Контакт

Свет

Ова се најбарани бегалци во светот, на листата се терористи и наркобосови

Објавено пред

По смртта на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, „Гардијан“ направи листа на најбарани бегалци. До 2011 година, „Форбс“ објавуваше листа на најголеми криминалци. Таа година на прво место беше мексикански крал на дрогата, Џоакин Гузман, „Ел Чапо“, кој е фатен три години подоцна, кој побегна и повторно беше фатен во 2016 година. Втор на листата беше ирско-американскиот криминалец Џејмс „Вајти“ Булгер, кој е фатен кон крајот на 2011 година, откако беше препознаен од сосед, кој доби награда од 2 милиони долари. Булгер беше претепан на смрт минатата година.

Неодамна на листата е ставен и најстариот бегалец, 83-годишниот Еуген Палмер, кој е обвинет за убиство на својата снаа. Но најбаран на оваа листа е Ајман ал-Завахири, лидерот на Ал Каеда, за кого е распишана награда од 25 милиони долари. ФБИ има и листа на најбарани сајбер криминалци на која денеска се наоѓаат 70 луѓе, меѓу кои се руски и кинески припадници на војската, но и група поврзана со руското мешање во американските избори во 2016 година.

Сепак, најпозната е листата на ФБИ. Американското сојузно биро тврди дека околу 93 отсто од оние кои се на листата ќе бидат фатени.

На првото место на листата најбарани бегалци на ФБИ е нигерискиот милитант Абубакар Шеку, кој во 2009 година стана лидер на исламистичката група Боко Харам, која се залага за воведување шериитски права, а е одговорна за бројни напади на војската, но и цивили, од што најпознато киднапирање на 276 девојчиња од училиште.

На второ место е Абу Ибрахим ал Хашими ал Квараши, кој по смртта на Абу Бакр ал Багдади, е избран за нов лидер на терористичката организација. За него не се знае речиси ништо, освен дека доаѓа од истото племе како и претходниот лидер.

Следи лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, роден во Египет во 1950 година, каде бил хирург пред да се придружи на радикалното исламско движење.

На 4. место е 63-годишниот милијардер од Индија, Ибрахим Дејвуд, кој изгради свое царство со помош на изнуда и трговија со дрога.

Синот на познатиот наркобос Ел Чапо, Овидио Гузман или „Чапито“, е на петтото место. Откако беше уапсен од полицијата, минатиот месец во Чилачано, на улиците дојде до судир меѓу безбедносните сили и припадниците на моќниот наркокартел Синалоа. На крајот полицијата се повлече и го пушти да побегне.

На шестото место е лидерот на меѓународната банда на дрогата, Це Чи Лоп, кинеско-канадски граѓанин, кој се смета за најбаран човек во Азија. Неговата банда е разгранета од Јапонија до Њујорк.

На седмото место на оваа листа е грчкиот крадец и киднапер Василис Палеокостас, познат како „Недопирлив“. Тој двапати побегнал од истиот затвор во 2006 и 2009 гоидна, така што киднапирал хеликоптер. Грција нуди 1 милион евра на оној што ќе помогне во неговото фаќање.

На 8. место е сицилијанскиот „последен Мохиканец на старата мафија“, Матео Месина Денаро, и еден од најбараните бегалци и од властите се крие од 1993 година.

Гуцифер 2.0 е еден или повеќе хакери, кои тврдат дека се одговорни за упадот во серверите на американскиот Демократски национален одбор во 2016 година, по што ги пуштија во јавност документите и мејловите што ги најдоа.

Денеска 84-годишниот воен злосторник Фелициен Кабуга е 10-ти на листата, а е баран од меѓународиот суд поради неговата улога во геноцидот во 1994 година во Руанда, каде се масакрирани повеќе од 800.000 мажи, жени и деца. Кабуга водел радиостаница која повикувала на омраза против малцинството Тутса.

Европа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Објавено пред

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители.

Се работи за зголемувањето од 460 случаи дневно во споредба со средината на септември, што го става Брисел на прво место како жариште на епидемијата во Белгија.

Цела Белгија минатата недела беше ставена во „црвената зона“ на мапата на ЕУ за Ковид-19, поради драстичното зголемување на новозаразени, со предупредување за трендот од висок ризик за инфекција.

Во исто време, Советот за национална безбедност одлучи да ги намали постојните рестриктивни мерки од 1. октомври, така што Белгијците повеќе нема да бидат обврзани да носат заштитни маски насекаде, а времетраењето на задолжителниот карантин од 14 се намали на 7 дена, во случај на негативен тест.

Белгиските национални власти ги објаснуваат ваквите мерки со потребата да се воведе стратегија што ќе биде одржлива за подолг период, која вклучува што е можно поголемо нормализирање на моменталната состојба и животот на граѓаните, во ситуација кога не е видлив крајот на пандемијата.

Од друга страна, властите во Брисел воведоа построги мерки од оние што се на сила на национално ниво.

Во Белгија од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 112.803 случаи на инфекција со вирусот.

Вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 9.974 од просечно 4 починати на ден.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Објавено пред

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од Ереван и азербејџанските сили.

„Во Ерменија е прогласена воена состојба и општа мобилизација. Ги замолувам сите борбеноспособни граѓани да се појават во воените претставништва“, напиша ерменскиот премиер Никол Пашинјан на „Фејсбук“.

Тој исто така го повика населението да биде „подготвено да ја брани светата татковина“.

„Силно да ја поддржиме нашата држава, нашата армија… и ќе победиме. Да живее славната ерменска армија“, напиша премиерот.

Пред Ерменија и Нагорно-Карабах прогласи воена состојба и општа мобилизација на машкото население, објави претседателот на самопрогласената држава, Арајик Арутјунјан.

Ерменија и Азербејџан денеска започнаа нови судири околу регионот Нагорно-Карабах.

Тие веќе четири децении се во конфликт околу регионот, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е под контрола на Ерменците.

Министерството за одбрана на Ерменија објави дека ерменските сили собориле два азербејџански хеликоптера и три беспилотни летала во Нагорно-Карабах.

Властите во Баку, пак, претходно објавија дека ерменските сили отвориле оган долж линијата на раздвојување и дека имало цивилни жртви.

Прикажи повеќе...

Европа

Локални избори во Романија

Објавено пред

Во Романија утрово започнаа локалните избори, на кои над 18 милиони граѓани ќе можат да гласаат за градоначалници и претседатели на окружните совети.

Тие исто така ќе можат да гласаат за членови на локалните и окружните совети.

Граѓаните ќе гласаат на 18.794 избирачки места, кои ќе бидат затворени во 21 часот, пренесува „Аџерпрес“.

Почитувањето на здравствените протоколи ќе биде задолжително на избирачките места, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет26 минути

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ2 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Свет2 часа

Во Нагорно-Карабах прогласена воена состојба

Властите во регионот Нагорно-Карабах воведоа воено законодавство поради ескалацијата на конфликтот со Азербејџан, пренесува агенцијата „Тасс“ Ерменските медиуми објавија дека...

Европа3 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет4 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија17 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа19 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија21 час

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет23 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет23 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Досие