Контакт

Свет

Објавено контроверзно видео од Вајнштајн, жртвата тврди дека е снимено пред да ја силува

Објавено пред

Ванјстин

Американка која тврди дека е една од жртвите на холивудскиот продуцент Харви Вајнштајн, Мелиса Томпсон, сподели видео на кое се гледа како тој ѝ се додворува и ја допира за време на деловен состанок. Видеото е направено, како што вели таа, неколку часа пред да ја силува во хотелска соба.

Мелиса се сретнала со Вајнштајн во неговата канцеларија. На видеото се гледа како познатиот продуцент постојано ѝ се додворува, а таа се обидува да го избегне неговото флертување. Мелиса во интервју за „Скај њуз“ раскажа дека не знаела како да се справи со ситуацијата.

На самиот почеток на состанокот се гледа дека Мелиса му пружа рака да се поздрави, но тој ја прегрнува и ја гали по грбот.

„Си помислив ‘Добро, ме прегрнува, сега што да правам’?“, вели Мелиса. На прашање на новинарката дали му дала причина на Вајнштајн да се однесува така кон неа, Мелиса вели: „Првин се обидував да одговорам на неговите коментари. Сега гледам дека тој се обидува на секој начин да ме тргне од сигурната зона за да се почувствувам ранливо и да препознаам дека тој ја има моќта, а не јас“.

Таа во интервјуто вели дека на состанокот ѝ ја ставил раката под фустанот и дека во еден момент му рекла дека претерува и дека ја галел по рамото. „Како стигнав до таму? Тоа ми се вртеше во главата и само мислев како да се извадам од таа ситуација. Во одреден момент неговото однесување се менуваше, очите му стануваа мрачни“, вели Мелиса.

Мелиса Томпсон, Харви Вајнстин

Мелиса Томпсон

На прашањето дали оние што ќе ја гледаат снимката ќе си помислат дека таа сакала да флертува со него, Мелиса вели:

„Тоа е многу покомпликувано од што изгледа. Мислев дека можам да се справам со ситуацијата, да ја контролирам“.

На снимката се гледа како Вајнштајн ја кани на пијалак во 17 часот, а Мелиса прифаќа. Таа вели дека мислела оти е на сигурно и дека ќе се сретнат на јавно место. „Во лобито од хотелот само ми рече: ‘Дојди со мене’, раскажува Мелиса. Таа вели дека мислела оти ќе одат во конфернециска сала на состанок за да склучат договор и дека не ни сонувала оти ќе се најде во неговата соба, во која, како што тврди, ја силувал.

Харви Вајнстин

Фото: ЕПА

Вајнштајн е соочен со тешки обвиненија за силувања, а истрагата сè уште трае. Доколку биде прогласен за виновен, може да биде осуден на 25 години затвор. Тој ги негира обвиненијата. Мелиса е една од трите жени што поведоа судска постапка против него оваа година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Во Атина протести против Преспанскиот договор, солзавци и нереди

Објавено пред

Грците излегоа на протести пред зградата на парламентот против Преспанскиот договор за промена на името на Република Македонија. Уште на почетокот на протестот дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата, која со солзавец ја растерала толпата од влезот на парламентот.

На насобраните им се обрати поранешниот грчки премиер Антонис Самарас со зборовите дека се протестира за она што знаат дека е праведно, пренесе „Катимерини“, потсетувајќи дека Самарас од секогаш застапува тврд став во поглед на името на Македонија.

Организаторите се надеваат дека бројот на демонстранти ќе надмине 600.000, но засега нивниот број е помал. Тие најавиле дека 3.000 автобуси ќе допатуваат од северна Грција, но полицијата соопшти дека до 14 часот по локално време, во Атина пристигнале само 300.

Уште 60 автобуси се движат кон Атина од Пелопонез, наведе „Катимерини“, повикувајќи се на информации од наплатните рампи на патарините.

Се очекува утре грчкиот парламент да ја почне расправата за ратификација и до петок да гласа за тоа

Прикажи повеќе...

Свет

Над 170 мигранти меѓу кои жени и деца се исчезнати во бродска несреќа во Медитеранот

Објавено пред

Повеќе од 170 мигранти се исчезнати во бродска несреќа во Медитеранот, која се случила откако две пловила наишле на проблеми, соопшти агенцијата за миграција на ОН.

Според информациите, еден чамец, кој пренесувал 120 луѓе се превртел во петокот, недалелу од Либија. Тројца луѓе преживеале, велат податоците на портпаролот на агенцијата за миграција во ОН, Флавио Ди Џакомо.

„Вкупно имаме 117 исчезнати, вклучително 10 жени и две деца ( едното на возраст од два месеци)“ напишал Ди Џакомо.
Во Алборанското море настрадале 53 лица, соопштиле невладини извори за агенцијата за миграција.

Џакомо рекол дека поголем дел од мигрантите биле од западна Африка, од нив околу 40 биле од Судан, според изјавите на прежвеаните кои ги спасила италијанската крајбрежна стража во петокот и ги донела до островот Лампедуза.

Како што изјавил за италијанските медиуми Џакомо, би можело да се работи за многу поголема трагедија.

Прикажи повеќе...

Свет

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Објавено пред

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во близина на имотот Сандрингем во Норфолк. Фотографиите објавени во „Дејли мејл“ и во „Сан“ потврдуваат дека 97-годишниот принц Филип, возел сам на имотот во Сандрингем.

Новиот модел на „Фрилендер“, во кој бил виден принцот на возачкото место, е испорачан во петокот во Сандрингем, пренесе Би-би-си.

Принцот Филип не е повреден во несреќата, што се случи во четвртокот, но повредени се две жени. Војводата се судри со „Киа“, управувана од 28-годишна жена, која претрпела исекотини, додека другата, 45-годишна жена го скршила зглобот на едната рака. Без повреди поминало бебето, кое исто така се наоѓало во Киа-та.Војводата патувал сам во своето возило.

Полицијата соопштила дека ќе го истражи инцидентот и дека ќе се преземе мерки за одговорност.

Познатиот тв водител Џереми Кларксон им се придружи на сите Британци кои го повикаа британскиот принц Филип да се откаже од возачката дозвола, откако учествуваше во сообраќајната несреќа.

„Секогаш ни кажувале дека повозрасните возачи се подобри, поискусни и посигурни од помладите, но не ми се чини баш дека е така“ напиша славниот тв водител во таблоидот „Сан“.

Кларксон ја пофали сопругата на принцот Филип, Кралицата Елизабета Втора (92), дека сама се уште вози како мудар був.

„Се надеваме дека така ќе продолжи и дека возачката на својот сопруга ќе ја врати на полицијата“ напиша Кларксон.

Сообраќајната несреќа предизвика дебета на социјалните мрежи за тоа дали повозрасните лица треба да возат. Во согласност со британскиот закон, возачите постари од 70 години мораат да вршат систематски прегледи за да ја продолжат возачката дозвола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 минути

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Регион36 минути

(Видео) Во Атина протести против Преспанскиот договор, солзавци и нереди

Грците излегоа на протести пред зградата на парламентот против Преспанскиот договор за промена на името на Република Македонија. Уште на...

Спорт2 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија3 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет4 часа

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет5 часа

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет6 часа

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија6 часа

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија19 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија20 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет22 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет23 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија1 ден

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ1 ден

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион1 ден

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија1 ден

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија1 ден

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија1 ден

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Досие