас се грижам за луѓето, а не за политиката, не припаѓам на ниту една партија“, рече Амфилохие во интервјуто, нагласувајќи дека црногорските власти би сакале „партиска црква“.

Прикажи повеќе...

Најново

Hitech3 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија10 часа

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија12 часа

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија12 часа

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија13 часа

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија14 часа

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет15 часа

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет15 часа

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет15 часа

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет15 часа

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија16 часа

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Регион1 ден

Според Мета, Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија

Албанскиот претседател Илир Мета вели дека „Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово – Србија“. Во изјавата што...

Свет1 ден

Литванија со јод ќе се бори против радијацијата

Литванската влада соопшти дека ќе купи повеќе од четири милиони таблети јод во вредност од 900.000 евра, бидејќи соседна Белорусија...

Регион1 ден

Меркел: Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе се приклучи на ЕУ

Европа ќе биде целосно обединета кога Западен Балкан ќе влезе во Европската Унија, рече германската канцеларка Ангела Меркел. Таа ја...

Европа1 ден

Французи зеле 40 килограми песок од Сардинија, се соочуваат со казна до 6 години затвор

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години....

Топ1 ден

Расправија за пасишта во Арачиново заврши со пукање, едно лице е рането

Расправија околу пасиштата во Арачиново завршила со пукање, при што едно лице е рането. Како што информира МВР, вчера во...

Топ1 ден

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа

Полицајци фатиле струмичанец додека се обидувал да ограби куќа. Според МВР, синоќа во 21:00 часот на улица Панче Пешев во...

Македонија1 ден

Во државата нема вештак што ќе оцени дали Исмет Гури преправал потписи

Нова пауза на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ даде судијката Марија Клетничка. Советот, по паузата, одлучи да не го...

Македонија1 ден

Катица не ги иззема Фетаи и Бубевски

  Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева, не ги иззема обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од застапување во...

Македонија2 дена

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Досие