Контакт

Европа

Нов инцидент во Виена: Авганистанец нападнал припадник на обезбедувањето на Парламентот

Објавено пред

Рано утрово во Виена се случил нов напад, пренесуваат тамошните медиуми. Овој пат напаѓачот бил државјанин на Авганистан кој нападнал член на обезбедувањето пред државниот парламент. Авганистанецот се обидел да го извлече човекот од автомобил, но овој успеал да го запре со помош на солзавец.

Напаѓачот, како што беше соопштено на прес-конференција во Министерството за внатрешни работи, не бил вооружен и никој не бил повреден при инцидентот, кој е трет во текот на една недела во австриската метропола.

Државјанин на Австрија со египетско потекло во неделата кон понеделникот со нож нападна војник кој ја обезбедувал резиденцијата на иранскиот амбасадор. Дваесет и двегодишниот напаѓач, за кого властите информираа дека бил поврзан со политичкиот ислам, бил ликвидиран при нападот. Минатата среда уште еден Авганистанец со нож нападна минувачи во близина на познатиот парк Пратер, притоа повредувајќи тричлено семејство.

За денешниот напад, австриската полиција не даде повеќе детали. Инаку, во Виена е дадена наредба за зголемен надзор пред сите странски претставништва.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Европа, Русија и Кина подготвуваат нов договор за Иран

Објавено пред

Од

Дипломатите од Европа, Кина и Русија ќе разговараат за нов договор со кој на Иран ќе му биде понудена финансиска помош во замена за запирање на развојот на балистички проектили и мешање во политиката во регионот. Ваквата постапка е покрената со надеж дека ќе се спаси нуклеарниот договор од 2015 година, пренесуваат германските медиуми.

Според информациите, претставниците ќе се состанат во Виена следната недела, под водство на високиот дипломат на Европската унија, Хелга Шмид, со цел да разговараат за следните чекори по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, за повлекување од нуклеарниот договор со Иран, донесена на 8 мај.

На средбата ќе присуствуваат дипломати од Германија, Франција, Велика Британија, Русија и Кина, но САД нема да имаат свој претставник. Засега не е јасно дали на средбата ќе има ирански претставници.

Според договорот од 2015 година, Иран ја запре својата нуклеарна програма во замена за укинување на повеќе санкции од Западот. Една од главните забелешки на администрацијата на Трамп е дека со договорот не се опфатени иранската ракетна програма и поддршката која земјата ја дава на вооружените групи на Блискиот Исток, кои западните земји ги сметаат за терористи.

Прикажи повеќе...

Европа

Каталонскиот претседател во новата влада вклучи министри кои сè уште се во затвор

Објавено пред

Од

Новиот каталонски претседател, Квим Тора, формираше нова каталонска влада што вклучува двајца поранешни министри кои се наоѓаат во затвор и двајца кои се во егзил поради обидот за прогласување на независност на Каталонија.

Поборникот за независнот, Тора, денеска ја објави одлуката за назначување на членови на новата влада, но Мадрид би можел да го блокира процесот. Инаку, претседателот на Каталонија е исто така претседател и на регионалната влада.

Шпанската влада и натаму ја има власта врз оваа покраина, воведена на 27 октомври минатата година поради едностраното прогласување на независност која не заживеа. Властите во Мадрид го доведуваат во прашање именувањето на министри кои во моментов се наоѓаат во затвор или во егзил.

Од 13 советници во регионалната влада, двајца, Жорди Турул и Џозеп Рул, се наоѓаат во затвор недалеку од Мадрид. Покрај тоа, Тони Комин и Луис Пуиг живеат во егзил во Белгија каде што избегаа заедно со поранешниот претседател, Карлес Пучдемон, по падот на регионалната влада.

Турул и Рул на Твитер објавија дека ја прифаќаат должноста. Квим Тора, кој во понеделникот во парламентот на Каталонија беше избран за претседател, беше фаворизиран и од Пучдемон. Инаку, тој и понатаму се смета за легитимен претседател на Каталонија.

Пучдемон во Германија ја чека одлуката на судот за шпанското барање за негова екстрадиција. Шпанија сака да му суди за бунт, заедно со други сепаратисти кои учествуваа во обидот за отцепување.

Прикажи повеќе...

Европа

Медведев ќе ги задржи Лавров, Шојгу и Новак како министри во владата

Објавено пред

Од

Рускиот премиер Дмитри Медведев му ги претстави на рускиот претседател Владимир Путин кандидатите за министерски места, а според предлогот, министри за надворешни работи и за одбрана остануваат Сергеј Лавров и Сергеј Шојгу.

Медведев предложил и на местата министер за енергетика, економија и спорт да останат Александар Новак, Максим Орешкин и Павел Колобков, пренесе „Тас“. Александар Коновалов повторно е предложен за министер за правда.

Рускиот премиер предложил и новиот министер за развој на далечниот исток да биде Александар Козлов, актуелен гувернер на провинцијата Амур.

Своите предлози Медведев му ги претстави денеска на рускиот претседател Путин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет2 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија2 часа

Пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд во Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев....

Македонија12 часа

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија13 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија19 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија21 час

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија1 ден

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Досие