Контакт

Свет

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено пред

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон на 6 јануари.

Снимката, направена од воениот дописник Лук Могелсон, покажува упад на стотици десничари во Капитол меѓу кои и т.н. водач на групата Џејк Анџелио (33), познат и како „човекот со рогови“.

На самиот почеток на видеото се гледа како Џејк влегува во Сенатот и поздравува група луѓе, во присуство на полицијата.

Потоа тој влегува во конгресната сала и претура по масата на потпретседателот Мајк Пенс.

Регион

Хаос во Црна Гора, последно предупредување пред целосно затворање

Објавено пред

Црногорската влада објави видео со кое ги повикува граѓаните да ги почитуваат епидемиолошките мерки и предупредува на можно затворање доколку мерките не дадат резултат.

Владата порача дека се ангажирани сите ресурси со цел да се поттикне населението строго да ги почитува мерките и да се зајакне контролата.

Особено беше посочена исклучително големата улога на медиумите во подигањето на свеста на граѓаните за почитување на мерките.

Во јавното обраќање оваа недела, црногорскиот претседател Мило Џукановиќ повика на затворање на границите на земјата за сите кои немаат негативен ПЦР тест, поради сериозно лошата епидемиолошка состојба.

Конечна одлука сè уште не е донесена, а во меѓувреме е донесена наредба за распоредување војска на улиците за да се следи почитувањето на епидемиолошките мерки.

Државниот секретар на Министерството за финансии, Јанко Одовиќ, како гостин во ТВЦГ, рече дека армијата не дејствува со никакви маневри, не носи оружје, туку е присутна само за да им помогне на граѓаните да ја надминат здравствената криза предизвикана од пандемијата.

Тој најави и дека контролните пунктови ќе има на сите фреквентни локации во Подгорица и Никшиќ, а од денес и во Бар.

„Ова е последниот чекор пред заклучување. Што значи тоа? Тоа значи дека животот на луѓето целосно се менува. Целата економија ќе запре, а тоа значи помалку приходи во буџетот, но и помалку пари за сите нас“, рече Одовиќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Француски министер: Состојбата со коронавирусот може да се подобри за 4 до 6 недели

Објавено пред

Ситуацијата со Ковид-19 во Франција може да се подобри во следните четири до шест недели, кога ќе се вакцинираат повеќе луѓе, што може да доведе до постепено враќање во нормален живот, рече францускиот министер за здравство Оливие Веран.

Тој за телевизијата БФМ изјави дека Франција прави сè што може за да спречи нов национален карантин, иако владата ги држи отворени сите можности.

Владата засега ја поштеди од затворање зоната на Париз за време на викенд и вети дека ќе го забрза спроведувањето на вакцинациите на околу 20 зони со висок ризик во обид да го намали притисокот врз болниците и да спречи понатамошни ограничувања.

Веран исто така рече дека Франција може да ја блокира испораката на вакцини во странство, слично на мерката што ја презема Италија.

Прикажи повеќе...

Свет

Повик до СЗО да започне нова истрага за потеклото на коронавирусот

Објавено пред

Група од 26 експерти испратиле отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) со барање за нова истрага за пандемијата на коронавирусот, бидејќи, како што велат, досега не е исклучена ниту една теорија за потеклото на Ковид-19, пренесува „Ројтерс“.

Еден од авторите на писмото, Николај Петровски, експерт за вакцини на Универзитетот Флиндерс во Аделаида, Австралија, за агенцијата изјави дека и покрај истрагата на СЗО во Кина во јануари, светот не е поблиску до знаење за потеклото на Ковид-19 отколку што беше пред една година.

„Ројтерс“ пренесува дека во отвореното писмо од овие експерти се вели дека мисијата на СЗО немала мандат, независност или соодветни пристапи за да спроведе целосна и неограничена истрага за сите теории за потеклото на Ковид-19.

„Сите можности остануваат на маса и сè уште не сум видел никакви независни научни податоци што исклучуваат ниту еден од нив“, изјави Петровски за агенцијата.

Во јануари, тим научници избрани од Светската здравствена организација (СЗО) ги посетија болниците и истражувачките институти во Вухан, Кина, каде што за прв пат беше идентификуван коронавирусот, во потрага по траги од потеклото на Ковид-19.

Мисијата се најде на удар на критичарите кои го обвинија СЗО дека премногу се потпира на кинеските теренски работи и податоци, додека некои членови на тимот, исто така, рекоа дека Кина не сака да споделува клучни податоци што можат да покажат дека Ковид-19 циркулирал неколку месеци порано отколку што беше признаено, соопшти агенцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот парк...

Топ1 час

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „ По претходна...

Регион2 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа2 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет2 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија3 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион3 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет3 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа4 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет4 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет16 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија16 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет18 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет20 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија22 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија1 ден

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион1 ден

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Досие