Контакт

Свет

Нов Стратегиски концепт на НАТО, Русија стана директна закана

Објавено пред

Нов Стратегиски концепт на Алијансата усвоија денеска шефовите на земјите членки на НАТО во Мадрид со кој се поставени приоритетите и клучните задачи за следната деценија.

dobivaj vesti na viber

Новиот Стратегиски концепт ја опишува безбедносната средина со која се соочува Алијансата и ја наведува клучната цел на НАТО да обезбеди квалитетна колективна одбрана.

„Документот поставува три клучни задачи за НАТО во следната деценија. Тоа се одвраќање и одбрана, спречување и управување со кризи и кооперативна безбедност“ – се вели во соопштението.

Како што претходно беше најавено, во стратегискиот концепт Руската Федерација се оценува како „директна закана“.

„Документот ја дефинира Русија како најзначајна и најдиректна закана за безбедноста на сојузниците, а по првпат се занимава и со Кина и предизвиците што Пекинг ги поставува за безбедноста, интересите и вредностите на сојузниците“ – се наведува во новиот концепт.

Исто така, во документот се споменува борбата против климатските промени како прашање кое се дефинира како дефинирачки предизвик на новото време.

Стратегискиот концепт на НАТО е документ кој се ажурира секоја деценија и е втор најважен документ на Алијансата. Со Стратегискиот концепт НАТО ги реафирмира вредностите на Алијансата, дава колективна процена на безбедносните предизвици и ги насочува политичките и воените активности.

Претходниот Стратегиски концепт на НАТО беше усвоен на состанокот во Лисабон во 2010 година.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека НАТО ќе ги зајакне своите обврски кон Украина, а земјата може да се потпре на „континуираната поддршка“.

„Украина може да смета на нас онолку долго колку што е потребно“ – рече тој.

Додаде дека оваа „непоколеблива“ посветеност значи поголема воена и финансиска помош.

Свет

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Објавено пред

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже дали нападот бил инспириран од фатвата што поранешниот ирански врховен лидер ја издаде против писателот.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за американски „Њујорк пост“, објавено денеска, тој изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди – „Сатански стихови“ и дека идејата за нападот ја добил откако на Твитер видел дека писателот ќе биде гостин во Chautauqua во Њујорк.

Токму поради таа книга Хомеини издаде фатва во 1988 година и ги повика муслиманите да го убијат Ружди. Техеран понуди награда од 3 милиони долари за тоа.

Ружди минатиот петок требаше да одржи предавање во Чаутауква за уметничката слобода, но 24-годишниот Матар го нападна со нож. Иако состојбата на 75-годишниот писател роден во Индија и понатаму е критична, тој бил изваден од машината и почнал да зборува.

„Го почитувам ајатолахот. Мислам дека тој е одлична личност. Ќе кажам само толку за тоа“ вели Матар.

„Не ми се допаѓа толку многу. Тој е некој што го нападна исламот, ги нападна неговите верувања и религиозниот систем“ – нагласи напаѓачот за Ружди додавајќи дека гледал видеа од него.

Инаку. семејството на Матар дошло во САД од Либан, најпрво се населило во Калифорнија, пред неговите родители да се разведат. Таткото се вратил во Либан, а мајката се преселила во Њу Џерси, пишува „Њујорк Тајмс“.

Мајката на Матар изјави дека тој се вратил од патувањето на Блискиот Исток во 2018 година како променет човек и дека станал поповлечен и попосветен на исламот. По нападот на Ружди, мајката се одрече од својот син и рече дека не разговарала со него од инцидентот.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Бугарија фатен шверцер со 106 килограми хероин вреден околу 5 милиони евра

Објавено пред

Бугарската царина запленила 106 килограми хероин во вредност од околу 5 милиони евра пронајден во автомобил управуван од 38-годишен маж со француско и турско државјанство.

dobivaj vesti na viber

Со пријавениот Х.А во автомобилот биле неговата сопруга, нивните две малолетни деца, како и нивните две кучиња.

Според методот „анализа на ризик“, автомобилот е пренасочен на детален царински преглед.

Цариниците пронашле вкупно 210 пакети сокриени во подот под предното седиште и во резервната гума на автомобилот. Од нив 209 содржеле прашкаста материја со светло беж боја која при тестирање со наркотест на терен реагирала на хероин, додека супстанцијата од последното пакување на хашиш.

Човекот е приведен, а како што соопштија бугарските обвинители, тој може да заврши зад решетки до 20 години поради трговија со дрога.

Прикажи повеќе...

