Контакт

Свет

Од громови во Индија за 10 дена загинале 147 лица

Објавено пред

Најмалку 147 луѓе загинале од удар на гром во последните 10 дена во индиската држава Бихар на североисток и се предупредува дека невремето би можело да зачести деновиве.

Само минатиот четврток властите регистрирале околу 26 жртви на гром, 15 лица во петокот, а 21 во саботата, додека 40 се повредени.

Во тек е сезоната на монсуните, која трае од јуни до септември и во текот на која земјоделците работат на нивите. Минатата година 170 луѓе беа погодени од гром за време на монсунскиот период.

Свет

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Објавено пред

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во светот во кој беснее болеста.

Во оваа островска земја од пет милиони жители, животот се врати во нормален тек – се одржуваат натпревари пред преполни стадиони, луѓе седат во кафулиња и ресторани ослободени од грижите дека ќе бидат заразени.

Но, според АП, малку гласови сепак предупредуваат дека земјата би можела неподготвена да се соочи со некоја идна епидемиолошка корона-криза.

Откако во втората половина на март беа дијагностицирани 100 лиа позитивни на ковид-19, беа воведени рестриктивни и остри мерки благодарение на кои Нов Зеланд успеа да го спречи ширењето на заразата.

Во последните три месеци нови случаи на коронавирус биле евидентирани само кај ретки патници од странство, кои уште на граница биле упатени во карантин.

„ Благодарение на медицинската стручност и доброто политичко лидерство успеавме да се избориме со опаката болест. Погледнете, секаде во светот каде што има успешна борба против епидемијата, тоа е благодарение на таа комбинација – медицински експерти и добро политичко лидерство“ истакна професорот Мајкл Бејкер, епидемиолог од Универзитетот во Отага.

Тој вели дека многу земји многу лошо управувале со пандемијата, дека сега тоа го сфатиле и трагаат по нови решенија, угледувајќи се на Нов Зеланд.

Економијата на Нов Зеланд подобро помина од тоа што многумина го прогнозираа: невработеност не надминува 4 отсто, иако аналитичарите тврдат дека таа бројка не е поврзана со пандемијата, а одлуката и водството на премиерката Џасинда Ардерн сите го фалат и ја посочуваат како успешен пример.

Досега на Нов Зеланд се потврдени вкупно 1.500 случаи и само 22 починати, а истражувањата покажуваат дека поддршката на Работничката партија на премиерката е во пораст во пресрет на септемвриските општи избори.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Објавено пред

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија.

Пожарот избил утрото околу 5 часот по локално време во хотелот во кој биле сместени пациентите. Пожарникарите го ставиле огнот под контрола, а преживеаните пациенти се преместени во друга болница.

Причината за пожарот не е позната и во тек е истрага.

Полицискиот инспектор изјавил дека во моментот на пожарот во болницата имало над 30 луѓе и дека бројот на загинати најверојатно ќе биде поголем.

Индија е трета земја во светот по бројот на заразени со ковид-19, со повеќе од 2,1 милиони инфекции и над 43.000 починати.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Објавено пред

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција, која ја организираа Франција и Обединетите нации почнува во 14 часот по либанско време.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека планира да се приклучи на повикот.

Францускиот претседател Емануел Макрон го посети Бејрут во четвртокот и објави дека сака да координира меѓународна помош за земјата.

На конференцијата ќе присуствуваат државите членки на ЕУ, Кина Русија, Египет, Јордан и Велика Британија, а повикани се и многу други. Целта е да се мобилизираат главните либански меѓународни партнери и веднаш да се организира координирана помош на меѓународната заедница.

Властите проценуваат дека разорната експлозија во магацинот каде се наоѓале над 2000 тони амониум нитрат предизвикала штета од 15 милијарди долари.

Во експлозијата загинаа најмалку 158 луѓе, повредени се 6000, а 300.000 ги загубија своите домови.

Либанскиот премиер Хасан Диаб во телевизиско обраќање рече дека ќе повика на предвремени избори како начин за излез од кризата. За тоа прашање владата ќе расправа утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет42 минути

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет50 минути

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет1 час

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет14 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет16 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија16 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет18 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет19 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија19 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет20 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион21 час

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија21 час

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија23 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ23 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија24 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет1 ден

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет1 ден

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија1 ден

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Досие