Контакт

Свет

Нуклеарна војна меѓу Индија и Пакистан би одзела 125 милиони животи

Објавено пред

Нуклеарна војна меѓу Индија и Пакистан би можела да убие до 125 милиони луѓе за само неколку дена надминувајќи го бројот на загинати во Втората светска војна и да почне светско уништување на животната средина, покажува новата студија цитирана од РТ.

Објавена во „Сајанс адвенсес“, студијата предвидува огромен број загинати во случај на таков конфликт за кој се вели дека може да ги намали глобалните температури до ниво споредливо со последната ледена доба.

„Таква војна ќе ги загрози не само местата каде што би можеле да бидат насочени бомбите туку и целиот свет“, вели коавторот на студијата и професор по еколошки науки на Универзитетот „Рутгерс“, Алан Робок.

Секое детонирано нуклеарно оружје може да збрише дури 700.000 луѓе, покажуваат компјутерските симулации на студијата, а експлозиите може да испратат толку многу саѓи и остатоци во атмосферата што ќе предизвикаат нуклеарна зима, која ќе доведе до брз пад на температурите, расипувања на земјоделските култури и масовно гладување.

Иако Индија и Пакистан поседуваат околу 300 нуклеарни оружја, студијата сугерира дека бројот би можел да достигне до 500 до 2025 година за кога истражувачите во своите компјутерски симулации пресметале дека би можела да избие хипотетичката војна.

Свет

Охајo: Маж во црква заразил 91 лице

Објавено пред

Човек заразен со коронавирус отишол во црква кон средината на јуни, по што се заразиле уште 91 лице, меѓу кои и 53 кои биле во црквата во тоа време.

Гувернерот на Охајо, Мајк Дивајн изјави дека инфекцијата се шири како шумски пожар и ги замоли граѓаните кои одат на миса да носат заштитни маски.

Во овој случај на ширење на коронавирусот, 56-годишен маж отишол на миса, по што 53 лица се разболеле. После тоа, од тие 53 лица, 18 од нив го пренеле вирусот на најмалку уште едно лице.

Сопругата и двете деца на верникот, од кој започнало жариштето, исто така се разболеле.

Прикажи повеќе...

Свет

Службеник на шведското МНР издал визи за 100 Авганистанци на лажна основа

Објавено пред

Вработен во Министерството за надворешни работи на Шведска се соочува со затворска казна откако беше уапсен за издавање на повеќе од 100 визи за мигранти од Авганистан на лажна основа, пренесува шведскиот радиодифузер СВТ.

Службеникот, сега поранешен вработен во министерството, им издал најмалку 121 виза за постојан престој на луѓе од Авганистан додека работел во Шведската амбасада во Исламабад, Пакистан.

Според обвинителот Арне Форс, службеникот ги игнорирал очигледните предупредувачки знаци кај авганистанските баратели, вклучително и фалсификувани документи што сугерираат дека шведската компанија „Ериксон“ поканила дел од Авганистанците да учествуваат на тениски турнир.

„Мислам дека ќе побарам затворска казна“, изјави Форс за СВТ.

Адвокатот на поранешниот вработен во Министерството, Томас Бодстром, ги отфрли сите обвиненија, тврдејќи дека целата работа се заснова на погрешна претстава од страна на Шведскиот миграциски одбор и дека неговиот клиент не направил грешки.

„Ова е конфликт со Законот за работни односи што излезе од контрола“, тврди Бодстром.

Во 2018 година, шведскиот Национален завод за ревизија откри многу неправилности во шведските амбасади во врска со издавањето визи. Една амбасада дури изгубила стотици визи за кои се сомневаше дека биле украдени и продадени на црниот пазар.

Шведска бележи пораст на масовната имиграција во изминатата деценија, при што земјата од 2007 година досега додели 1,2 милиони визи. Миграцијата продолжува да биде главниот двигател на растот на населението во Шведска. Во 2019 година, таа беше одговорна за 73 отсто од растот на населението.

Во меѓувреме, наталитетот на Шведска бележи постојан пад во последните години, а извештајот за 2018 година покажува дека просечниот наталитет е само 1,78 деца по жена.

За домородното шведско население, стапката е всушност нешто пониска од 1,78, додека кај жените со мигрантско потекло, стапката на наталитет е 2,2 деца по жена.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Невеста позира во венчаница во Бејрут, а потоа одекна експлозија

Објавено пред

Невеста од Бејрут позираше за време на нејзината венчавка за да направи фотографии, но во тој момент одекна експлозија од градското пристаниште, а сè е снимено од камера.

Исраа Себлани се наоѓала пред хотелот со сопругот во моментот на експлозијата во која загинаа 135 лица.

Венчавката ја снимал Махмуд Накиб, кој изјави дека на почетокот сè било свечено, но дека силната експлозија сменила сè.

Ударот го срушил Накиб, но неговата камера продолжила да снима и ги забележала хаотичните моменти на трагедијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

МЖСПП: Опасниот отпад од Охис ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винил хлорид мономерот од поранешната фабрика Охис ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат...

Македонија51 минута

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 час

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за месеците април,...

Свет3 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет4 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет4 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет4 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет18 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет18 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет18 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион19 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет20 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија24 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија24 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Досие