Контакт

Свет

Ново истражување покажа дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Објавено пред

Објавени се долгоочекуваните резултати од американското клиничко испитување на „Астразенека“.

Резултатите од големото американско клиничко испитување покажуваат дека вакцината е безбедна и високоефикасна.

Повеќе од 32.000 испитаници учествуваа во истражувањето, претежно од САД и делумно од Чиле и Перу.

Истражувањето докажува дека вакцината од „Астразенека“ е 79% ефикасна против симптоматска инфекција со Ковид-19. Но, она што е уште поважно, велат експертите, вакцината е 100% ефикасна во спречување тешки форми на болеста.

Студијата не открила проблеми со згрутчување на крвта.

Имено, сомнежите во врска со поврзаноста помеѓу вакцината од „Астразенека“ и несаканите ефекти од формирањето на тромб беа причината зошто употребата на вакцината беше привремено прекината во околу 20 земји, од кои повеќе од 10 беа во Европа.

Околу една петтина од испитаниците во американското истражување биле постари од 65 години. Тие примиле две дози од вакцината на „Астразенека“ со разлика од четири недели и се покажало дека нивото на заштита што го добиле е исто како и кај помладите возрасни групи.

Свет

Прекината седницата на Советот за безбедност, Русија реагираше на знамето на Косово

Објавено пред

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации за Косово и Метохија беше прекината набргу откако започна, бидејќи претставникот на Русија, Димитриј Полјански, побара претставникот на Приштина да го смени или отстрани знамето на Косово, затоа што, како што нагласи, т.н. Косово не е универзално призната држава.

„Тоа е територија и осум членки на Советот за безбедност на ООН не го признаваат Косово како држава“, нагласи Полјански.

Тој додаде дека Русија не е против учеството на претставниците на Косово на состанокот. Полјански побара претставникот на Косово „ да ја смени позадината или да го отстрани знамето“ со цел да ја продолжи сесијата, по што зборуваше претставникот на Велика Британија.

Британскиот претставник одговори дека оваа сесија не е официјален состанок на Советот за безбедност на кој се применуваат тие правила и додаде дека последниот состанок има иста позадина како и денес, поради што, како што рече, „не гледа причина“ да побара од приштинскиот претставник да ја смени позадината на знамето на Косово.

Српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ протестираше поради злоупотребата на видео-фоирматот на седницата од страна на Приштина, со цел промовирање на симболи на, како што рече, „лажната држава“.

Прикажи повеќе...

Свет

Рускиот патријарх Кирил се вакцинирал против коронавирус

Објавено пред

Рускиот патријарх Кирил во март се вакцинирал со една од руските вакцини против коронавирус, изјави шефот на одделението за односи со јавност и медиуми на Синодот на Руската православна црква, Владимир Легојда.

Тој за РИА Новости, по состанокот на Синодот на РПС, предводен од патријархот Кирил, изјави дека ги примил двете дози на вакцината пред 20 март и дека се чувствува добро по вакцинирањето.

Првиот директен состанок на членовите на Синодот на Руската православна црква годинава се одржа во манастирот Даниловски во Москва, а сите негови учесници носеа заштитни маски.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Вакцината на „Астразенека“ е добра ако се решат сомневањата

Објавено пред

Главниот епидемиолог на САД, Ентони Фаучи, изјави дека вакцината против Ковид-19 на „Астразенека“ има добра ефикасност, но дека треба да се решат сомнежите за нејзината безбедност.

„Мислам дека вакцината на ‘Астразенека’ е добра вакцина во однос на ефикасноста, и ако се решат проблемите со безбедноста во Европската Унија, ефективноста на вакцината е навистина добра“, изјави Фаучи за радио Би-би-си.

Европските регулатори ја тестираат вакцината на „Астразенека“ за појава на ретки појави на згрутчување на крвта. Сè уште не е одобрена во САД.

Европските регулатори идентификуваа можна врска помеѓу вакцините и тромбите, но нагласуваат дека придобивките од вакцините ги надминуваат ризиците.

Повеќе од дванаесет земји ја прекинаа употребата на вакцината, но потоа продолжија да ја користат, а некои воведоа минимална граница на возраста, вклучително и Франција, Холандија и Германија.

Официјални лица во Велика Британија ги советуваа луѓето на возраст под 30 години да добијат друга вакцина.

Вакцината на „Астразенека“ е далеку најевтина досега и не бара посебни услови за чување на екстремно ниски температури како некои други вакцини, па затоа е главната вакцина во многу кампањи за вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Одлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија1 час

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија4 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија5 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа6 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија7 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ7 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа8 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет9 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија9 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет9 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион10 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа10 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет11 час

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион23 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет24 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Досие