Контакт

Свет

Обилни дождови во јужна Кина, евакуирани повеќе од 220.000 луѓе

Објавено пред

Обилните дождови во Кина предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето на југот на земјата, како и евакуација на стотици илјади жители, објавија денеска тамошните официјални медиуми.

dobivaj vesti na viber

Обилните врнежи се чести кон крајот на пролетта и почетокот на летото, особено во центарот и јужниот дел на земјата, каде што има многубројни фабрики.

Во последните денови обилните дождови ја погодија динамичната јужна провинција Гуангдонг и ја загрозија логистиката во време кога синџирите на снабдување се веќе под притисок поради ограничувањата против Ковид-19.

Во градот Шаогуан, кој се наоѓа на речиси 200 километри северно од главниот град на провинцијата, денеска е издадено црвено предупредување за поплави, што е највисок степен на предупредување од кинеската метеоролошка служба.

Училиштата се претворени во привремени засолништа, а стотици шатори се подигнати на едно спортско игралиште, покажуваат снимките објавени во медиумите.

Соседниот регион на југот е погоден од најобилните врнежи од 2005 година, објавија локалните медиуми. Жителите беа евакуирани со гумени чамци, а водата ги поплави станбените области.

Според локалната метеоролошка служба, 28 реки во регионот го поминале нивото на тревога од поплави.

Во источната провинција Фуџијан, која е спроти островот Тајван, повеќе од 220.000 луѓе превентивно ги напуштиле своите домови од почетокот на месецот, според новинската агенција „Ксинхуа“.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Песков: Војната може да заврши до крајот на денот доколку Зеленски нареди армијата да го остави оружјето

Објавено пред

Украина може да ја заврши војната пред крајот на денот, а за тоа да се случи, сè што е потребно е наредбата на украинскиот претседател армијата да го остави оружјето и да ги исполни условите на Москва, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува руската државна агенција „РИА новости“.

dobivaj vesti na viber

„Украинската страна може да запре сè пред крајот на денешниот ден, потребна ни е наредба за националистичките единици да го положат оружјето, наредба украинската армија да го остави оружјето и мора да се исполнат условите на Руската Федерација. Сè може заврши пред крајот на денот“, рече Песков коментирајќи ја изјавата на Владимир Зеленски за плановите за завршување на војната пред зимата.

Медиумите потсетуваат дека двајца неименувани дипломати на Европската Унија вчера за новинските агенции изјавиле дека Зеленски им кажал на лидерите на Г7 дека сака војната да заврши пред зимата.

Во своето вчерашно обраќање Зеленски повикал на системи за противвоздушна одбрана, повеќе санкции за Русија и безбедносни гаранции, изјавил европски претставник. Украинскиот претседател побарал и помош за извоз на жито од Украина и за обнова на земјата, изјавил европски функционер, кој сакал да остане анонимен, пренесува агенцијата.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ ја продолжи употребата на ковид-сертификатот до јуни 2023 година

Објавено пред

Советот на ЕУ денеска даде зелено светло за продолжување на користењето на дигиталните сертификати за Ковид-19 до 30 јуни 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Проширувањето на оваа регулатива ќе обезбеди дека патниците од ЕУ, како и оние од трети земји поврзани на системот, ќе може да продолжат да го користат дигиталниот сертификат за патување во рамките на Унијата во земјите членки, каде што овие сертификати и понатаму се потребни.

Во соопштението на Советот на ЕУ се наведува дека дигиталниот сертификат за К0вид-19 одигра важна улога во овозможувањето слободно движење на луѓето за време на пандемија и дека регулативата може да се укине порано доколку тоа го дозволи здравствената состојба.

Иако во поголем број земји членки употребата на дигиталните ковид-сертификати во моментот не е задолжителна за слободно патување, поради зголемениот број на заразени и хоспитализирани поради вирусот Sars-Cov2, тој би можел да се врати во употреба за патување во Европа во наредниот период.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на Бајден

Објавено пред

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на американскиот претседател Џо Бајден, јавува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Џил Бајден и Ешли Бајден се меѓу 25-те американски државјани на проширената листа на санкции според руската новинска агенција „РИА новости“, пренесува „Гардијан“.

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го проширило списокот на американски државјани на кои им е забранет влез во Русија, и тоа за 25 лица. Во стоп-листата се вклучени и некои економисти, правници и политичари, додаваат медиумите.

Во соопштението на руското Министерство се наведува дека списокот на американски државјани на кои им е забранет влез во Русија е проширен како одговор на зголемените американски санкции против руски политички и јавни личности.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Нови 168 ковид позитивни – нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.101 тестови,...

Македонија2 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион3 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија4 часа

Стојаноска: Јавното обвинителство да реагира, ова веќе ги преминува сите граници

„Вчера бевме сведоци на уште едно самоволие и насилство на владејачкото мнозинство во Собранието. Вчера, на Комисијата за европски прашања,...

Македонија4 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа5 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет5 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа6 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија6 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа7 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија17 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија21 час

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа22 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија22 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа22 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа23 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија1 ден

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 ден

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 ден

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...