Контакт

Свет

Норвешка ја одложи одлуката за вакцината на „Астразенека“

Објавено пред

На Норвешка ѝ треба повеќе време да процени дали да продолжи да ја користи вакцината на „Астразенека“ или да ја исклучи од програмата за вакцинација, изјави денеска министерот за здравство, Бент Хеј.

Норвешкиот Институт за јавно здравје препорача да се прекине употребата на вакцината на „Астразенека“, но на владата ѝ требаат повеќе информации пред да донесе конечна одлука.

Властите ја прекинаа вакцинацијата со оваа вакцина на 11 март откако мал број вакцинирани млади беа хоспитализирани поради комбинација на згрутчување на крвта, крвавење и ниско ниво на тромбоцити, а некои од нив починаа.

„Владата верува дека нема доволно добра основа да постигнеме конечен заклучок дека вакцината треба да се отстрани од норвешката програма за вакцинирање во овој момент“, рече Хеј.

Тој додаде дека владата ќе назначи комисија за понатамошно анализирање на сите достапни податоци и до 10 мај ќе достави извештај.

Европа

Во Германија опаѓа бројот на новозаразени, се вакцинираат милион луѓе на ден

Објавено пред

Германијa бележи понатамошен пад на новoзаразени со коронавирус, што за некои германски виролози е показател дека третиот пандемиски бран се повлекува.

„Мислам дека сме на добар пат. Во моментов вакцинираме околу милион граѓани на ден во Германија и ако продолжиме вака, има причина за оптимизам”, рече Сандра Циесек, директорка на Институтот за медицинска вирологија на Универзитетот во Франкфурт, во разговор за неделниот поткаст на јавниот сервис ГДР на тема пандемијата на коронавирусот.

Таа објасни дека факторите како што се засиленото вакцинирање и тестирање и променетото однесување на луѓето со доаѓање на потопло време и подолг престој на отворено заеднички влијаат на опаѓачкиот тренд на бројот на новозаразени.

Циесек ја повтори оптимистичката процена на здравствениот портпарол на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД), Карл Лаутербах, кој вчера рече дека летото ќе биде добро.

На промената укажува и сè поголемото олеснување на мерките во некои сојузни покраини.

Баварија на крајот на мај најави отворање хотели за престој на туристи, а и некои други сојузни покраини, како Мекленбург-Западна Померанија и Бранденбург, најавија отворање на угостителството.

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан ги повика сојузните покраини претпазливо да се отворат во угостителската индустрија, што пред сè се однесува на понудата на отворено.

Оваа недела треба да бидат донесени и одредби со кои вакцинираните се изземаат од придржување кон мерките против пандемијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Чавушоглу: Одбиваме каква било дискусија за можна промена на границите на Балканот

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска во Сараево изјави дека неговата земја одлучно одбива каква било дискусија за можни гранични промени на Балканот и сака да ја види зачувана стабилноста во регионот, со јакнење на соработката меѓу земјите.

Шефот на турската дипломатија престојуваше во официјална посета на Босна и Херцеговина, каде што пристигна од Словенија. По состанокот со министерката за надворешни работи на БиХ Бисера Турковиќ, тој им изјави на новинарите дека во Љубљана добил уверување дека тамошните власти во никој случај не стојат зад нон-пејперот што се појави во медиумите и со кој се сугерира на потребата за промена на границите на регионот за да се формираат големи етнички држави, а БиХ да се подели.

„Словенија на кој било начин не ги поддржува ставовите изразени во нон-пејперот, ниту е нивен автор“, рече Чавушоглу, додавајќи дека оние што пишуваат и пласираат такви дела го прават тоа со крајни намери.

Министерката Турковиќ потврди дека од Чавушоглу добила уверувања дека Турција силно ги поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на БиХ.

Во одделни интервјуа за некои дневни весници на Босна и Херцеговина, Чавушоглу рече дека дури и дебата за суверенитетот или територијалниот интегритет на БиХ или која било земја во регионот ја загрозува стабилноста не само на таа земја туку и на нејзините соседи, регионот и континентот.

„Ако ја земеме БиХ како пример, зборуваме за ситуација што може да ја загрози стабилноста на Балканот, па дури и на Европа. Турција, како балканска земја, дава целосна поддршка на политичкото единство и територијалниот интегритет на БиХ“, рече Чавушоглу.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија разгледува која вакцина ќе биде третата доза за стари лица и ранливи групи

Објавено пред

Британски официјални лица разгледуваат кои вакцини против ковид-19 ќе обезбедат најдобра заштита за ранливите луѓе подоцна оваа година, но одлуката сè уште не е донесена, изјави денеска министерот за вакцини Надим Захави.

Велика Британија е втора земја во светот според стапката на вакцинација на населението против Ковид-19, а најмалку половина од возрасната популација ја прими првата доза.

Владата сега размислува за трета доза за вакцинирање на постари и ранливи групи наесен откако целата возрасна популација ја прими втората доза.

„Лекарите сè уште не одлучиле дали да се посветат на тоа за да обезбедат поголем имунитет за најранливите или да ја зголемат трајноста на заштитата, или пак да бараат варијанти“, изјави Захави за „Скај њуз“.

На прашањето дали луѓето постари од 50 години би добиле дополнителна засилена доза, Захави повтори дека сè уште не донеле одлука.

Како што коронавирусот мутира и се појавуваат нови, многу позаразни варијанти, како што се јужноафриканската и бразилската, предизвикот за експертите е дали постојните вакцини ќе бидат подеднакво ефикасни против нив.

За да се зголеми интензитетот на истражување на вакцините против новите варијанти, Велика Британија најави дополнителни 30 милиони фунти во истражувачката лабораторија во Портон Даун.

Министерот за здравство Мет Хенкок рече дека инвестицијата треба да и обезбеди на Велика Британија подобра заштита од заканите од нови варијанти на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија3 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија3 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет4 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион4 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет4 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет4 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија6 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион17 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет18 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет18 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија19 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија21 час

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа23 часа

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија24 часа

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие