Контакт

Свет

Обвинети 24 лица за намерно подметнување пожар во Австралија

Објавено пред

Полицијата во австралиската држава Нов Јужен Велс обвини најмалку 24 лица за намерно подметнување пожари во таа држава.

Како што е наведено во соопштението на полицијата, од 8 ноември полицијата презела законски мерки против 183 лица, од кои 40 малолетни, поради кривични дела взани за избивање пожари.

Правните постапки се движат од опомена до кривична пријава.

Од 183 лица, 53 добиле предупредување или кривични пријави, поради непочитување на целосната забрана за предизвикување пожари, а 47 се обвинети за оставање запалени цигари или кибрит на земја, се наведува во полициското соопштение.

Најмалку 24 лица загинаа низ земјата за време на оваа сезона на пожари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Објавено пред

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти. Дополнително,  регистрирани се уште 180 заразени лица.

Властите објавија дека ги прошируваат мерките за спречување на ширењето на новиот вирус.

На 13-те градови веќе ставени во карантин во покраината, додадени се уште пет, што значи дека 56 милиони луѓе веќе се изолирани од светот.

Мерките вклучуваат прекин на транспортните врски до и од тие градови.

Кинеските власти објавија и дека воведуваат национални мерки за откривање на новиот вирус во возови, автобуси и авиони за да се спречи ширењето, а ќе има прегледи на лице место и сите патници со симптоми на пневмонија веднаш ќе бидат префрлени во медицински центри.

Вирусот е веќе регистриран и во Европа – во Франција се регистрирани три случаи кај луѓе кои патувале во Кина.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Институциите ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот

Објавено пред

Надлежните институции и служби ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот кој ги погоди источните делови на Турција, изјави синоќа турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, пренесе Агенцијата Анадолија (AA).

„Министрите за урбанизам и животна средина, внатрешни работи и здравство се во подрачјето погодено од земјотресот. Сакам да се знае дека како претседател на државата внимателно ја следам ситуацијата и работата на терен. Сите институции, со АФАД и Црвената полумесечина на чело, се покрај нашиот народ“, порача Ердоган.

Вчера Турција ја погоди силен земјотрес од 6,9 степени според Рихтеровата скала, а според досегашните информации најмалку 20 лица го загубија животот, а над 900 се повредени.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри во провинцијата Елазиг, на околу 550 километри источно од главниот град Анкара.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Објавено пред

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега 41 лица починале од вирусот.

Австралија денеска го објави првиот потврден случај на коронавирус во државата Викторија, при што пациентот е хоспитализиран во стабилна состојба во предградие на Мелбурн, соопштија австралиските власти.

Кинескиот државјанин (50), кој пристигнал во Австралија во јануари, бил изолиран и лекуван во болница.

И Малезија денеска потврди три случаи на инфекција со коронавирус, први во Југоисточна Азија.

Во меѓувреме, Кина од 24 јануари потврдила 1.287 случаи заразени со новиот коронавирус, додека бројот на смртни случаи од вирусот е зголемен на 41, соопшти денеска Националната здравствена комисија.

Вирусот се појави во централниот кинески град Вухан кон крајот на минатата година, а се шири и во други градови, вклучувајќи ги Пекинг и Шангај, како и други земји – САД, Тајланд, Јужна Кореја,  Јапонија и Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Европа40 минути

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија49 минути

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет1 час

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија16 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија16 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија17 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија21 час

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија21 час

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија21 час

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет24 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет1 ден

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија2 дена

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа2 дена

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Досие