Свет

Разорна експлозија во џамија во Кабул, скршени се прозорците на околните згради

Објавено пред

Во денешната разорна експлозија за време на вечерната молитва во џамија во Кабул загинаа голем број луѓе, соопшти локалната полиција без да го наведе точниот број на жртви.

dobivaj vesti na viber

Талибански разузнавач, кој сакаше да остане анонимен, во разговор со новинарот на Ројтерс изјави дека дури 35 лица се ранети или убиени, но дека бројот на жртви може да биде поголем.

Во извештајот на Ал Џезира се вели дека талибанските власти соопштиле дека 20 лица ги загубиле животите.

Брзата помош во Кабул на Твитер објави дека примила 27 пациенти ранети во експлозијата, меѓу кои и седумгодишно дете.

Граѓаните на Кабул велат дека од силината на експлозијата во северниот дел на главниот град, искршени се стаклата на околните згради.

Имамот на џамијата е меѓу загинатите, а бројот на жртви може да се зголеми, изјави анонимен извор на Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Напаѓачот на Ружди: Прочитав неколку страници од неговиот роман, го нападна исламот

Хади Матар – напаѓачот на познатиот писател Салман Ружди рече дека го почитува ајатолахот Хомеини, но не сакаше да каже...

Регион8 часа

Сопственикот на автобусот кој се преврте во Бугарија доби 99 прекршоци и казна од 30.000 евра

Во врска со сообраќајната несреќа што се случи на автопат во Бугарија на 14 август, во која учествуваше автобус од...

Регион10 часа

Курти: Имаме јасна визија, сакаме членство во НАТО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел изјави дека Косово сака членство во воената алијанса НАТО. „Имаме јасна визија. Сакаме...

Регион11 час

Вучиќ од Брисел: За Србија мирот и стабилноста се од клучно значење, утре ќе имаме тешки разговори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во Брисел и денеска се обрати на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...

Македонија12 часа

Мицкоски: Власта нема поддршка во парламентот за уставни измени и се плаши од избори

„Некако со ковидот немам среќа, пред две години и сега сум заразен со вирусот и тоа ме попречува во мојот...

Македонија12 часа

Бугарските историчари: Она што за нас е буквална вистина, за многу луѓе во Македонија звучи како вистинска револуција

Бугарската вистина ќе биде револуција во Македонија затоа што досега сме учеле сосема други факти во нашите историски учебници. Ова...

Македонија12 часа

Обвинителството започна истрага за грабнатото бебе во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишна скопјанка осомничена за кривично дело...

Македонија16 часа

Не е пријатно, но провокации имало секогаш, рече Маричиќ за исвиркувањето на македонскиот јазик на забавата за Рамковниот договор

На вицепремиерот Бојан Маричиќ не му било пријатно кога чул како група граѓани на прославата за Рамковниот договор ја исвиркаа...

Македонија17 часа

Таравари бара формирање техничка влада

Потпретседателот на Алијанса за Албаниците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари бара итно формирање на техничка влада. Во објава на...

Македонија17 часа

Каде и да сме, мора да бидеме горди дека сме родени во Македонија, порача Стојменова, која стана министерка во словенечката влада

Емилија Стојменова Дух, доктор на науки и вонредна професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, од неодамна е министерка за дигитализација...

Македонија17 часа

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување...

Свет18 часа

Шолц: Војната е на Путин, а не на рускиот народ

„Граѓаните на Русија не ја почнаа војната, но мора јасно да кажеме дека ја поддржуваат“, изјави во понеделникот вечерта финската...

Европа19 часа

(Видео) Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина...

Свет19 часа

Жена од Саудиска Арабија е осудена на 34 години затвор поради користење Твитер

Салма ал Шебаб (34) е осудена на 34 години затвор бидејќи користела Твитер за да ги следи неистомислениците и активистите,...

Свет19 часа

Алигатор убил жена откако не сакајќи паднала во езеро додека работела

88-годишна жена е убиена од алигатор откако случајно паднала во езеро додека работела во градината на заедница на постари лица,...

Свет19 часа

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник, а пренесува „Јонхап“. Лансирањето се...

Свет20 часа

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во...

Македонија1 ден

(Видео) Невреме во Неготино – паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили

Големото невреме кое денеска го зафати Неготино зад себе остави паднати дрвја, бандери, поплавени дуќани и автомобили. Силниот ветер носел...

Топ1 ден

Скопјанка киднапирала бебе во ГТЦ и со такси го однела во Ѓорче Петров

Денеска полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот...

Македонија2 дена

Вилма Русковска е суспендирана, дисциплинска за уште две обвинителки

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска добила решение за суспензија.  Според информации на „Макфакс“, одлуката е...