Контакт

Свет

Одборот на исламска добротворна организација во Британија поднесе оставка поради протерористички објави

Објавено пред

Целиот одбор на најголемата исламска добротворна организација во Велика Британија поднесе оставка во саботата по истрагата што откри дека еден од нејзините директори објавил антисемитски и протерористички постови на интернет, пренесува „Тајмс“.

Добротворната организација „Исламик рилиф ворлдвајд“ (ИРВ), со седиште во Бирмингем, објави во блог дека целиот одбор нема да се кандидира за реизбор и ќе биде заменет со нов одбор по откривањето дека д-р Алмутаз Тајара, директор на добротворната организација и претседател на „Исламик рилиф Германија“, го опиша раководството на палестинската терористичка организација Хамас како големи луѓе што се одѕвале на божествениот и свет повик на Муслиманското братство.

Тајара исто така ги нарекол припадниците на военото крило на терористичката организација, Бригадите Из ал-Дин ал-Касем, херои што не дипломирале на воените академии на Велика Британија и САД за разлика од владетелите и принцовите на арапскиот свет, кои таму биле учени на кукавичлак и на верност кон странците.

Во 2015 година Тајара на својот фејсбук-профил објавил и фотографија на која е прикажан Барак Обама со вратоврска украсена со Давидовата ѕвезда. На неговиот скут се иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, сирискиот претседател Башар ал-Асад и бунтовничкиот лидер на Јемен, Абдулмалик ал-Хути.

На арапски ликовите велат „Смрт за Америка… Смрт за Израел“, „Смрт… смрт “ и „Смрт за Америка“.

Од „Исламик рилиф Германија“ признаа дека биле свесни за објавите на Тајара од 2017 година, но му било дозволено да ја задржи својата позиција во добротворната организација по бришењето на објавите и се извинил. Британскиот разгранок на добротворната организација соопшти дека тие не знаеле за неговите објавувања до оваа недела.

„Избришаните објави на д-р Тајара во никој случај не ги одразуваат ставовите на ‘Исламик рилиф ворлдвајд’, што е чисто хуманитарна организација, без политички припадности. Ние ги почитуваме највисоките хуманитарни стандарди за неутралност, непристрасност и независност помагајќи им на луѓето од сите вери, без дискриминација според раса, религија, пол или сексуална ориентација“, се тврди во изјавата на добротворната организација.

„Ние го отфрламе и осудуваме тероризмот и веруваме дека сите форми на дискриминација – вклучително и антисемитизмот – се неприфатливи. Овие вредности се фундаментални за нашата организација, нашите донатори и за луѓето на кои им служиме“, додаваат тие.

Во јули „Исламик рилиф ворлдвајд“ беше жестоко критикувана кога друга истрага откри дека друг директор во организацијата, Египќанецот Хешмат Калифа, објавил пофалби за Хамас и антисемитски коментари на интернет.

Калифа беше принуден да си поднесе оставка кога на виделина излегоа објавите во кои ги нарекува Евреите „внуци на мајмуни и свињи“ и го опишува Хамас како „најчистото движење на отпорот во модерната историја и симбол на честа, отпорот и на вистинскиот ислам“.

Од 2009 до 2018 година „Исламик рилиф ворлдвајд“ доби милиони од телата како ОН, кои ѝ дадоа на организацијата 24,1 милиони фунти. ИРВ доби пари и од Европската комисија, околу 20,4 милиони фунти, и од британската влада, која донира 8,2 милиони фунти до 2015 година.

Истрагата откри дека иако ИРВ била пофалена од тогашниот министер за труд, Дејвид Милибанд, таа се соочила со обвиненија дека нејзините средства понекогаш се пренесувале на сомнителните приматели и дека веќе со години се принудени да ги негираат тврдењата за идеолошки врски со исламистички организации.

ИРВ беше забранета во Обединетите Арапски Емирати во 2014 година поради наводни врски со Муслиманското братство, а Израел ја обвини организацијата дека ги користи донациите за поддршка на Хамас, милитантната палестинска организација, и ѝ беше забрането да работи на Западниот Брег.

 

Регион

Земан: Признавањето на Косово е грешка

Објавено пред

Претседателот на Чешка, Милош Земан, вели дека и понатаму останува на ставот дека признавањето на независно Косово е грешка.

Тој вели дека ова го кажал и за време на посетата на Белград во септември 2019 година.

„По многу години во политиката, јас сум познат како личност која е доследна на своите ставови. Сè уште верувам дека признавањето на независно Косово е грешка и го споменав тоа за време на мојата посета на Белград во септември 2019 година. За ова прашање разговарав и со највисоките официјални лица во мојата земја, но тие не се согласија со мене и бидејќи живееме во време на демократија, морам да го почитувам мислењето на мнозинството“, рече Земан, пренесува „Б92“.

Земан пред две години беше во Белград, а оваа година е домаќин на српскиот претседател Александар Вучиќ во Прага.

Прикажи повеќе...

Свет

„Октоберфест“ во Дубаи

Објавено пред

Традиционалниот фестивал на пивото „Октоберфест“ треба да се одржи во Дубаи откога беше откажан во Германија втора година по ред поради пандемијата на коронавирусот, пишува „Билд“.

Баварскиот премиер Маркус Содер рече дека одржувањето големи настани не е изводливо. Според него, невозможно е да се постават шатори за пиво на големи фестивали со физичка дистанца, маски и други мерки.

„Таквата состојба не е сигурна. Замислете да одите на настан од кој се шири вирусот и со тоа нов бран. Брендот ‘Октоберфест’ би бил уништен засекогаш, а ние не го сакаме тоа“, рече Содер.

Сепак, германските медиуми наведуваат дека за љубителите на пивото не е сè изгубено имајќи предвид дека сличен фестивал ќе се одржи во Обединетите Арапски Емирати, а наместо да трае 16-ина дена како и обично, фестивалот ќе трае шест месеци.

Според „Билд“, настанот го организираат Чарлс Блум и претприемачот Дирк Ипен, а треба да се одржи во населбата Дубаи Марина.

Многубројни германски пиварници најавија дека ќе учествуваат на настанот, а ќе присуствуваат и многу sвезди. Покана добиле Арнолд Шварценегер, Стивен Сигал и Памела Андерсон.

Како што пишуваат германските медиуми, сите гости ќе бидат пренесени со автобуси до местата каде што престојуваат за да не шетаат пијаните низ градот.

Организаторите на „Октоберфест“ забележуваат дека фестивалот, сепак, не е преместен и дека ова е посебен настан во Дубаи.

„Октоберфест“ минатата година беше првпат откажан по Втората светска војна.

Прикажи повеќе...

Регион

Рекорд во Бугарија – 32.482 лица вакцинирани за еден ден

Објавено пред

Во Бугарија денеска се вакцинирани 32.482 лица, што е нов рекорд по бројот на вакцинирани против коронавирус за еден ден, рече министерот за здравство, Костадин Ангелов, и додаде дека целта е да се достигнат 50.000 вакцинирани за еден ден.

Од почетокот на вакцинацијата на 27 декември лани, 877.124 лица ја примиле првата доза, а 251.202 втората доза, пренесува порталот „Софија глоуб“.

„Набргу ќе имаме милион вакцинирани граѓани“, рече тој додавајќи дека последните податоци за епидемијата покажуваат тренд на опаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија7 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија8 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа9 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија9 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија10 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион11 час

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет11 час

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет12 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет12 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет13 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија1 ден

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие