Контакт

Свет

Нов конфликт меѓу Киргистан и Таџикистан – шестмина повредени

Објавено пред

Најмалку шест лица се повредени денеска кога киргистанските и таџикистанските граничари размениле оган поради судирите за блокиран пат, јавија локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Границата меѓу двете земји, каде што се наоѓаат руските воени бази и кои се тесно поврзани со Москва, е слабо демаркирана, објави „Ројтерс“.

Киргистанските власти соопштија дека граѓаните на Таџикистан го блокирале патот меѓу центарот на провинцијата Баткен и киргистанското село Исфан.

Граничарите од двете страни успеале да го деблокираат патот, но потоа бил разменет оган.

Киргистанските власти изјавија дека таџикистанските граничари истрелале минофрлачи, пренесе АП.

Таџикистанските власти не дадоа никакви најави за конфликтот, но руската агенција „Спутник“ на таџикистански извести дека шестмина Таџикистанци се ранети.

Границата меѓу Таџикистан и Киргистан е често место на конфликти, а во 2021 година 55 луѓе загинаа во судирите што избувнаа во близина на границата во спор за правата на водата и поставувањето камери за надзор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Иран ќе преземе казнени мерки против Грција поради заплената на нафта

Објавено пред

Иран одлучи да преземе казнени мерки против Грција поради заплената на иранска нафта кај грчкиот брег, објави „Нур њуз“.

dobivaj vesti na viber

„Нур њуз“ – близок до највисокиот ирански орган за државна безбедност, не објави какви мерки ќе преземе Иран, пренесе „Ројтерс“.

Претходно Иран го повика швајцарскиот амбасадор, кој ги застапува американските интереси во Техеран, да реагира против американското запленување на иранска нафта од брод со кој управувала Русија во близина на Грција, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи што го пренесуваат иранските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Објавено пред

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето на Киев за протерување на руските сили од најголемата украинска нуклеарна централа Запорожје.

dobivaj vesti na viber

Шефот на инспекторатот, Олег Кориков, го критикуваше генералниот директор на агенцијата, Рагаел Гроси, кој на почетокот на неделава на Светскиот економски форум во Давос изјави дека во Запорожје се пронајдени големи резерви на плутониум и збогатен ураниум кои може да се користат за производство на нуклеарно оружје.

„Многу е тажно кога висок функционер на МААЕ објавува ‘дебели’ лаги руска пропаганда“, рече Кориков, жалејќи се дека МААЕ не одговорила на барањата на Украина да направи повеќе за борба против рускиот нуклеарен тероризам.

Непосредно пред инвазијата на Украина, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Украина го користи знаењето од советската ера за да направи сопствено нуклеарно оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Украински гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Објавено пред

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на тој источен украински регион, Серхи Хаидаи.

dobivaj vesti na viber

Хаидаи објави дека руските сили влегле во Северодоњецк, клучниот град во Луганск и најголемиот град во регионот на Донбас, кој се уште е под контрола на украинските сили.

Оштетени се околу 90 отсто од зградите во Луганск, рече Хаидаи, додавајќи: „Русите нема да можат да го окупираат Луганск во наредните денови, како што предвидоа аналитичарите“.

„Имаме сила и ресурси да се браниме, но можно е да мораме да се повлечеме од некои делови за да не бидеме опколени“, рече Хаидаи.

Ако руските сили го освојат Северодоњецк, тоа ќе значи дека тие го контролираат целиот Луганск.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Свет38 минути

Украински гувернер: Ќе мораме да се повлечеме, Русите влегоа во Северодоњецк

Украинските сили можеби ќе треба да се повлечат од последното упориште во Луганск за да избегнат заробување, тврди гувернерот на...

Македонија10 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион10 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет14 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа15 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија19 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет19 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија20 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија20 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион21 час

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет21 час

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија21 час

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија22 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет23 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет24 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет1 ден

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија2 дена

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт2 дена

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија2 дена

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...